Çin Kripto Para Yasağı Mı? İşte Tarihî Gerçekler…

Çin Kripto Para Yasağı Mı? İşte Tarihî Gerçekler…
Okunuyor Çin Kripto Para Yasağı Mı? İşte Tarihî Gerçekler…

https specials

Çin’deki en son gelişmelerin genel kripto para piyasasını derinden etkilemesiyle birlikte olayların art planı ve tarihi durumu da merak edilir oldu. Çin’de yine ortaya çıkan eski “kripto yasağı” haberi nedeniyle Bitcoin 30.000 dolarlık tabana vururken Endişe, Belirsizlik ve Kuşku (FUD) de tepe yaptı. Kripto piyasasının, Çarşamba günü olanlardan sonra güzelleşme basamağında olduğu düşünülse de, tarihe bakıldığında “Çin kripto” olaylarının uzun bir FUD geçmişine sahip olduğu görülüyor. İşte, Cryptopotato’dan Mandy Williams haberine nazaran ülkede daha evvel kripto para ünitelerine yönelik ortaya çıkmış olan yasaklayıcı tedbirler…

2013: Çin ve kripto para ünitelerine yönelik birinci yasak

Çin’in kripto para üniteleriyle ilgili düzenleyici problemleri, Bitcoin’in 800 dolar civarında süreç gördüğü 2013’e kadar uzanıyor. O sırada ülkenin merkez bankası, finans kurumları ve öbür ödeme işlemcilerinin kripto para borsalarına ve traderlara hizmet vermelerini yasakladı. Yasaktan birkaç gün evvel Çin, Bitcoin’i yasal bir para ünitesi olarak görmediğini, lakin BTC ticaretinin yasa dışı olmadığını belirtti. Bu kararın, traderların, kripto alımlarını gerçekleştirmek için bankaları kullanamayacağı manasına geldiğini açıkladı ve BTC’yi “sanal bir emtia” olarak gördüğünü belirten bir açıklama yaptı.

Bitcoin China 1 min

Düzenleyiciler ayrıyeten, kripto ile ilgili işletmelerinin, AML ve KYC (kara para aklama ve müşteri tanıma) ahenk tedbirlerini sıkı bir halde almalarını zarurî kıldı. Çin vatandaşları daha sonra kripto ticareti yapmanın tehlikeleri konusunda uyarıldı. Elbette bu haberin yayın organlarına düşmesiyle Bitcoin büyük bir darbe aldı ve fiyatlar tek bir günde yüzde 35’lik bir düşüş ile 700 dolardan 450 dolara indi.

2017: ICO yasağı

Bitcoin üzerindeki birinci baskılamadan dört yıl sonra, Çinli düzenleyiciler 4 Eylül 2017’de ICO patlaması sırasında bir kararname yayınladı ve ülkede her türlü Birinci Coin Teklifinin (ICO) yasa dışı olduğunu ilan etti. Duyuruda Çin, ICO’ları yürütmek için Bitcoin ve Ethereum üzere en öncü kripto para ünitelerini kullanmanın meşru olmadığını ve yasa dışı bir kamu finansmanı biçimi olduğunu belirtti. Düzenleyiciler, tüm ICO’ların durdurulmasını ve fonların derhal yatırımcılara iade edilmesini emretti.

china bitcoin e1621605763980

Haberlerin akabinde kripto piyasası yeniden bir gerileme yaşadı. Bitcoin ve Ethereum üzere önde gelen kripto para üniteleri sırasıyla yüzde 12 ve yüzde 16’lık düşüşlerle karşı karşıya kaldı.

2017: Bir darbe daha

ICO yasağından kısa bir mühlet sonra Çin, kripto borsalarının peşinden gitti ve traderların öteki kripto ile ilgili hizmetlerine ek olarak paralarını kriptoya, kriptolarını da paraya çevirmelerine müsaade vermelerini yasakladı. Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı da kelam konusu platformların web sitelerini kapatacağını, kripto ticareti taşınabilir uygulamalarını uygulama mağazalarından kaldıracağını ve ülkenin Devlet Sanayi Ticaret İdaresi’nden (SAIC) kripto borsalarının işletme lisanslarını geri çekmesini talep edeceğini duyurdu.

china cryptocurrency bitcoin when

Yurtiçi kripto borsaları, Çin vatandaşlarına direkt yahut dolaylı olarak kripto hizmetleri sağlamayı durdurmaları konusunda uyarıldı. Ayrıyeten operasyonları durdurmaları için bir müddet verildi. Çin’in düzenleyici ortamı çok ağır hale geldikçe, birkaç üst seviye kripto borsası ülkeyi Singapur, Hong Kong ve Güney Kore üzere başka ülkelere gitmek için terk etti.

Yeniden, tüm kripto para piyasası, FUD’nin yayılmasıyla düşüşe geçti. Çin borsalarında Bitcoin yüzde 13’ün üzerinde, Ethereum ise yüzde 18’in üzerinde düşüş yaşadı.

2018-2019: Bitcoin madenciliği FUD’si

Çin, Ağustos 2018’de kriptoyla ilgili tüm ticari faaliyetleri resmen yasakladı ve 120’den fazla yabancı kripto borsasının Çinli vatandaşlara hizmet vermesini engelledi. Ocak ayında, Çin’in Bitcoin madencilerini kısıtlama planladığına dair raporlar ortaya çıktı. Ana akım medya, Çinli yetkililerin ülkedeki Bitcoin madencilik faaliyetlerini caydırmak için farklı yollar önerdiğini bildirdi.

b69e75aa 789a 11e9 933d 71f872cf659b image hires 212916

2019’da da birebir olay tekrar zuhur etti. Çin, Bitcoin madenciliğini yasaklamak istediğini “ilgili yasa ve düzenlemelere uymadığı, kaynakları boşa harcadığı yahut çevreyi kirlettiği” münasebetlerini göstererek tekrar su yüzüne çıkardı.

2021: Daha fazla FUD

Çin kripto alanından son FUD, geride kalan haftanın ortalarında, Çarşamba günü geldi. Üç sanayi kuruluşu, bankalar üzerindeki kripto borsalarına ve yatırımcılara hizmet vermesine müsaade verilmeyen eski yasağı yineledi. Kuruluşlara nazaran, kripto para üniteleri “gerçek değere” sahip ve piyasa dalgalanmaları insanların mülkünü riske atmakta.

106885587 16214575182021 05 19t203912z 144465080 rc28jn9cpt2v rtrmadp 0 crypto currency bitcoin

Çin kripto yasağının/söylentilerinin sebep olduğu başka FUD’larda olduğu üzere, en sonuncusunun akabinde da piyasayı “aşırı korku” sardı ve fiyatlar düştü. Bununla birlikte, bu sefer durum daha berbattı. Zira, Çin’den gelen bu haberler Bitcoin hâlâ Elon Musk kaynaklı çöküşten kurtulmaya çalışırken ortaya çıktı. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere 21 Mayıs tarihli bir toplantıda Çin’in Devlet Kurulu, Bitcoin madenciliği için çeşitli tedbirler alınacağının sinyalini verdi.

Çin kripto para haberleri Bitcoin’i uzun vadede nasıl etkiledi?

2013’ten beri Çin’den gelen tüm olumsuz haberlere baktığımızda bir şey net: Bitcoin her vakit kazanmış. Çin’in kripto yasakları konusundaki uzun FUD geçmişine karşın, Bitcoin ve tüm kripto sanayisi hem benimseme hem de paha açısından gelişmeye devam ediyor. Piyasa da trilyon dolarlık bir sanayi haline geldi. Fakat tekrar de, kripto para piyasasında hiçbir şeyin garantisinin olmadığını belirtmek gerekir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın