Bu Haber, Bitcoin ve Altcoin’lerden Yüzmilyarları Sildi!

Bu Haber, Bitcoin ve Altcoin’lerden Yüzmilyarları Sildi!
Okunuyor Bu Haber, Bitcoin ve Altcoin’lerden Yüzmilyarları Sildi!

shutterstock 454009834

Geride bıraktığımız saatlerde Bitcoin ve genel kripto para ünitesi piyasası büyük bir satış dalgasıyla karşılaştı. Bitcoin (BTC) son 24 saatte %8.8 oranında düşerken en büyük altcoin olan Ethereum kıymetinin %14.9’unu kaybetti. Tüm kripto para piyasası kaybederken sırf son 24 saatte genel piyasa kıymeti 180 milyar dolar kaybetti. Öbür büyük altcoin’ler de son 24 saatte %10’un üzerinde bedel kaybetti. Uzmanlara nazaran bu durumun arkasındaki sebep, Çin’in Bitcoin madenciliği ve ticareti konusunda önerdiği baskı ve bilhassa USDT’nin kıymetli bir satış yaşaması.

Çin’in Bitcoin baskısı, OTC piyasalarında USDT satışını tetikledi

Kriptokoin.com olarak daha evvel de bildirdiğimiz üzere ülkenin merkezi hükümeti kurumu olan Çin Devlet Kurulu, Finansal İstikrar Geliştirme Komistesi’nin konut sahipliği yaptığı toplantıda finansal riskleri tedbire gayretinin bir kesimi olarak Bitcoin madenciliği ve ticaret faaliyetlerine yönelik alınacak tedbirler hakkında yorumlar yaptı. Akabinde, Çin’in kripto ve ana akım medyayı vuran haberlerinden sonra saatler içinde Tether (USDT)’in OTC masalarındaki RMB kuruna oranı Çin’de düşmeye başladı. Uzmanlara gör bu durum, madenciler de dahil olmak üzere Çinli traderların OTC masaları aracılığıyla Çin yuanına karşılık USDT sattıkları manasına geliyor.

733 bestcryptotradingstrategiesforbeginners

Primitive Ventures’ın kurucu ortağı Dovey Wan, bu haberin akabinde Twitter’da son 6 saat içinde para kazanan birkaç büyük madencinin, durmaksızın satış yaptığını ve bunu yapmak için kullanılacak tüm kanalları kullandığını söyledi. Şu anda Huobi, OKEx ve Binance’de OTC piyasasında USDT’nin fiyatı 6,33 yuan’da lakin haberler öncesi 6.5 yuan’ın üzerinden Cumartesi gece yarısı civarında 6.2 yuan’a düştü.

BTC hashrate’i de düştü

Bu ortada, blockchain bilgileri, büyük Bitcoin (BTC) madencilik havuzlarına bağlı gerçek vakitli hashrate’inin, haberlerin ortaya çıkmasından bu yana, 24 saat içinde küçük ila orta dereceli düşüşler gördüğünü gösteriyor. Fakat Huobi’nin Bitcoin madencilik havuzu son 24 saat içinde %29 düştü. Genel olarak, Çin’in Sichuan’daki güç santralleri güç kısıtlamaları yaşarken, Bitcoin hash oranı geçen haftadan bu yana değerli ölçüde düştü.

chinas latest crackdown comments on bitcoin mining and trading and the sell off usdt have sparked some fear

Neler olmuştu?

Perşembe günü gerçekleşen toplantıda Bitcoin madenciliği ve ticaret faaliyetlerini azaltmanın yanı sıra, kredi riskinin azaltılması, şirketlerin finansman faaliyetlerine ait düzenlemelerin uygulanması da konuşulmuştu. Bitcoin madenciliği yorumları, Çin’in Xi’nin son konuşmasında taahhüt ettiği karbon nötr misyonunu gerçekleştirme uğraşlarını artırdığı bir vakitte geliyor.

075 porzycki virtualw201129 npkP4 scaled 1

Ayrıyeten, tanınan Bitcoin madencisi BTC.top’un kurucusu ve CEO’su Jiang Zhuo’er, Cumartesi günü Weibo’da yaptığı açıklamada, işinin Çin’de bulunan müşterilere hizmet vermeyi bırakacağını söyledi. “B.TOP, ilgili devlet kurumlarından rastgele bir yasal gereklilik almadı. Fakat en son düzenleyici sinyal ve B.TOP’un Çin’in içinden yaptığı işin, tescilli madencilik işimizin küçük bir kısmını oluşturduğu düşünüldüğünde, Çin’deki tüketicilere madenci aracılık hizmeti sunmaya ve ekstra yasal riskler almaya devam etmeye gerek yok.” sözünü kullandı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın