Çeşme’de konut ve arsa fiyatları 2,5 kat arttı

Çeşme’de konut ve arsa fiyatları 2,5 kat arttı
Okunuyor Çeşme’de konut ve arsa fiyatları 2,5 kat arttı

styBrU

İzmir Emlak Komitecileri Oda Lideri Mesut Güleroğlu, İzmir’de 30 Ekim’de yaşanan yıkıcı zelzele sonrası halkın müstakil bahçeli konutlar ile imarlı yerlere yöneliminin arttığını belirtti.

Pandeminin de tesiriyle kent merkezinden, yazlık yerlere ve tabiat içinde yaşama yönelindiğini lisana getiren Güleroğlu, Urla, Çeşme, Alaçatı, Seferihisar, Foça, Bergama ve Aliağa’nın yanı sıra Kemalpaşa, Torbalı, Ayrancılar ve Bayındır’ın da daha fazla tercih edilir hale geldiğini anlattı. Pandemi şartları nedeniyle toplumun rahat hayatı özlediğini kaydeden Güleroğlu, “İnsanlar yaş aldıkça biraz daha rahat ömrü seçiyor. Hepimiz maskelerden kurtulmak istiyor, ufak konutların içinde sıkışıp kalmak istemiyoruz. Bu nedenle kent merkezinden uzak bölgeler talep görmeye başladı. Hal bu türlü olunca fiyatlar yükseldi” diye konuştu.

YwY1cGRF ESSZ1br21TVVQ

‘FİYATLARI YÜZDE 70-110 CİVARINDA ARTTI’

Konut kredisinin düşmesinin de fiyatların yükselişine tesir ettiğini kaydeden Güleroğlu, artışların kimi yerlerde yüzde 70-100’ler seviyesine, birtakım yerlerde ise 2-3 katına ulaştığını söz ederek, şunları söyledi:

“Geçen haziran ayında yeni konutlar için 0.64, ikinci el konutlar için ise 0.74 oranında kredi verilmişti. Yani faiz oranları 1.50’lerden bir anda yarı yarıya düşmüştü. Yatırımcı 4 bin TL ödeyecekken, 2 bin TL taksit ödemeye başladı. Beşerler gayrimenkul almaya ve yatırım yapmaya yöneldiler. Bu sefer de fiyatlar arttı. Bizim hesabımıza nazaran geçen yıldan bu yana fiyatlar yüzde 70-110 civarında arttı. Bu her yer için geçerli değil, lakin genelde bu formda. Şu an fiyatlar stabil sayılır. Ama konut kredi faiz oranları aşağı düşer, bu hususta talep olursa fiyatlar yükselir. Konut kredisi aşağı düştü mü fiyatlar üst çıkıyor.”

fstcFU0x2ku0Hg71 3yNfA

‘HER BÖLGEDE ORANLAR DEĞİŞİYOR, DİKKAT ETMEK GEREK’

İzmir’de turizmin merkezi olarak kabul edilen Çeşme ve Alaçatı’nın, İstanbul, Bursa, Ankara ve öbür vilayetlerde yaşayanlar tarafından tercih edildiğini belirten İzmir Emlak Komitecileri Oda Lideri Mesut Güleroğlu, ilginin Bodrum’dan Çeşme’ye gerçek kaydığını söyledi. Çeşme’de neredeyse arsa kalmadığını belirten Güleroğlu, “Arsa üretilmediği için fiyatlar da otomatik olarak üst gerçek çıkıyor. Toplu Konut Yönetimi Başkanlığı (TOKİ) aracılığıyla ihaleye açılan emlakın fiyatları, muhammen bedel daha evvel 2 milyondan başlarken bugün 5 -5,5 milyon liradan satılır hale geldi. Bedeli olağanda 2 milyon lira iken bir anda 5 milyon liraya, yani 2-3 katına çıktı. Bundan sonra orada olan emlakın fiyatları da ona nazaran dengelenecek. Hür piyasa iktisadı, lakin arzın talebi karşılayamadığı sayıların da yükseldiği durum oluşuyor. Buna dikkat etmek gerekiyor. Her bölgedeki oranlar değişiyor. Lakin Çeşme’deki sayılar maalesef bu türlü. 850 bin TL’ye 1+1 daire satıyorduk, şu anda 1 milyon 450 bin TL’ye satıyoruz” dedi.

‘5 MİLYON TL’YE DE 18 MİLYON TL’YE DE ARSA VAR’

Çeşme’deki arsa fiyatlarının vakit zaman değişkenlik gösterdiğini de anlatan Güleroğlu, şöyle devam etti:

“Çeşme’de verdiğim fiyatlar olağanda bir ya da iki villa yapabileceğiniz yerler için geçerli. Çeşme’de 5 milyon TL’ye da satılık arsa var, 14-18 milyon TL’ye de var. Şu anda 18 milyon TL’ye satılan yerin içine 5 villa yapabilirsiniz. Bu fiyatlar, arsa bedelleri, inşaat maliyetleri ve müteahhit karına nazaran belirleniyor. Sayılar bu yüzden şişiyor.”

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın