Champix ile Sigarasız 2020

Champix ile Sigarasız 2020
Okunuyor Champix ile Sigarasız 2020

Bu defa, daha öncekilere nazaran çok daha farklı bir yazı ile karşınızdayım. Bugüne dek bir web sitesi çizgisinde ilerleyen yazılarımda genel olarak kişisel görüş, deneyim değil de genel olarak ne-nasıl yapılır türünde yazılar paylaşıyordum. Bu defa sigarayı bırakma hedefime ilerlerken yaşadıklarımı günden güne burada paylaşacağım. Daha önce birkaç bırakma girişimim oldu ancak en uzun 1 ay süreyle içmedim. Sigarayı bırakmayı, bu defa hakkında yüzlerce olumlu yorum okuduğum Champix ile başaracağım.

Aşağıdaki bağlantıları kullanarak ilgili bölüme kolayca atlayabilirsiniz.

https://genelsite.com/sigarayi-birakma-gunlugu/

Sigarayı bırakmak için öncelikle kararlılık gerekiyor, bunu biliyorum. Kararlıyım ancak bir desteğe ihtiyacım var, bunu görmezden gelemeyeceğimi de biliyorum. Bu nedenle bir ilaç kullanmayı düşünüyorum. Benim gibi sigarayı bırakmak isteyenler, aynı yolu izlemeyi düşünenler için deneyimlerimi paylaşmak faydalı ve hatta özendirici olabilir. Blog tutmamın sebebi bu olacak. Girizgahı bitirdiysek, sıra geldi soyut ve somut adımları anlatayım.

Sigarayı Bırakma Kararı Alma

Bugün 25 Aralık 2019. Sigarayı bırakmayı yaklaşık 10 gün önce 15 Aralık gibi düşünmeye başladım. 2020 yılına neden sigara içmeden başlamayayım diye sordum kendi kendime.

Sigarayı bırakmak istememdeki motivasyonum;

 • Alerjik astım hastası bir kız çocuk sahibiyim,
 • Eşimin sigara kokusuna karşı yüksek hassasiyeti var,
 • 32 yaşındayım ve yaklaşık 20 senedir sigara içiyorum, ciğerlerimden gelen hırıltılı ses geceleri beni dahi rahatsız ediyor,
 • Artık keyif almıyorum, bağımlılıktan, sanki mecburiyetten içiyormuş hissi yaşıyorum,

Çabuk yorulmak, yorgun uyanmak, sigara zamları, boşa harcadığımı düşündüğüm onlarca dakika/saat gibi birçok neden daha var. Bunlara dur demenin vakti geldi bence.

Hem 2020’ye daha anlamlı bir başlangıç yapmak hem de bıraktığım günü bilmek açısından kolaylık olması için yeni yılı bu hedefimde milat belirledim.

Champix ile Hakkında Bilgi Edinme

Eşim ilaçlar, besin takviyeleri, doğal beslenme gibi konularda çok fazla araştırma yapar, okur ve kaynaklar arası karşılaştırma yapar. Hatta kızımın ilk doktoru bile sayılabilir. Semptomları gözlemleyerek spesifik hastalıkları bile tespit ettiği olmuştur. Bana da Champix isminden bir süre önce bahsetmişti. Ama bu bağımlılığa, tiryakiliğe ilaç tesir etmez diye düşünüyordum. Tabii o zaman sigarayı bırakmak gibi bir düşüncem yoktu.

Bu sene, bu isteğimden tekrar bahsedince yine Champix’i önerdi. Bende Ekşi Sözlük başta olmak üzere birçok kaynaktan, forumlar ve sosyal medyadan araştırma yaptım. Benim gibi, belki benden daha ileri derecede bağımlı birçok insanın bu ilaçla yola çıkarak başarılı olduğunu okudum. Bu yüzden ben de aynı şekilde denemeye karar verdim.

Peki nedir bu işin bilimsel kısmı diye merak ettiğimden biraz daha araştırdım, bir eczaneden bilgi aldım.

Champix nedir?

Kulaktan dolma bilgilerle edindiğim bakış açısına göre Champix, antidepresan gibi davranan bir ilaç. Ruh halinize etki eden bir yapısı var. Metabolizmaya göre uykusuzluk, sinir, sıra dışı rüyalar görme, melankoli gibi etkileri olabiliyor.

Bugün Zorlu Center‘da eczacıyla ürün detayını konuşmak istedim, sağolsun anlattı hanımefendi.

Teknik olarak sigara içmek vücuttaki nikotin reseptörlerini uyarır, vücut bu uyaranları almaya başlar ve bağımlılığa doğru ilerler. Champix’in içerdiği vareniklin maddesi ise bu nikotin reseptörlerini daha zayıf şekilde uyararak zayıflamalarını sağlar, bir nevi bu reseptörleri kapatmaya çalışır.

Daha ileri seviye bilgi için bir doktora veya eczacıya danışabilir, ayrıca üreticisi Pfizer’in yayınladığı Champix tanıtım broşürünü inceleyebilirsiniz.

Vareniklin nedir?

Vareniklin nikotin reseptörlerini nikotinin kendisinin yaptığından daha zayıf bir şekilde uyarır. Sigara içme isteğini ve tütün ürünlerinin keyifli etkilerini azaltır. Bu sayede sigarayı bırakmak isteyen kişilere yardımcı olabilir.

Sıra geldi bu işin maddi boyutuna

Champix fiyatı ne kadar?

Öncelikle, sigortalı bir çalışan olarak acaba SGK Champix’i ödüyor mu diye merak ediyordum, bunu eczacıya sordum ama kendisi de %100 doğru bilgi sahibi olmadığını, yanlış bilgi vermek istemediğini aktardı. Belki net bilgi alabilirim diye Sağlık Bakanlığı Alo 171 Sigarayı Bırakma Hattı‘nı aradım.

Telefondaki arkadaş sigara tüketim miktarı, yaş, ne kadar süre kullandığını gibi bilgileri aldıktan sonra telefonla telkin veya sigara bırakma merkezlerine yönlendiriyor. Sigarayı Bırakma Poliklinikleri listesine yazının sonundaki tablodan ulaşabilirsiniz.

Champix Fiyat Tablosu 2020

Paket/İçerik Süre Fiyat
CHAMPIX 0,5 MG 11 + 1 MG 98 FILM KAPLI TABLET 8 Hafta 569,15 TL
CHAMPIX 0,5 MG 11 + 1 MG 42 FILM KAPLI TABLET 4 Hafta 387,59 TL
CHAMPIX 1 MG 56 FILM KAPLI TABLET 4 Hafta 368,96 TL

Herhangi bir zam gelmediyse 2020 fiyatları listedeki gibi. Çalıştığım AVM’nin eczanesinden belki indirimli alırım diye umut ediyordum ancak ilaç statüsünde olduğu için indirim mümkün değil.

Champix 2020 eczane güncel fiyat listesi.
Champix 2020 Fiyat

Tüm hazırlıklar tamam sayılır. Sıra geldi ilacı almaya.

13 Ocak 2020 Güncelleme:

Aslında niyetim ilacı ücretli olarak satın almaktı ama kişisel harcamalarım hedeflediğimin çok daha üzerinde olduğu için sigortadan almaya karar verdim, ki zaten pek de ucuz bir ilaç sayılmaz.

Yine farklı bir eczaneye Champix’i devlet ödüyor mu diye sordum, eskiden aile hekimi bile yazıyordu, ama millet kolay yoldan alıp alıp yurt dışına sattığı için bazı testler gerekiyor dedi. Solunum testi gibi birkaç test sonucunda bağımlılığınızı ve bu ilaca ihtiyaç duyduğunuzu kanıtlamanız gerekiyormuş. İşin zor tarafı da burada başlıyor sanırım, randevu almak.

Ek olarak başka bir eczane personeli de, sistemden sorgulayarak %101 ödemiyor dedi. Randevu günü doğru bilgiyi öğreneceğiz.

Sigara Bırakma Polikliniği İçin Randevu Alma

10 Ocak Cuma günü Alo 182‘yi arayarak Anadolu Yakası’nda bana uygun olan Sigarayı Bıraktırma Kliniği için 7 ayrı hastaneden randevu almak istedim ancak nafile. Hastanelerin 5’inde uygun tarih yok, diğer ikisindeyse 27 ve 29 Ocak tarihlerinde uygunluk var dendi. 15 gün sonrasına kadar olan zaman zarfında randevu verilebiliyormuş. Daha ileri tarihlere randevu verilemiyor. Bu yüzden sürekli aramak veya online olarak MHRS veya E-Nabız üzerinden kontrol etmenizde fayda var. Linklerine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

MHRS’ye e-devlet şifrenizle de giriş yapabilirsiniz, E-Nabız üyelik istiyor.

Bu iki online platformun farkı 15 günden sonraki tarihlere de randevu alabiliyor olmanız. Şanslıyım ki 17 gün sonraya, 28 Ocak 2020’ye Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi‘nde bir boşluk bulduk ve randevumu aldım.

29 Ocak 2020 Güncelleme: İyi haberler var.

Champix’i Ücretsiz Alabiliyoruz

Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi

Sabah doktora gittim ve sözlü muayene oldum. Birkaç soru sordu:

 • Sigara içme içme sıklığı,
 • Ne kadar zamandır içtiğim,
 • Herhangi kalıcı bir hastalığım olup olmadığını,
 • Sürekli bir ilaç kullanıp kullanmadığımı,
 • Şu an veya yakın zamanda antidepresan kullanıp kullanmadığım gibi sorular sordu.

Bağımlılık derecesini belirledikten sonra Champix’ten bahsetti. Rüyalarda değişiklik, duygu ve sinir durumlarında değişiklik yaşanabileceği hakkında bilgi verip, ilacın etken maddesinden bahsetti. Bırakacağım tarih olarak 10 Şubat’ı belirledik, 1 ay sonra da kontrol için tekrar gideceğim.

Ve sıra geldi ilacı almaya.

Champix İstanbul Anadolu Yakasında hiç yok arkadaşlar. Yalnızca Bakırköy, Zeytinburnu ve Sarıyer Toplum Sağlığı Merkezi’nde mevcuttu, orada da son 32 kutu varmış. Sarıyer’den almak istedim. Sistemden bunu belirtti ve gidip alabileceğimi söyledi. Aynı gün gidip aldım.

Ücretsiz Champix
Sağlık Bakanlığı tarafından verilen ücretsiz Champix

Evet, Sağlık Bakanlığı Champix’i ücretsiz veriyor ama sigorta kapsamında değil. Gidip eczaneden almıyoruz yani. Bu nedenle daha önce sorduğum eczacılar sigorta karşılamıyor demiş.

Artık sıra geldi ilacı kullanmaya. Yan etkileri çok fazla. Prospektüsü okumadan, kullanma talimatına dikkat etmeden başlamamak gerek.

Bu başlık yeterince uzun olduğu için günlük olarak yaşadıklarımı şurada paylaşıyorum. Sigarayı Bırakma Günlüğü

İlk kutuyu bitirdikten sonra 2. kutuyu almaya gittim ancak hiçbir toplum sağlığı merkezinde olmadığı için alamadım. İstersen ücretli al veya bekle dediler. Sonrasında korona virüs nedeniyle fırsat olmadı. İlaç kullanmıyorum ve sigarayı bırakmış durumdayım.

İstanbul Sigara Bırakma Poliklinikleri

POLİKLİNİK ADI ADRES TELEFON
Yedikule Göğüs Hastalıkları Ve Göğüs Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi (Zeytinburnu) Kazlıçeşme Mah. Belgrad Kapı Yolu Cad. No:1 Zeytinburnu/İstanbul (0212)4090200 (DAHİLİ 2378)
Üsküdar Devlet Hastanesi Barbaros Mah. Veysi Paşa Sok.No:14 Üsküdar / İstanbul (0216)4747900
Tuzla Devlet Hastanesi (Taşocakları Polikliniği) Esentepe Mah. Muallim Sedat Bey Sk. No:3 Taşocakları Mevkii Kartal/İstanbul (0216)4738818 (0216)4940952-55
Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları Ve Göğüs Cerrahisi Eğitim Ve Araştırma Hastanesi (Meslek Hastalıkları Ek Hizmet Binası) Başıbüyük Mah. Başıbüyük Yolu Sk. No:5 Maltepe/İstanbul (0216)4214400 (DAHİLİ 1455)
Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları Ve Göğüs Cerrahisi Eğitim Ve Araştırma Hastanesi (Maltepe) Başıbüyük Mah. Maltepe/İstanbul (0216)4214200
Sultanbeyli Devlet Hastanesi Battalgazi Mah. Paşaköy Cad. No:60 Sultanbeyli / İstanbul (0216)5642400
Şişli Hamidiye Etfal Eğitim Ve Araştırma Hastanesi (Sarıyer Ek Hizmet Binası) Kazım Karabekir Paşa Mah. Bahçeköy Cad. No:62 Sarıyer / İstanbul (0212)3386300
Şişli Hamidiye Etfal Eğitim Ve Araştırma Hastanesi (Bomonti Ek Hizmet Binası) Bomanti Ek Hizmet Binası Merkez Mah.Oktay Cebeci Sok No 25-27 (Eski Şişli Dev Hast) Şişli/İstanbul (0212)2401095 (0212)2401096
Silivri Devlet Hastanesi Yeni Mah. Efrahim Öztürk Sok. No:1 Silivri/İstanbul (0212)7272100
Silivri 1 Nolu Cezaevi Aile Sağlığı Merkezi (Sadece Mahkumlara Ve Çalışan Memurlara Hizmet Verilmektedir.) Silivri Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü 1 Nolu Cezaevi Silivri/İstanbul (0212)7260532
Sarıyer Metin Sabancı Balta Limanı Kemik Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi Rumeli Hisarı Cad. No: 62 Baltalimanı Sarıyer/İstanbul (0212)3237075
Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sultan Abdülhamid Han Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Selimiye Mah. Tıbbiye Cad. Üsküdar/İstanbul (0216)5422000
Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haydarpaşa Numune Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Tıbbiye Cad. No:40 Üsküdar/İstanbul (0216)5423232 (0216)5423200
Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gaziosmanpaşaeğitim Ve Araştırma Hastanesi (Mevlana Ek Hizmet Binası) Mevlana Mahallesi Hızırefendi Caddesi No 885 Gaziosmanpaşa /İstanbul (0212)9453000
Pendik Devlet Hastanesi (Kaynarca Semt Polikliniği) Kaynarca Mah. Aydınyolu Cad.Setur Sok /İstanbul (Alt Kaynarca Hemen Yanında Ssk Hastanesi Bulunmaktadır.) (0216)4918032
Okmeydanı Eğitim Ve Araştırma Hastanesi (Şişli) Kaptanpaşa Mah. Darülaceze Cad. No:25 Okmeydanı Şişli/İstanbul (0212)3145555
Okmeydanı Eğitim Araştırma Hastanesi (Kasımpaşa Ek Bina) Kadımehmet Mah. Bahriye Hastanesi Yokuşu (Eski Kasımpaşa Asker Hastanesi Binası) Beyoğlu/İstanbul (0212)2387900
Okmeydanı Eğitim Araştırma Hastanesi (Gülbahar Semt Polikliniği) Gülbahar Mah. Galata Deresi Cad. No:45 Gülbağ Mecidiyeköy / İstanbul (0212)3145555
Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp Ve Damar Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesı İstasyon Mah., Turgut Özal Bulvarı No:11, 34303 Küçükçekmece/İstanbul (0212)6922000
Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim Araştırma Hastanesi (Pendik) (Aile Hekimliği) Fevzi Çakmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. No:10 Üst Kaynarca Pendik/İstanbul (0216)6570606
Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim Araştırma Hastanesi (Göğüs) Fevzi Çakmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. No:10 Üst Kaynarca Pendik/İstanbul (0216)6570606
Kanuni Sultan Süleyman Eğitim Araştırma Hastanesi Atakent Mah., Turgut Özal Cd. No:1 Altınşehir / Küçükçekmece/İstanbul (0212)4041500 (0212)4955920 (DAHİLİ 1364)
Kağıthane Devlet Hastanesi Sultan Selim Mah. Şahinler Cad. No:23 Kağıthane/İstanbul (0212)2802222
İstinye Devlet Hastanesi Emırgan Cd. No : 98 İstınye / Sarıyer – İstanbul (0212)3234444
İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi (Fatih) Cerrahpaşa Cad. Cerrahpaşa-Fatih (0212)4143000 (0212)4143434
İstanbul Tıp Fakültesi (Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanlığı) Topkapı Mah. Turgut Özal Millet Cad. Fatih/İstanbul (0212)4142000
İstanbul Eğitim Araştırma Hastanesi (Samatya Polikliniği) Org.Nafız Gürman Cad. Kocamustafapaşa / Fatıh İstanbul (0212)4596000 (SANTRAL) (0212)4596098
Ihlamurkuyu Aile Sağlığı Merkezi (Sadece Kendi Bölgesindeki Danışanlara Hizmet Verilmektedir.) Ihlamurkuyu Mah. Atatürk Cad. Karakol Sk. No:1 Ümraniye/İstanbul (0216)6140715
Haseki Eğitim Araştırma Hastanesi (Göğüs Hast.Alt Klinik Sbp) Mıllet Cd. Aksaray / Fatih -İstanbul (0212)5294400
Göztepe Eğitim Ve Araştırma Hastanesi (Merdivenköy Polikliniği) (Sbp) Ressam Salih Ermez Cad. Merdivenköy Semt Polikliniği Kadıköy/İstanbul (0216)5666600
Fatih Sultan Mehmet Eğitim Araştırma Hastanesi (Ataşehir) E-5 Karayolu Üzeri A-Blok İçerenköy Ataşehir/İstanbul (0216)5783000 (DAHİLİ 3680)
Eyüpsultan Devlet Hastanesi Sılahtarağa Cad. No :53-55-57 Eyüp İstanbul (0212)4172900
Erenköy Ruh Ve Sinir Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi (Kadıköy) 19 Mayıs Mah. Sinan Ercan Cad. No:29 Kazasker Kadıköy/İstanbul (0216)3025959 (0216)3609164
Dr.Siyami Ersek Göğüs Kalp Ve Damar Cerrahisi Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Tıbbiye Cad. No:13 Haydarpaşa/Üsküdar/İstanbul (0216)5424890 – (0216)5424444
Dr.Lütfi Kırdar Kartal Eğitim Araştırma Hastanesi E-5 Karayolu Üzeri Cevizli Kavşağı Şemsi Denizer Cad. Kartal/İstanbul (0216)4413900
Beylikdüzü Devlet Hastanesi Pınartepe Mah.Yavuz Sultan Selim Bulvarı 253 Sok No 8 Beylikdüzü/ İstanbul (0212)8562740
Beykoz Devlet Hastanesi (Tepeüstü Ek Hizmet Binası) Çiğdem Mh., Barbaros Cad., Hastane Sok. No: 1/3, 34800 Beykoz/İstanbul (0216)4136300
Beşiktaş Sait Çiftçi Devlet Hastanesi Dikilitaş Mah. Yıldız Cad. Barbaros Bulvarı No:109 Beşiktaş/İstanbul (0212)3816700 (DAHİLİ 6744)
Bakırköy Prof.Dr.Mazhar Osman Ruh Sağlığı Ve Sinir Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi Zuhurat Baba Mah. Dr.Tevfik Sağlam Cad. Bakırköy/İstanbul (0212)4091515 (0212)5715730
Bakırköy Dr.Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesi (Bahçelievler Semt Polikliniği) Bahçelıevler Mah. Adnan Kahvecı Bulvarı No:137 Bahçelievler/İstanbul  

Soru & Cevap

Burada Champix ve sigarayı bırakma hakkında en çok merak edilen soru cevapları listeleyelim. Merak ettiğiniz diğer sorular için yorum alanını kullanabilir, iletişim sayfası üzerinden bana yazabilirsiniz.

Champix ilacını sigorta karşılıyor mu?

Champix fiyatı bölümünde bu durumdan bahsettim ancak yineleyelim. 2 farklı eczaneye sordum; birisi sigorta karşılıyor diğeri ise eczanecilerin kullandığı ekrandan bakarak %101 ihtimalle SGK karşılamıyor dedi.

İlaç ücretsiz temin edilebiliyor ancak SGK değil Sağlık Bakanlığı tarafından. Doktor muayeneden sonra uygun görürse belirlediğiniz bir Toplum/Aile Sağlığı merkezinden alıyorsunuz.

Champix ile sigarayı bırakanlar var mı?

Evet var. Hakkında belki de binlerce yorum okudum. İçerdiği Vareniklin maddesi sayesinde sigara ve tütün ürünlerinden alınan keyfi ortadan kaldırdığı için oldukça etkili. Tabii ki önce gerçekten istemek ve tedavi sürecine sonuna kadar devam etmek gerekiyor.

Champix başlangıç ve devam paketi fiyatları ne kadar?

Ocak 2020 itibariyle 8 hafta kullanabileceğiniz Champix başlangıç paketi fiyatı 570 TL, 4 haftalık devam paketi ise yaklaşık 390 TL. Bu sürecin bize toplam maliyeti 956,74 TL. 3 ay üzerinden hesaplanınca günlük ortalama maliyet 11 TL. Hem sigaradan daha ucuz hem de sağlığımızı kaybetmiyoruz.

Champix ile ne kadar sürede sigarayı bırakabilirim?

3 ay. Başlangıç paketi 8 hafta, devam paketi ise 4 hafta. Yaklaşık olarak 3 ay içerisinde sigarayı bırakma tedavisi tamamlanıyor.

Buradaki en önemli nokta, sigarayı bırakmanızın üzerinden 2 ay geçse dahi ilacı kullanmaya devam etmeniz gerektiği. Bu bir tedavi. Eğer erken bırakırsanız sigaraya yeniden başlama ihtimaliniz artıyor.

Yan etkileri var mı?

Birçok yan etkisi var. Paket içinden çıkan prospektüste tamamı yazılı. Yan etkilerin listesi buraya da eklenecek.

Champix öldürüyor mu?

Yan etkileri çok fazla olan bir ilaç olduğu için başlamadan önce muhakkak bir doktora danışmalısınız. Her metabolizma kendine has özelliklere sahip olduğu için herkeste farklı etki gösterebilir. Yani bunun cevabı ne evet ne de hayırdır.

Yapılan Yorumlar
 • Avatar for Zorlu_08 Zorlu_08 dedi ki:

  Arkadaşlar Sıgara Bıraktırma Merkezlerine gidin İlacı Devlet Ücretsiz karşılıyor inanın çok faydasını göreceksiniz ben günde 3 paket sıgara içiyordum ve bıraktım darısı sizlerin başına Ama herşey sizde bitiyor kararlı olun ilaç yardımcı olacaktır

  • Avatar for Genel Site Genel Site dedi ki:

   Siz ne zaman aldınız peki? Ben geçen hafta eczaneye sorduğum ödenmiyor dedi. 2020’nin ilk 3 ayı için sigarayı bırakma kampanyası varmış, bu kapsamda mı aldınız?

 • Avatar for Canan Canan dedi ki:

  Merhaba, öncelikle tamda bu zamanda böyle güzel, net ve doğru bilgilerle donanmış bir sayfa yarattığınız için çık teşekkür ederim, tam sigarayı bırakma niyetim olduğu zaman, bu yazıları görmek bana yeni yı hediyesi gibi oldu, böyle güzel bilgileri vermek için zaman ve emek harcadığınız için, size çok teşekkür ederim

Bir Yorum Yapın