Büyük Patlama’ya ait yeni bilgiler ortaya çıktı

Büyük Patlama’ya ait yeni bilgiler ortaya çıktı
Okunuyor Büyük Patlama’ya ait yeni bilgiler ortaya çıktı

Kopenhag Üniversitesinden araştırmacılar, Big Bang’in (Büyük Patlama) birinci mikrosaniyesine ışık tuttu. Araştırmacılar, CERN’de kuark-gluon plazmasını oluşturarak inceledi. Kuark-gluon plazmasını bilim insanları, Büyük Patlama’nın birinci mikrosaniyesinde ortaya çıkan husus hali olarak kabul ediyor. Çalışmanın bulguları, bugün bildiğimiz formuyla cihanın evrimine ait yapbozun bir modülünü sağlıyor.

nasa buyuk patlamanin ipuclarini nasil arayacaknasa buyuk patlamanin ipuclarini nasil arayacak

Bilim insanları tarafından merak edilen ve uzun yıllardır karşılık aranan Büyük Patlama yani Big Bang teorisi ile ilgili NASA tarafından yürütülen SPHEREx misyonunda yeni bir etaba gelindi.

Büyük Patlama ve kuark-glukon plazması

Yaklaşık 14 milyar yıl evvel, cihanımız çok daha sıcak ve ağır iken radikal biçimde dönüştü. Bilim insanları bu sürece Big Bang ismini veriyor. Bu süratli genişlemenin bugün bildiğimiz parçacıkları, atomları, yıldızları, galaksileri ve hayatı oluşturduğunu biliyoruz. Lakin bunların nasıl gerçekleştiğinin detaylarını hala anlamış değiliz.

yeni bir calisma buyuk patlamaya iliskin yeni bilgiler ortaya koydu2 1yeni bir calisma buyuk patlamaya iliskin yeni bilgiler ortaya koydu2 1

Quark-Gluon Plazma (QGP), Büyük Patlama ‘nın birinci 0.000001 saniyesinde mevcuttu. Akabinde genişlemeyle ortadan kayboldu. Lakin Kopenhag Üniversitesi araştırmacıları bu maddeyi incelemenin bir yolunu buldu. Avrupa Nükleer Araştırma Örgütünün (CERN) Büyük Hadron Çarpıştırıcısında plazmayı oluşturarak incelediler.

Kopenhag Üniversitesi Niels Bohr Enstitüsünden Doçent Dr. You Zhou, açıklama yaptı. Zhou, “Çarpıştırıcı, plazmadaki iyonları neredeyse ışık süratiyle ayırdı. Bu, kuark-gluon plazmasının, kendi unsurundan atomlardaki çekirdeklere ve ömrün yapı taşlarına nasıl dönüştüğünü görmemizi sağladı.” dedi.

Akabinde Dr. Zhou, “Önce kuarklar ve gluonlardan oluşan plazma, cihanın sıcak genişlemesiyle ayrıldı. Daha sonra kuark modülleri, hadronlar olarak tekrar biçimlendi. Üç kuarklı bir hadron, atom çekirdeğinin bir modülü olan bir proton oluşturur. Bu çekirdekler dünyayı, kendimizi ve bizi çevreleyen cihanı oluşturan yapı taşlarıdır.” biçiminde konuştu.

Araştırmacılar, Büyük Hadron Çarpıştırıcısının yanı sıra bir algoritma geliştirerek incelemeyi sürdürdü. Bu algoritma ile daha fazla üretilen parçacığın toplu genişlemesini tek seferde inceleme fırsatı yakaladılar. Elde ettikleri sonuçlar, QGP’nin daha evvel akıcı bir sıvı form olduğunu ve vakitle biçimini daima değiştirerek kendisini öbür hususlardan ayırdığını gösterdi.

Bu bahiste Zhou, “Uzun vakittir araştırmacılar plazmanın bir cins gaz olduğunu düşünüyordu. Fakat çalışmamız, QGP’nin akıcı ve su üzere yumuşak bir dokuya sahip olduğunu gösterdi.” dedi.

Kopenhag Üniversitesi araştırmacıları, çalışmayı hakemli bilim mecmuası Physics Letter B‘de yayımladı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın