Çin Kripto Katliamı: Bu Borsaların ve Kripto Paraların Fiyatları Çakılıyor!

Çin Kripto Katliamı: Bu Borsaların ve Kripto Paraların Fiyatları Çakılıyor!
Okunuyor Çin Kripto Katliamı: Bu Borsaların ve Kripto Paraların Fiyatları Çakılıyor!

Bitcoin Mining China

  • Çin kripto para piyasasında sular durulmuyor. Çin’deki birden fazla kripto borsası ve madencilik şirketi, en son kripto düzenleme baskısını göz önünde bulundurarak faaliyetlerini yurt dışına taşıyor.
  • Son haberlere nazaran, Çin kripto baskılarının tesiri, borsaya ve halka açık kripto şirketlerine bile şok dalgaları gönderiyor.

Çin kripto para piyasasında sular durulmuyor! Borsa payları çakıldı

Çin’in ülkedeki kripto madencileri ve işletmeleri üzerindeki son baskısı, tüm kripto piyasasında şok dalgaları oluşturdu. 23 Mayıs Pazar günü, kripto piyasası, Çin borsalarının mahallî Çinli yatırımcılara hizmetlerini kısıtlamaya başlamasıyla birlikte %14 daha çökerek ciddi bir düzeltmeye girdi. Huobi ve OKEx, hizmetlerini sonlandırdıklarını duyurduktan kısa bir müddet sonra, Hong Kong borsasına kayıtlı şirketlerin pay senetleri büyük ölçüde düzelmeye başladı. 

48960444846 714e8569d7 k

Çin’in kripto para ünitesi düzenleme baskısının kripto piyasası dışında bile geniş kapsamlı sonuçları olduğu açık. Bugün erken saatlerde OKEx ve Huobi payları, dehşet piyasaya hakim olduğu için sırasıyla %15 ve %20 düştü. Bu gelişme, kripto borsası Huobi’nin Reuters’a Çin Anakarası’ndaki hizmetlerini askıya almayı planladığını doğruladığı için geldi. Bunun yerine borsa, artık hizmetlerini denizaşırı pazarlara odaklayacak. Sadece borsa değil, Çin merkezli kripto madenciliği işletmeleri de emsal bir atılım yapıyor. 

Reuters Çin’in yeni kripto para yasaklarını duyurdu! Pekala bunlar hakikaten “yeni” mi?

Kriptokoin.com olarak daha evvel bildirdiğimiz üzere, Çin kripto madencilerinin birden fazla tesislerini Avrupa ve Kuzey Amerika’ya taşıyor. Bildiğimiz üzere, Çin tek başına global madencilik faaliyetlerinin %65’inden fazlasını oluşturuyor. Çinli madenciler büyük ölçülerde Bitcoin ve Ethereum tutuyor. Bu nedenle, kripto para fiyatları üzerindeki tesiri hayli açık. Öte yandan, Çinli yatırımcılar, daima mukaveleler için süreç hacminin yaklaşık %60’ına katkıda bulunan kripto alanında etkin katılımcılardı. Wu Blockchain, Çinli yatırımlarının ağır olduğu kripto paraların geçen hafta sert düştüğüne işaret ediyor.

https specials

Reuters’ın yakın tarihli bir haberinde, Hong Kong dışında faaliyet gösteren kripto borsalarının mahallî düzenleyiciler aracılığıyla lisans alması gerektiği ve sırf profesyonel yatırımcılara hizmet sunabilecekleri belirtiliyor. Bununla birlikte Çinli gazeteci Wu Blockchain, HK’nin her vakit lisanslara sahip olmasını mecburî kıldığı için bunun yeni bir şey olmadığını belirtiyor. Çin’in kripto siyaseti, bilhassa son birkaç yıldır Bitcoin (BTC) ile uğraşan en büyük kurumsal oyunculardan kimileri tarafından daha da derinlemesine gözlemlenecek üzere görünüyor. Ayrıyeten Çinli gazeteci Wu Blockchain açıklamalarına şunları ekliyor:

Pekin’in anakara Çin‘deki kripto para üniteleri üzerindeki baskısı Hong Kong’u kapsamıyor. Benzer halde, Hong Kong’un kripto para ünitesi siyasetinin Çin ana karasıyla hiçbir ilgisi yok.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın