Bursa’da çiftçinin kuvvetli çeltik mesaisi başladı

Bursa’da çiftçinin kuvvetli çeltik mesaisi başladı
Okunuyor Bursa’da çiftçinin kuvvetli çeltik mesaisi başladı

DY20wu PjEmROddMZZCC4A

Nisan ve mayıs ayında çeltik tarlalarının sürülmesi ve ekimi ile başlayan üretimde bu yıl bin 734 dekar alanda çeltik ekimi yapılıyor.

Orhangazi’de nisan ve mayıs aylarında tarlaların sürülmesi, sulama ve ekim ile başlayan çeltikteki güçlü seyahat eylül ayına kadar devam ediyor. 30 yıl öncesine kadar Türkiye’nin değerli çeltik merkezlerinden birisi olan Orhangazi’de son yıllarda birçok üretici çeltik bahçelerinde farklı eserlere yönelmişti.

Zeytin ve kivi başta olmak üzere birçok çeltik tarlasının değişik zerzevat ve meyveye dönüşmesinden sonra ilçede çeltik ekimi de her geçen yıl düşüşe geçmişti.

OmwSWSMWW0mpfzYu6bK87g

BİRKAÇ YILDIR ARTIŞ VAR

Nisan ayında çeltik tarlalarına suyun verilmesi ve akabinde da traktörlerle sürümlerin yapıldığı çeltikte son yıllarda tekrar artış gözleniyor. Geçen yıl üreticilerin eserlerini 4,5 TL ile 5,5 TL ortasında özel kesime satış yapmaları, fiyatların üreticiyi şad etmesi bu yıl da geçen yıla oranla çeltik ekim ölçüsünü da artırmış durumda. İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü datalarına nazaran geçen yıl toplamda bin 590 dekar alanda ekim yapılan çeltik bu yıl bin 734 dekara kadar çıktı. Orhangazi’de Baldo, Osmancık ve Kameo cinsi pirinç üretimi yapılıyor.

EYLÜLDE HASAT TAMAMLANACAK

Orhangazi’de yaklaşık 300 dönüm alanda çeltik ekimi yapan üretici Hüseyin Toker, 2021 yılı çeltik ekim alanlarının hazırlıklarını yaptıklarını belirterek, “Nisan ayının başından itibaren nisan-mayıs ayı bu hazırlıkların tarlanın sürülmesi, hazırlanması, en sonunda taşların yapılması, son olarak tesfiye edilmesi süreci devam ediyor.

Yaklaşık 250 dönüm kadar arazinin ekimini gerçekleştirdik. Elimizde 50 dönüm yer kaldı onu da bugün yarın itibariyle bitireceğiz. Ondan sonra buranın da tohum atımı gerçekleştirilecek, daha sonra periyodik bakımlar ilaçtır gübredir Allah kısmet ederse eylül ayı üzere hasılatı tamamlamış olacağız” dedi.

EKİLİ ALANLAR SON 10 YILDA 5 KAT DÜŞTÜ

Yaklaşık çeltiğin 120 gün büyüme süreci olduğunu belirten Hüseyin Toker, “120 gün sonra hasat ediliyor. Tabi bu ortada tarla hazırlamasını da 1 ay öne koyarsak 150 günlük bir süreç. Çeltik ekimi daha evvelki yıllarda 14 bin dönüme kadar çeltik ekilmişti. Son 10 yılda daima düşüş yaşandı. Yani 2 bin 500 dönüm falan arazi var. Eskiye göre bu işten geçimini sağlayan çok az kaldı. Bizde çalışan 6 tane eleman var.

Hasat devri ile birlikte çalışan sayıları da artıyor haliyle. Tabi bu kolay bir iş değil görüyorsunuz çamurun içinde bunların maliyeti oldukça bir yüksek. Elektrik, mazot, gübre ve en değerlisi satış. Satış dışarıdan ithal gelmediği sürece bizim yerli eserimiz daha da kaliteli dışarıdan ithal geldiği vakit bu süreç bizi zora sokuyor alım olmuyor alım gücü düşüyor kolay bir süreç değil güç maliyetli bir iş baya bir masraflı iş” diye konuştu.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın