• Ana Sayfa
  • Genel
  • Boris Johnson, Müslüman bayanlara yönelik geçmişteki tabirlerinden dolayı üzgün olduğunu belirtti

Boris Johnson, Müslüman bayanlara yönelik geçmişteki tabirlerinden dolayı üzgün olduğunu belirtti

Boris Johnson, Müslüman bayanlara yönelik geçmişteki tabirlerinden dolayı üzgün olduğunu belirtti
Okunuyor Boris Johnson, Müslüman bayanlara yönelik geçmişteki tabirlerinden dolayı üzgün olduğunu belirtti

qgbTqSe7aUymj djzRTNaQ

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Warwick Üniversitesi Öğretim Vazifelisi Prof. Swaran Singh’in başkanlığında yürütülen, Muhafazakar Partide ayrımcılık ve İslam tersliğinin boyutlarını ortaya koyan soruşturmanın sonuçlarının yer aldığı rapora ait açıklamalarda bulundu.

İngiliz The Telegraph gazetesi için 2018’de kaleme aldığı makalesinde, burka ve peçe giyen Müslüman bayanları “banka soyguncuları” ve “posta kutularına” benzettiği tabirlerine ait Johnson şunları kaydetti:

“Söylediğim şeylere karşı kırgınlık olduğunu biliyorum. Beşerler benim pozisyonumdaki bir kişinin işleri hakikat yapmasını bekliyor lakin gazetecilikte lisanı özgürce kullanmanız gerekir. Bundan ötürü olan her kırgınlık için açıkçası üzgünüm. Bugün geçmiş yazılarımdaki rahatsız edici lisanın bir kısmını kullanır mıydım? Artık başbakan olduğuma nazaran kullanmam”

fzFzwICPpEWup Vu CG34g

Öte yandan, Johnson kaleme aldığı makalenin, Müslüman bir bayanın giydiğini seçme hakkının liberal bir savunması olduğunu öne sürdü.
Irkçılık zıddı Hope Not Hate isimli küme, Johnson’ın açıklamalarını “samimiyetsiz ve yapmacık” olarak niteledi.

MUHAFAZAKAR PARTİNİN İSLAM AKSİSİ VE AYRIMCI TAVIRLARI RAPORLANDI

Ülkede yürütülen bir soruşturmada iktidardaki Muhafazakar Partide ayrımcılık ve İslam aykırılığının boyutları ortaya konuldu.

Singh’in başkanlığında yürütülen soruşturmanın sonuçlarının yer aldığı raporda, 2015-2020 tarihlerinde Muhafazakar Partinin 727 ayrımcılık olayına ait 1418 şikayeti kayda aldığı, bunların 3’te 2’sinin de İslam aksiliğiyle ilgili olduğu ve partinin şikayet bilgi tabanında yer alan olayların dörtte üçünü toplumsal medya faaliyetlerinin içerdiği bilgisine yer verildi.

İslam zıtlığı da dahil olmak üzere ayrımcılık yaptığı suçlamasıyla şikayet edilenlerin 231’ine yaptırım uygulandığı, bunların yüzde 50’sinin partiden uzaklaştırıldığı ve yüzde 29’unun da ihraç edildiği belirtilen raporda, 481 olay hakkında da kanıt yetersizliği nedeniyle süreç yapılmadığı aktarıldı.

Raporda, “İslam tersi fikir parti içinde bir sorun olmaya devam ediyor. Bu, partiye ziyan veriyor ve toplumun kıymetli bir kısmını yabancılaştırıyor” sözüne yer verildi.

Rapor, Johnson’ın burka ve peçe giyen Müslüman bayanları “banka soyguncuları” ve “posta kutularına” benzetmesinin, liderliğini yaptığı Muhafazakar Partinin “Müslümanlara karşı duyarsız olduğu izlenimini” artırdığını da ortaya koydu.

Johnson, 2018’de İngiliz The Telegraph gazetesi için kaleme aldığı makalesinde, “Bana burkanın baskıcı olduğunu söylerseniz, o vakit size katılırım. Bayanların yüzlerini örtmesini beklemenin tuhaf ve zorbalık olduğunu söylerseniz, buna da katiyen katılıyorum. Daha ileri gidecek olursam insanların ‘mektup kutuları gibi’ etrafta dolaşmayı seçmelerinin muhakkak saçma olduğunu söyleyeceğim” tabirini kullanmıştı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın