Çin Ankara Büyükelçisi’nden güneş teknolojileri fabrikasına ziyaret

Çin Ankara Büyükelçisi’nden güneş teknolojileri fabrikasına ziyaret
Okunuyor Çin Ankara Büyükelçisi’nden güneş teknolojileri fabrikasına ziyaret

WsOHOuW8mUO8UkSMH8lvDQ

19 Ağustos 2020 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katıldığı bir merasimle üretime başlayan Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası, 27 Mayıs tarihinde Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Shaobin LIU ve beraberindeki heyeti ağırladı.

Kalyon Holding İdare Şurası Lideri Cemal Kalyoncu mesken sahipliğinde gerçekleşen ziyarette Çin Heyeti dünyanın birinci tam entegre güneş paneli üretim merkezlerinden biri olma özelliğine sahip fabrikayı gezerek incelemelerde bulundu.

Büyükelçinin ziyaretinden ötürü duydukları memnuniyeti lisana getiren Cemal Kalyoncu, “Holding olarak, Türkiye ve dünyada her yıl istikrarla artan nüfusla birlikte gelecek nesillerin artmakta olan güç gereksinimini öncelikli olarak pak ve yenilenebilir kaynaklardan karşılanmasına katkı sağlamak vizyonuyla yola çıktık.

Bu doğrultuda 2017’de temellerini attığımız fabrikamızı 2020’nin Ağustos’unda faaliyete geçirdik. 400 milyon dolar yatırım ile faaliyete başlayan fabrikamızda üretilen güneş panelleri birinci basamakta 1 milyar dolar yatırım ile hayata geçirilen dünyanın en büyük güneş gücü santrallerinden biri olan Konya’daki Kalyon Karapınar Güneş Gücü Santrali’nde kullanılıyoruz.

nT64 BJFFUiV2oy96icIBw

Fabrika açılışından kısa bir mühlet sonra da hem ülkemizdeki potansiyel hem de dünyadaki yenilenebilir güç gereksinimini göz önüne alarak kapasite artırımı kararı aldık. Fabrikanın birinci evresinden bu yana birlikte çalıştığımız Çin’in önde gelen teknoloji ve güç şirketlerinden CETC ile yaptığımız muahede ile üretim kapasitemizi iki katına çıkartarak yılın son çeyreğine bin MW kapasiteye ulaşma gayesi koyduk.

Güneş paneli üretiminin AR-GE dahil tüm basamaklarını entegre biçimde tek çatı altında toplayan fabrikamızda ayrıyeten bu iş birliği doğrultusunda yeni geliştirilen M10 yonga plakası teknolojisi sayesinde hücre ve modül güç çıkışını yüzde 30’dan fazla artıracağız. Tüm bu gelişmeleri bir ortada değerlendirdiğimizde, ingottan modüle ve M10 teknolojisine kadar güneş gücü üretimine dair bütün süreçleri bir ortada geliştirebilen Asya dışındaki birinci şirket olma niteliğine de sahip olacağız.

Öbür bir tabirle ülkemizi güneş gücü teknolojisi ve üretim kapasitesi konusunda başkan ülkelerden birisi pozisyonuna taşıyacağız. Bugün burada bu büyük yatırımımızı ziyaret eden sayın büyükelçiye de bu vesileyle teşekkür ediyoruz” dedi.

Ziyaret ile ilgili izlenimlerini aktaran Büyükelçi Shaobin LIU, Türkiye ile Çin ortasındaki iş birliklerinin değerine değinerek, “Holding’in faaliyet alanlarını dinlediğimde çok etkilendim. Burada dünyada eşi gibisi olmayan bir fabrika yapılmış. İki ülke ortasında stratejik iş birliğinin artarak devam edeceğine inanıyorum.

Burada yapılan AR-GE yatırımı ve vazife yapan 100 araştırmacının varlığı yalnızca bugüne değil çok değerli bir halde geleceğe yönelik vizyonu ortaya koyuyor. Türkiye yalnızca Asya ve Avrupa’yı bağlayan bir üretim üssü değil. Dünyada yüksek teknoloji ihraç eden bir üs olma yolunda ilerliyor. Biz her vakit yaptığımız üzere iki ülkenin iş birliği geliştirmek için firmalara takviyelerimizi sürdürmeye devam edeceğiz” halinde konuştu.

AR-GE MERKEZİ GELECEĞİN TEKNOLOJİSİNİ ÜRETİYOR

Verilen bilgiye nazaran, geleceğin teknolojisinin üretilmesi gayesiyle Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası bünyesinde kurulan AR-GE Merkezi’nde 100’ün üzerinde araştırmacının misyon alıyor. Yeni teknoloji panellerin gelişimini de güçlendirecek olan merkezde şu an 29 farklı proje bir ortada geliştiriliyor. Toplamda 2 bin 500 metrekare kapalı alan ile 5 bin metrekare açık alan test platformuna sahip bir de AR-GE Merkezinde ise üniversite – dal iş birliği kapsamında Hasan Kalyoncu Üniversitesi, ODTÜ Güneş Araştırmaları Merkezi ve TÜBİTAK üzere saygın kuruluşlar ile ortak projeler yürütülüyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın