Boğaziçi Beton halka arz oluyor (Talep toplama tarihleri muhakkak oldu)

Boğaziçi Beton halka arz oluyor (Talep toplama tarihleri muhakkak oldu)
Okunuyor Boğaziçi Beton halka arz oluyor (Talep toplama tarihleri muhakkak oldu)

LM x1MTyGUmkEkm dTOO3g

Boğaziçi Beton, Sermaye Piyasası Konseyi’nin (SPK) onayı sonrası başlayan halka arz süreci talep toplama süreciyle devam ediyor. Şirket, 26-27-28 Mayıs 2021 tarihlerinde üç gün mühletince talep toplayacak.

Sermaye artırımı ve ortak satışı yoluyla hisselerinin halka arz edilmesi planlanan ve Vakıf Yatırım Menkul Pahalar A.Ş. liderliğinde oluşturulan konsorsiyum tarafından gerçekleştirilecek halka arzda hisse başına talep toplama fiyatı ise 3,50 TL olarak belirlendi.

Halka arzda Boğaziçi Beton‘un mevcut 280 milyon TL çıkarılmış sermayesinin, 100 milyon TL artırılarak 380 milyon TL’ye çıkarılması planlanıyor. 14 milyon TL nominal kıymetli hisselerin ise ortak satışı yolu ile gerçekleştirileceği halka arzın sonucunda şirketin halka açıklık oranı yüzde 30 olacak.

F3rF L2frkCXBQ cL 6JOw Boğaziçi Beton İdare Heyeti Lideri Abdurrahim Güçlü

İNŞAAT KESİMİNİN SİNERJİSİNİ YATIRIMCILARA AKTARMA AMACI

Hazır beton üretimi ve satışı faaliyetlerinin yanı sıra agrega maden işletmeciliği ve inşaat materyalleri ticareti faaliyetlerini de yürüten Boğaziçi Beton’un İdare Konseyi Lideri Abdurrahim Güçlü, ilerleyişi istikrarlı bir formda devam eden inşaat kesiminin sinerjisini yatırımcılarına aktarmayı hedeflediklerini lisana getiriyor.

Boğaziçi Beton’un büyüklüğünü Avrupa genelindeki sayılarla özetleyen Güçlü, “Geçen sene 3 milyon m3’ün üzerinde beton dökmüş bir şirketiz. Avrupa’daki kimi ülkelerle bu sayısı kıyasladığımızda; Türkiye Hazır Beton Birliği’nin (THBB) 2019 yılı bilgilerine nazaran Danimarka’da ülke genelinde 2.7 milyon m3, Finlandiya’da 2.7 milyon m3 ve Slovakya’da 2.8 milyon m3 beton dökülmüş. Boğaziçi Beton, 2019 yılı bilgilerine nazaran bu üç ülkeden daha fazla hazır beton üretimi ve satışı gerçekleştirmiş durumdadır. 2020 yılında tekrar THBB datalarına nazaran Türkiye’de üretilen ve satılan hazır beton ölçüsü 95 milyon m3 olmuştur” dedi.

BETON ÜRETİM KAPASİTESİ 6 MİLYON METREKÜP

Şu ana kadar yaklaşık 1285 değerli projede yer aldıklarını ve 2020 yılsonu itibariyle toplam hazır beton üretim kapasitelerinin yaklaşık 6 milyon m3 olduğunu anlatan Varlıklı şunları söyledi:

“Bugüne kadar 35 milyon m³’ün üzerinde beton üreterek alanımızın değerli markalarından biri olduk. En değerli farklarımızdan biri tüm ekipman ve tesislerimizin kendimize ilişkin olması. Bu nedenle finansman yapısı ve öz sermayesi güçlü bir yapı olmamız en büyük avantajımız. Kesimimiz bilhassa kentsel dönüşüm projelerinin artması nedeniyle yükselen bir ivmeye sahip. İstanbul’da yaşanacak mümkün zelzeleye karşı yapılan çalışmalarla inşaat dalının alanımıza olan muhtaçlığı eş vakitli olarak artıyor.

T.C. Etraf ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2019 yılı sonunda yayınladığı Kentsel Dönüşüm Aksiyon Planı’na nazaran gelecek beş yılda, 1.5 milyon konutun yenilenmesi muhtaçlığı olduğu açıklandı. Bu yaklaşık 90 milyon metreküp beton manasına geliyor. Yatırımcılarımızın sağlayacağı finansman takviyesi ile birlikte kapasitemizi daha da artırmak ve fırsatları kıymetlendirerek ilerlemek en büyük arzumuz” dedi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın