Çelik bölümü, ihracatta üçüncülüğe yükseldi

Çelik bölümü, ihracatta üçüncülüğe yükseldi
Okunuyor Çelik bölümü, ihracatta üçüncülüğe yükseldi

xMISc GF kCcyeaY FPqyw

Sürdürülebilir ihracat ismine gerçekleştirdiği çalışmaları aralıksız sürdüren çelik bölümü, Türkiye’nin toplam ihracatına katkı vermeye devam ediyor. Üretim ve istihdam odaklı çalışan bölümün mayıs ayı ihracatı 1 milyar 745 milyon dolar olarak hesaplandı. Bu sayı, dalın dış ticarette ülke iktisadına en fazla katkı veren üçüncü sanayi kolu olması manasına geliyor. ÇİB Lideri Adnan Aslan, dalın ihracat performansını kıymetlendirdi.

İHRACAT AMACINDA ÜST İSTİKAMETLİ REVİZE

Bölüm ihracatında yaşanan üst istikametli ivmenin yılın geri kalanında da devam edeceğini söyleyen Adnan Aslan şu tabirleri kullandı:

“Çelik fiyatlarında yaşanan artışın tesiriyle bu ay ihracatta üçüncü sıraya yükseldik. İhracatta mayıs ayında geçen yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 114’lük bir artış yakaladık. Bu sayıyla birlikte tarihin en yüksek aylık ihracatına ulaştık.

Dünyada bilhassa çelik fiyatları artış gösterdi ve bu aydan sonra da teslimatlar daha da hızlandı. Tüm bunlar ihracat sayılarımızı olumlu manada etkiledi. 2021 yıl sonu gayelerimizi global olarak olağanlaşma beklentileri kapsamında ihracatımızı ölçüde yüzde 10 artışla 23 milyon tona ulaştırmak ve pahada ise yüzde 40’a yakın yükselişle 17,5 milyar dolar düzeylerinde gerçekleştirmek olarak belirledik.”

BİRİNCİ 5 AYDA YÜZDE 50’LİK ARTIŞ

Dalın 2021 yılı ocak-mayıs periyodu ihracatına ait bilgi veren Aslan, “Geçtiğimiz yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 50’lik bir artış yakaladık. Bu ivmenin yılın kalan periyodunda de üst gerçek artarak devam edeceğine inanıyoruz.

Yılın sonunda 2018 yılındaki 16 milyar dolarlık ihracat sayılarımızı aşacağımızı düşünüyoruz. Her vakit dalımızı daha ne kadar ileri taşıyabiliriz diye planlıyoruz” dedi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın