Çin Kripto Haberleri: Madenciler Yasaklandı, Borsalar Hedeflendi Mi?

Çin Kripto Haberleri: Madenciler Yasaklandı, Borsalar Hedeflendi Mi?
Okunuyor Çin Kripto Haberleri: Madenciler Yasaklandı, Borsalar Hedeflendi Mi?

china cryptocurrency 1200x720 1

Geçtiğimiz günlerde Çin Başbakan Yardımcısının bulunduğu bir toplantıda, kripto para madenciliğine yönelik kararlar alınana kadar her şey uygundu. Çin Başbakan Yardımcısı ve sekiz kişilik kümenin üyesi olan Liu He, finansal riskleri tedbire ve denetim etme üzerine gerçekleştirilen bir toplantıya liderlik etti. Kararlar ortasında, daha açık bir düzenleyici ortam görmeyi uman herkesin kalbine bir hançer saplayan Bitcoin madenciliği ve ticaret faaliyetlerine yönelik bir baskı da vardı. İç Moğolistan’ın, emre itaat etmeyen insanları ihbar etmek için bir ihbar sınırı kurmasıyla, kararın hafife alınmayacağına açık bir biçimde görüldü.

Çin ve kripto para üniteleri

Global hashrate’in yüzde 2.5’i ile dünyanın en büyük madencilik havuzlarından biri olan BTC.TOP, operasyonlarını kapattığını açıklayarak yeni kararlara çabucak ahenk sağladı. Bu durum, BTC.TOP’ın kurucusu Jiang Zhuo’nun mikro blog platformu Weibo üzerinden Bitcoin’in Çin’in memleketler arası ticarette ABD dolarının inhisarını kırmak için kullanabileceği bir araç olduğunu duyurmasını engellemedi.

https specials

Batılı uzmanlar, yanıt almak için çabalıyor

Çin’in madencilik topluluğundaki rolü, Doğu ve Batı ortasında büyük bir güvensizlik kaynağı olmuştu ve kimi Bitcoin kullanıcıları, Çin’in madencilik topluluğu üzerindeki muhtemel denetiminin, zincirin merkeziyetsizliğini tehdit edebileceğini tez ediyor. Sonuç olarak, kimileri madencilik topluluğunun dünya çapında daha dağınık hale geleceğini düşünerek yasağı memnuniyetle karşıladı.

Lakin Çin’in operasyonları yasaklaması, Çinli şirketlerin daldaki hâkim durumlarını kaybedecekleri manasına gelmiyor. Primitive Capital ortağı Dovey Wan’ın belirttiği üzere, birçok madenci toparlanıp ülke dışına taşınıyor. Operasyonlarını ABD, Kazakistan ve hatta Afrika üzere bölgelere taşıyor.

48960444846 714e8569d7 k

Borsalar ve ticaret platformları, Çin’deki kararlardan büyük ölçüde etkilenmemiş üzere görünüyor. 2017 yılında, Çin’in kripto para borsalarını maksat aldığı vakitlerde, birden fazla borsanın Çin’de kayıtlı olmasından ötürü düzenleyici kararların tesiri çok daha yüksekti. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Huobi, Çinli kullanıcılara vadeli süreç alım satımını süreksiz olarak askıya aldı, fakat işleyişinde kalıcı bir değişiklik üzere görünmüyor. Vadeli süreçler platformu Bybit, 15 Haziran’a kadar Çin telefon numaralarıyla kayıtlı hesapları kapatacağını açıkladı.

Kripto düzenlemelerinin Çin için nasıl bir faydası var?

Cointelegraph’tan Ben Yorke’a nazaran, Bitcoin madenlerinin ölçüsünün azaltılmasıyla Çin, karbon nötr olma maksadına yaklaşabilir. Bu nedenle BTC madencilerine yönelik dayatılacak tedbirlerin ülke için galibiyet manasına geleceğini belirtiyor. Birebir vakitte eCNY’yi (dijital yuan) ülkenin tek dijital varlığı olarak da sağlamlaştırıyor. Ayrıyeten, borsalar ve madencilik operasyonları ofislerinin donanımı ülke dışında takip etmesi pek muhtemel olmadığından, madencilik ve borsalardan elde edilen kârlar muhtemelen ülkeye geri dönecektir.

7eb01fca 84e6 4d37 8575 3caa11bd300a

Hong Kong da kripto konusunda Çin’e ayak uyduruyor

Hong Kong, yatırıma yaklaşık 1 milyon dolarlık bir asgarî eşik koyacak tedbirleri açıklayarak kişisel yatırımcılara kripto para ünitesi ticareti yasağı koyma gayesinde. Hong Kong Finansal Hizmetler ve Hazine Bakanı Christopher Hui, yatırımcıları koruduklarına, piyasa manipülasyonunu yasakladıklarına ve kara para aklama ve terör finansmanına karşı muhafaza sağladıklarına inandığını belirterek bu kararın gerisindeki motivasyonlarını açıkladı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın