Çin’in uzay aracı Mars’tan birinci fotoğrafları gönderdi

Çin’in uzay aracı Mars’tan birinci fotoğrafları gönderdi
Okunuyor Çin’in uzay aracı Mars’tan birinci fotoğrafları gönderdi

Zhurong uzay aracının Mars yüzeyine başarılı bir halde iniş yapmasıyla Çin, Kızıl Gezegen‘e araç gönderen ikinci ülke oldu. Uzay aracı, Mars’tan birinci imajları dünyaya gönderdi.

Mars’ın Utopia Planitia ovasına başarılı bir formda iniş gerçekleştiren Zhurong uzay aracının çektiği manzaralar, Çin Ulusal Uzay Yönetimi aracılığıyla servis edildi. Siyah beyaz paylaşılan birinci imaj, aracın ön tarafındaki manilerden kaçınma kamerası tarafından çekildi.

Zhurong uzay aracı fotoğrafları paylaştı

Kayalık kırmızı toprağa odaklanan ikinci fotoğraf ise gezginin gerisindeki navigasyon kamerası aracılığıyla çekildi. İmgede Zhurong‘un güneş panellerinin sıkıntısız bir halde çalıştığı görüldü. Bununla birlikte araç, iniş sırasında yörüngeden ayrıldığını gösteren görüntüleri da servis etti.

zhurong uzay araci marstan ilk fotograflari gonderdi 2zhurong uzay araci marstan ilk fotograflari gonderdi 2

NASA’nın yolladığı Perseverance uzay aracının fosilleşmiş mikrobiyolojik ömrü arama maksadının tersine Zhurong, daha rahat bir programa sahip. Araç Jerezo Krateri‘ndeki Perseverance uzay aracından yaklaşık bin mil uzaklıkta bulunuyor. Ayrıyeten Zhurong NASA’nın aracına kıyasla daha düz bir noktada çalışmalarını yürütüyor.

Daha düz bir noktada çalışmalarını sürdürmesi nedeniyle uzay aracı, araştırmacıların ilgisini üzerine çekiyor. Nature’a nazaran bunlardan kimileri kumul gibisi yapılar, eski lav ya da çamur volkanı olabilecek konik yapılar. Şayet bu hafriyatlarda çamur volkanına rastlanılırsa, Mars atmosferinde bulunan metan oranına dair değerli bir neden ortaya çıkabilir.

90 günlük bir mühlet boyunca kızıl gezegende çalışmalarını yürütecek uzay aracı, bu kısa vakit diliminde birçok çalışmayı tamamlamaya çalışacak.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın