Brezilya Etraf Bakanı’na Amazon soruşturması

Brezilya Etraf Bakanı’na Amazon soruşturması
Okunuyor Brezilya Etraf Bakanı’na Amazon soruşturması

up MdJnwGE da2o4c388ow

Brezilya’da Etraf Bakanı Ricardo Salles hakkında ihracat için ağaçların yasadışı kesilmesi savıyla soruşturma başlatıldığı açıklandı.

Wall Street Journal’ın “Bakan Ricardo Salles Brezilya’nın orman alanlarını azaltarak tazminat alma eforlarının merkezinde yer alıyor” sözleriyle manşetlere taşıdığı haberinde soruşturmaya aşina olan bireylerin tabirlerine yer verildi.

Bireylerin açıklamalarına nazaran polis, Brasília, Sao Paulo ve Amazon’un Para eyaletinde yolsuzluk ve kaçakçılıkla üzere cürümlerle ilgili 35 arama buyruğunu uygulamak için yaklaşık 160 memurun görevlendirildiğini söyledi.

Ctv8w 1iNUWKOYtNCaqs2A

BAKAN İLE İRTİBATLI ADRESLERE BASKIN DÜZENLENDİ

Operasyona aşina olan ve daha fazla detay vermeyen bireylere nazaran, polis Bakan Salles ile ilişkili mülklere baskın düzenledi.

Etraf Bakanı Ricardo Salles, yardımcıları tarafından gönderilen bir görüntüde kendisine yöneltilen suçlamaların temelsiz olduğunu söylerken, kendisinin ve soruşturma altındaki öteki bireylerin baht verilirse yetkililerle işbirliği yapacaklarını kelamlarına ekledi.

Brezilya Devlet Lideri Jair Bolsonaro, geçen ay ABD’den ülkesinin orman alanlarının azaltmasına yardımcı olmak için Brezilya’ya 1 milyar dolar ödemesini istemişti. Bolsonaro, yağmur ormanlarını kurtarmanın yolunun bölgedeki sürdürülebilir faaliyetleri finanse etmek olduğunu kelamlarına eklemişti.

blank

‘SANAYİLEŞMİŞ ÜLKELER SORUMLULUK ALSIN’

Brezilyalı yetkililer de, endüstrileşmiş ülkelerin iklim değişikliğine sebep olmalarından dolayı orman alanlarının azalmasının sorumluluğunu almaları gerektiğini söyledi.

Bakan Salles, geçtiğimiz günlerde dünya basınında ülkesinin orman alanlarının azalması için çabalayarak tazminat almak için çabaladığı tenkitleriyle karşı karşıya kalmıştı.

Brezilya’nın uzay araştırma ajansı Inpe, Nisan ayında 580 kilometrekare ormanlık alanın ziyan gördüğünü bildirmişti.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın