BMGK’de 4. Filistin oturumu: Fransa ateşkes tasarısı sunacak

BMGK’de 4. Filistin oturumu: Fransa ateşkes tasarısı sunacak
Okunuyor BMGK’de 4. Filistin oturumu: Fransa ateşkes tasarısı sunacak

8QO25NkkRUigfw6 Y SItg

Fransa, Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu’na (BMGK), İsrail ve Filistin ortasında ateşkes talep eden bir tasarı sunacak.

BM Güvenlik Kurulu, İsrail ve Filistin ortasında yaşanan tansiyonu ve Gazze’ye yönelik hava ataklarını görüşmek için 4. kere kapalı oturumda toplandı.

AA muhabirinin, toplantının akabinde diplomatik kaynaklardan edindiği bilgiye nazaran Fransa, Tunus ile BM Güvenlik Kurulu’na “ateşkes ve insani yardım erişimi” talep eden bir karar tasarısı getirecek.

Kurulun mayıs ayı periyot lideri Çin’in BM Daimi Temsilcisi Zhang Jun ise toplantının akabinde gazetecilere yaptığı açıklamada, “Çatışmalara, şiddete son verilmeli, siviller korunmalı.” dedi.

BM Güvenlik Kurulu, İsrail-Filistin krizini görüşmek için daha evvel 3 sefer toplandı lakin kurulda veto gücüne sahip ABD’nin İsrail yanlısı tavrı nedeniyle şimdiye kadar bir adım atılmadı.

BM’ye nazaran, İsrail’in Gazze’ye yönelik hava hücumları nedeniyle 58 binden fazla Filistinli yerinden edildi.

İsrail’in 10 Mayıs’tan bu yana abluka altındaki Gazze Şeridi’ne düzenlediği akınlarda 63’ü çocuk, 36’sı bayan olmak üzere 217 kişi hayatını yitirdi, 1500 kişi de yaralandı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın