• Ana Sayfa
  • Genel
  • Çekya, Yugoslavya’yı bombaladıkları için Sırbistan’dan özür diledi

Çekya, Yugoslavya’yı bombaladıkları için Sırbistan’dan özür diledi

Çekya, Yugoslavya’yı bombaladıkları için Sırbistan’dan özür diledi
Okunuyor Çekya, Yugoslavya’yı bombaladıkları için Sırbistan’dan özür diledi

L5ge2MTnBE2Jr81 gRXXlg

Çekya Cumhurbaşkanı Milos Zeman, resmi ziyaret için başşehir Prag’da bulunan Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksander Vucic ile yaptığı görüşmede, 1999 yılında NATO harekatı kapsamında Yugoslavya’yı bombaladıkları için özür diledi. “Ben şahsen Sırp ulusundan af dilemek istiyorum” diyen Cumhurbaşkanı Zeman, bu kelamlarıyla yıllardır süren travmadan kurtulduğunu lisana getirdi.

“ONLARA BORCUMUZU BOMBALAYARAK ÖDEDİK”

Sırp ulusunun Çek halkına 1938 ve 1968’de yardımda bulunduğunu hatırlatan Zeman, “Onlara borcumuzu bombalayarak ödedik” tabirlerini kullandı. Düzenlenecek NATO harekatına onay veren son ülke olduklarını, umutsuzca bombardımana karşı çıkacak ülke aradıklarını söyleyen Çekya Cumhurbaşkanı, “Maalesef hiçbir ülke bize katılmadı lakin bu bizi mazur göstermiyor, bu sırf yürek yokluğuydu” dedi.

blank

Cumhurbaşkanı Vucic ise bugüne kadar hiç kimsenin 1999 yılındaki bombardımanlar konusunda misal kelamlar sarf etmediğini belirterek, Zeman’a teşekkür etti. Vucic, ne kendisinin ne de Sırp ulusunun Zeman’ın kelamlarını asla unutmayacağını tabir etti.

O periyottaki ismiyle Çek Cumhuriyeti’nin NATO ittifakına katılmasından yalnızca 12 gün sonra, 24 Mart 1999’da NATO Yugoslavya’ya karşı operasyon başlatmıştı. Yugoslavya ordusunun Kosova’dan çekilmesiyle sonuçlanan 78 günlük operasyon esnasında Zeman Çek Cumhuriyeti Başbakanlığı misyonunu yürütüyordu.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın