CDC’den ‘tavukları öpmeyin ve kucaklamayın’ uyarısı

CDC’den ‘tavukları öpmeyin ve kucaklamayın’ uyarısı
Okunuyor CDC’den ‘tavukları öpmeyin ve kucaklamayın’ uyarısı

vz6UdMFX5kS55Lqs 6rzXQ

ABD’de Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezleri (CDC), kümes hayvancılığıyla ilgilenen vatandaşlara ikazda bulundu.

CDC, köylerde kümes hayvancılığı yapan şahısları, tavukların salmonella (tifo) salgınıyla ilgili dikkatli olmaya çağırdı.

Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezleri tarafından yapılan açıklamada, “Bahçelerinizdeki kümes hayvanlarınızı öpmeyin yahut kucaklamayın” denilirken, “Onların etrafındayken yemek yemeyin ya da rastgele bir şey içmeyin. Bu, salmonella (tifo) mikroplarını ağzınıza yayabilir ve sizi hasta edebilir” sözleri kullanıldı.

CDC, 43 eyalette 163 kişinin salmonella bakterisi nedeniyle hastalandığını belirtirken rastgele bir can kaybının yaşanmadığını bildirdi.

BOS WRMqeEqA3kE yA3 SA

5 YAŞIN ALTINDAKİ ÇOCUKLARI ETKİLİYOR

Bakterinin çocuklar üzerinde tesirli olduğunu belirten Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezleri, olayların üçte birinin 5 yaşın altındaki çocuklar olduğunu söyledi.

CDC, “Kümes hayvanlarının etrafındaki çocukları her vakit denetleyin ve daha sonra ellerini düzgün bir formda yıkadıklarından emin olun” ikazında bulunurken “5 yaşından küçük çocukların civcivlere, ördek yavrularına yahut öbür kümes hayvanlarına dokunmasına müsaade vermeyin” sözlerini kullandı.

İSHAL, ATEŞ VE MİDE KRAMPLARI

Salmonella semptomları olarak ishal, ateş ve mide krampları açıklanırken CDC, bakterilerin bedende enfeksiyonlara neden olabildiğini bildirdi.

Belirtilerin çoklukla enfeksiyondan altı saat ila altı gün sonra başladığı ve dört ila yedi gün sürdüğü bildirilirken CDC’ye nazaran 5 yaşından küçük çocuklar, 65 yaş ve üstü yetişkinler ve bağışıklık sistemi zayıflamış şahısların bakteri nedeniyle hastaneye yatma riskinin daha yüksek olduğu belirtildi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın