Burkina Faso’da can kaybı 160’a yükseldi

Burkina Faso’da can kaybı 160’a yükseldi
Okunuyor Burkina Faso’da can kaybı 160’a yükseldi

blank

Burkina Faso haber ajansı AIB’nin haberine nazaran, cumayı cumartesiye bağlayan gece, kuzeyde yer alan Sahel bölgesindeki Yaghga köyüne gelen teröristler etrafa ve köylülerin üzerine ateş açmaya başladı.

Saldırganlar, bölge halkına ilişkin meskenleri ve pazar yerini de ateşe verdi.

Taarruzda 160 sivil ömrünü yitirdi.

Ağır yaralıların fazla olması nedeniyle meyyit sayısının artmasından tasa ediliyor.

Cumartesiden başlayarak 3 günlük ulusal yas ilan edilen ülkede atağa ait birçok milletlerarası kuruluştan da kınama geldi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, “alçakça” olarak tanımladığı saldırıyı şiddetle kınarken, memleketler arası toplumun bölgede terörle çaba eden devletlere takviyesini artırması davetinde bulundu.

Avrupa Birliğinden yapılan açıklamada da bu “barbarca” akının hiç olmadığı kadar güçlü biçimde kınandığı belirtilerek, Burkina Faso’nun terörle uğraşına takviye yinelendi.

1,1 MİLYON KİŞİ HÜCUMLAR NEDENİYLE YER DEĞİŞTİRDİ

Fildişi Kıyısı Cumhurbaşkanı Alassane Ouattara da saldırıyı kınayarak, Burkina Faso halkıyla dayanışma iletisi verdi.

Burkina Faso, Sahel bölgesinde faaliyet gösteren El Kural’a bağlı kümelerin düzenlediği terör ataklarının sık sık gayesi oluyor.

Birleşmiş Milletler bilgilerine nazaran, sivil ve askerleri maksat alan akınlar nedeniyle 1,1 milyon kişi ülke içinde yer değiştirmek zorunda kaldı.

DIŞİŞLERİ SALDIRIYI KINADI

Dışişleri Bakanlığı, Burkina Faso’nun Yagha kentinde gerçekleşen, 100’ü aşkın kişinin hayatını kaybettiği saldırıyı kınadı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Burkina Faso’nun Yagha vilayetindeki bir köyde (Solhan), kimliği meçhul silahlı şahıslarca 5 Haziran’da gerçekleşen hücumlar sonucu 100’ün üzerinde kişinin hayatını kaybettiği kederle öğrenilmiştir. Bu menfur saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Hücumda hayatını kaybedenlerin aileleri ile dost ve kardeş Burkina Faso halkı ve Hükümetine içten taziyelerimizi sunuyoruz” tabirleri yer aldı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın