Çin’in çelik atılımı sonrası fiyat artışları kapıda

Çin’in çelik atılımı sonrası fiyat artışları kapıda
Okunuyor Çin’in çelik atılımı sonrası fiyat artışları kapıda

RCg3Ymrylk6XdAJuryIX8w

Türkiye’nin toplam ihracatına aralıksız katkı veren üretici kesimler yeni bir hammadde krizi ile karşı karşıya. Çin hükümetinin çelik eserlerine uyguladığı yüzde 13’lük vergi dayanağını kesmesi, esasen artış eğiliminde olan hammadde fiyatlarını daha da üst düzeylere çekti.

oXJ biuOKkSgYEU1khP3Ig EVSİD Lideri Talha Özger

Çin, Türkiye’nin hammadde ithalatında birinci sırada yer alıyor. Sanayi temsilcilerine nazaran kelam konusu gelişme, rastgele bir tedbir alınmaması durumunda üretime ve ihracata önemli manada darbe vuracak.

Geçen yılı 2,5 milyar dolar ihracatla kapayan konut ve mutfak eşyaları kesimi de Çin’in çelik ithalatındaki vergi takviyesini çekmesinden dolayı önünü göremiyor. EVSİD Lideri Talha Özger’e nazaran, mevzu ihracatçı açısından hayati ehemmiyet taşıyor.

“FİYAT ARTIŞLARI KAÇINILMAZ, İHRACAT PAZARLARIMIZI KAYBETMEMELİYİZ”

Hususla ilgili değerlendirmelerde bulunan Özger şu sözleri kullandı:

“Çin’in bu atağı ile çelik fiyatları ansızın artış eğilimine girdi. Bu durum bilhassa ihracat pazarlarımızda rekabetçi fiyatlarla uğraş etmemizi engelliyor. Bölümün üretimde gereksinimi olan toplam çelik ölçüsünün yüzde 90’dan fazlasını yurt dışından tedarik ediyoruz.

Anlaştığımız eserlerde, fiyatını ödediğimiz ve Çin gümrüğünde nakledilmeye hazır çeliğe bile artırım geldi. Çeliği buraya getirdiğimizde bizim gümrüklerimizde de yüzde 12 vergi var. Devletimizden beklentimiz, en azından bu periyotta bu vergiyi süreksiz olarak askıya alması. Ülkemiz Çin’den yıllık ortalama 960 milyon doları aşan meblağda demir-çelik hammadde eserleri ithal ediyor.

Ülkemizin geleceği ihracatta. Ürettiğimizi daha fazla ülkeye ihraç etmek ve ülkemize daha fazla döviz girdisi sağlamak temel çalışma prensibimiz. Devletimiz ihracatçının her vakit yanında oldu. Bu hususta da acil bir aksiyon planı oluşturulmasını ve hayata geçirilmesini temenni ediyoruz.”

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın