Brüksel’de tutuklanan ırkçı Yunan vekil Atina’ya getirildi

Brüksel’de tutuklanan ırkçı Yunan vekil Atina’ya getirildi
Okunuyor Brüksel’de tutuklanan ırkçı Yunan vekil Atina’ya getirildi

aRIlaW1GREC2LYtCqIRo0Q

Avrupa Parlamentosunda (AP) yapılan oylamada milletvekilliği kaldırılan ve Brüksel’de tutuklanan çok sağcı Altın Şafak Partisi üyesi Yannis Lagos, Yunanistan’ın başşehri Atina’ya getirildi.

Elefterios Venizelos havalimanından ağır güvenlik tedbirleri altında Atina Savcılığına getirilen Lagos’un, bu geceyi Atina Emniyet Müdürlüğü binasında geçirdikten sonra yüksek güvenlikli Domokos Hapishanesi’ne sevk edilmesi bekleniyor.

Hq Y8lQm90 CHEQXfuImDQ

Daha evvel Türk bayrağını yırtarak provokasyon yapmaya çalışan Lagos, dokunulmazlığının kaldırılmasından kısa müddet sonra 27 Nisan’da Brüksel’de tutuklanmıştı.

Altın Şafak Partisi, Yunanistan’da mahkeme tarafından “suç örgütü” olarak kabul edilmiş, bu örgütü yönettikleri gerekçesiyle Lagos’un da ortalarında bulunduğu kimi parti üyeleri mahpus cezalarına çarptırılmıştı.

13 YIL MAHPUS CEZASI ALMIŞTI

Lagos, hakkında 13 yıllık mahpus cezası verildiği 7 Ekim 2020’de dokunulmazlığını kullanarak, Yunanistan’dan Belçika’ya kaçmıştı.

Irkçı siyasetçi, Altın Şafak Partisi’nden AP milletvekilliğine seçildikten sonra Altın Şafak’tan istifa ederek “Ulusal Halk Vicdanı” ismi altında kendi partisini kurmuştu. 47 yaşındaki Lagos, ırkçı faaliyetleri ve yüz kızartıcı pek çok hata nedeniyle daha evvel de tutuklanmış ve cezalar almıştı.

Lagos’un dokunulmazlığının kaldırılmasını Yunanistan makamları talep etmişti.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın