Cep telefonu alacaklara ikaz: Her kaçak 10 telefonun 8’i internetten satılıyor

Cep telefonu alacaklara ikaz: Her kaçak 10 telefonun 8’i internetten satılıyor
Okunuyor Cep telefonu alacaklara ikaz: Her kaçak 10 telefonun 8’i internetten satılıyor

blank

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) tarafından hazırlanan, Türkiye’de kaçak ve geçersiz alkol, yakıt ve cep telefonları eserlerinin yasadışı hareketlerini ele alan araştırmanın sonuçları açıklandı.

PMI Impact tarafından fonlanan ve 1 Mart 2019 tarihinde başlanan araştırmanın ayrıntıları ise, Gümrük ve Ticaret Müfettişleri Derneği ve Gümrük Korumalar Genel Müdürlüğü yetkililerin de katıldığı online toplantıda ele alındı. 22 vilayette 4 bin 924 anket sonucu ve 228 derinlemesine görüşmeyle elde edilen datalar, Türkiye’de kaçakçılık ve vatandaşların kaçak eser kullanım seviyelerini ortaya koydu.

ALIŞVERİŞ SİTELERİ VE TOPLUMSAL MECRALARA DİKKAT!

Toplantıya katılan Gümrük ve Ticaret Müfettişleri Derneği yetkilileri, internet ortamında artan yasadışı ticarete dikkat çekerek, memleketler arası iş birliğine vurgu yaptı.

Piyasada yer alan her kaçak 10 telefondan 8’inin internet sitesinde satıldığını söyleyen Müfettişlik, bu mevzuda en büyük sorunun alışveriş siteleri ve toplumsal mecralar olduğunu belirtti.

Türkiye’de satışı olmayan kimi eserlerin internet üzerinden kaçak yollarla ülkeye getirilmesinin önemli bir sorun olduğu ve Türkiye’de kaçak sigara oranlarının düşünülenin tersine Avrupa’da daha fazla olduğu belirtildi. Almanya’da her 5 sigaradan birinin kaçak olduğu, İngiltere’de ise bu oranın daha yüksek olduğu tabir edildi.

LVg3JpRxekWsYu Pug2zpQ

KAÇAK ESER YAKALAMA ORANI 2021 YILINDA YÜZDE 70 ARTTI

Avrupa’da siber kaçakçılık oranlarının yüzde 15 olduğuna dikkat çeken Gümrük Korumalar Genel Müdürlüğü yetkilileri ise, Türkiye’de bu sayının 2020 yılı itibariyle yüzde 2,2 olduğunu belirtti. Türkiye’ye 2020 yılında pandemi kaidelerine karşın 40 milyon yolcunun geldiğini ve bunun yanında 7 milyon konteyner, 2.1 milyon binek aracı, 3.9 milyon TIR ve 270 bin de uçağın iniş yaptığı söylenirken, tüm bunlarının denetiminin ise 6 bin kişilik takım ile yapıldığı belirtildi.

Kolluk ünitelerinin de dayanak verdiği ve bilhassa ileri teknolojiler kullanarak tüm bu denetlemelerin yapıldığı altı çizilerek, dünyadaki en yeni teknolojilerin gümrüklerde kullanıldığı vurgulandı. Öte yandan, son 5 yılda kaçakçılıkla uğraş için yapılan teknolojik yatırımın 500 milyon TL olduğu ve bunun yanında AB projelerinin de faal bir formda kullandığı tabir edildi.

Tüm bu teknolojik teşebbüsler sayesinde, Türkiye’de kaçakçılık manasında yakalama oranlarının ise 2020 yılında bir evvelki yıla oranla yüzde 40’lık bir artış olduğuna dikkat çekildi. 2021 yılında bu oranın ise bir evvelki yılın birebir periyoduna kıyasla yüzde 70 oranında arttığı söylendi. Gelişen teknolojilerin bu oranların artmasında tesirli olduğu söz edilirken, bilhassa yapay zeka ve büyük datayla daha yolcu Türkiye’ye gelmeden o yolcunun Türkiye’de kaçakçılık yapma riskinin de evvelden değerlendirilebildiği söylendi.

YERLİ MODÜLLERLE KAÇAK TELEFON ÜRETİMİ

‘Türkiye’de kaçak ve geçersiz alkol, yakıt ve cep telefonları eserlerinin yasadışı ticareti’ araştırmasına nazaran, kaçak mallarla piyasadaki yasal eserler ortasında, yüzde 50 oranında fiyat farkı bulunmakta. Fiyat farkının yüksek olmasının talebi de artırdığına dikkat çekilirken, bunu etkileyen öteki faktörlerin ise bütçe ve hane geliri olduğu vurgulandı. Araştırmanın sonuçlarını kıymetlendiren, BETAM Yöneticisi Prof. Dr. Seyfettin Gürsel şu sözleri kullandı:

“Özellikle kaçak sigara, vergisiz tütün, kaçak akaryakıt ve kaçak cep telefonu talebi, Doğu ve Güneydoğu’da son derece ağır. Alkollü içeceğin de, Akdeniz, Ege, Trakya ve Karadeniz’de ağır olduğunu gördük. Bir tarafta organize büyük çapta yasa dışı ticaret var, öteki tarafta da ‘karınca ticareti’ ismi verilen ferdi bir kaçakçılık var. Bir başka boyutta ise bu kaçak malların bir kısmı, yurt dışından getiriliyor, öteki bir kısmı ise yerli üretim olarak karşımıza çıkıyor.

Bunların ortasında hiç duyulmayan sigara eserleri (düşük kaliteli yurtdışından üretilen) ve bilinen markaların taklit eserler bulunmakta. Bunun yanı sıra, yerli üretim kesimlerinden Türkiye’de telefon üretimi de yapıldığını öğrendik. Buradaki kritik nokta, geçersiz eserlerdir. Bilhassa alkollü içeceklerde bu çok tehlikeli. Metil alkol kullanarak, son yıllarda yüzlerce insan kaçak içkiden öldü ve ne kadarı sakat kaldı bilmiyoruz. Bu çok büyük trajedidir. Çabada buna öncelik verilmesi lazım.

Uydurma alkolün toptan satıldığını öğrendik. Son yıllarda yakalanan kaçak mallarda önemli bir düşüş bulunmaktadır. Şayet bu ticaret hacmini de yansıtıyorsa, bu önemli bir muvaffakiyet demektir. Gerek derinlemesine görüşmelerde elde ettiğimiz datalar, gerekse Kaçakçılık ve Organize Hatalarla Çaba (KOM) raporlarına nazaran, yurt dışından kaçak getirilen eserlerde bir muvaffakiyet elde edildiği görülüyor. Gümrüklerde işler sıkıştırılmış ve teknolojiler geliştirilmiştir. Kolluk gücü de bunda tesirli olmuştur.”

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın