Çin’in Dev Bitcoin Madencisi Konuştu: Büyükler Kaybolacak!

Çin’in Dev Bitcoin Madencisi Konuştu: Büyükler Kaybolacak!
Okunuyor Çin’in Dev Bitcoin Madencisi Konuştu: Büyükler Kaybolacak!

china bitcoin e1621605763980 scaled

Çin’in önde gelen madencilik havuzlarından biri olan Lebit Mining’in operatörü Jiang Zhuoer, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada, yetkililerin Bitcoin madenciliğine yönelik artan baskılar nedeniyle firmasının Çinli yatırımcılara ortak madencilik hizmeti vermeyeceğini söyledi.

Çin’deki Bitcoin madencisi ABD’ye taşınmayı planlıyor

Operatör ayrıyeten Kuzey Amerika’ya taşınmayı planladıklarını da açıkladı ve bu husus hakkında aşağıdaki tabirleri kullandı:

Çin’de madencilik, büyük madencilerden aile madencilerine dönüşebilir, madencilik makinelerinin %50’sinin çalışmamasına neden olsa bile Bitcoin sistemi için rastgele bir sorun yoktur. Fakat en üst madencilik havuzları Avrupa ve Amerika maden havuzları haline gelebilir.

20210522 163515

Kriptokoin.com olarak daha evvel de bildirdiğimiz üzere Çinli yetkililer, merkezi hükümetin aldığı sıfır karbon taahhüdünü yerine getirmek için ülkedeki Bitcoin ve kripto madenciliği faaliyetlerine karşı bir “önlem” almaya başlayacak. Hükümetin bu alana yönelik artan incelemesinin ortasında büyük Çin maden havuzları, heyetim maliyeti Çin’dekinden yaklaşık 10 kat daha değerli olmasına karşın denizaşırı ülkelere yerleşmeyi planlıyor. Madencilik bölümünün düzenlenmemiş olması, kırsal bölgelerde işletmeyi daha ucuz bir hale getiriyor.

Çin, neden kripto madenciliğinin merkezinde?

Çin, sudan ucuz fiyata pak güç tedariki sunan en büyük hidroelektrik santrallerine ve güneş gücü projelerine konut sahipliği yapmaktadır. Bu nedenle Bitcoin ve kripto ticareti büyük ölçüde kısıtlanmış olsa da, madencilik hala epey popülerdir. Bitcoin’in hash gücünün birçok da Çin’den geliyor. Vakit zaman hükümetin baskıları ortaya çıkıyor, bu durum yeni bir şey değil. Lakin karbon nötr olunması, eyalet siyasetlerinde büyük bir rol oynuyor ve birtakım bölgelerdeki Bitcoin madenciliği, devletin karbon emisyon gayelerini karşılayamamasına neden oldu.

Çin’in Bitcoin ve BTC madenciliğine yönelik baskısı yeni olmasa da, hükümetin bu sefer daha katı bir yaklaşım sergilediği düşünülüyor. Üst seviye Çinli madencilik havuzu operatörleri, büyük ölçekli madenciliğin artık ülkede faaliyet göstermeyeceğine ve sadece küçük madencilerin çalışacağına inanıyor.

Çinli yetkililerin madencilere yönelik alacağı tedbirler ve kısıtlamalar, Bitcoin madenciliği hashrate’inde daha fazla merkeziyetsizliğe yol açacağı için birçok BTC savunucusu tarafından âlâ bir haber olarak görülüyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın