• Ana Sayfa
  • Genel
  • BM Güvenlik Kurulu’ndan İsrail ve Hamas’a “ateşkese bağlı kalınması” daveti

BM Güvenlik Kurulu’ndan İsrail ve Hamas’a “ateşkese bağlı kalınması” daveti

BM Güvenlik Kurulu’ndan İsrail ve Hamas’a “ateşkese bağlı kalınması” daveti
Okunuyor BM Güvenlik Kurulu’ndan İsrail ve Hamas’a “ateşkese bağlı kalınması” daveti

8QO25NkkRUigfw6 Y SItg

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Kurulu, ortak bir açıklama yaparak, İsrail ile Hamas ortasında varılan ateşkes muahedesine büsbütün uyulması davetinde bulundu.

BM Güvenlik Kurulu’nun ortak yazılı açıklamasında, 11 günlük krizin akabinde varılan ateşkes mutabakatından duyulan memnuniyet tabir edildi.

“Güvenlik Kurulu, (taraflara) ateşkese büsbütün uyulması davetinde bulundu” tabirinin kullandığı açıklamada, Mısır, öteki bölgesel aktörler, BM ve Orta Doğu Dörtlüsü’nün sürece olan katkısının takdir edildiği belirtildi.

Kelam konusu süreçte hayatını kaybeden tüm sivillerden ötürü kurul üyesi ülkelerin yas tuttuğu kaydedilen açıklamada, “Güvenlik Kurulu üyeleri, başta Gazze olmak üzere Filistinli sivil halka acil insani dayanak sağlanmasının ehemmiyetine vurgu yaptı” bilgisi verildi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in bölgede kapsamlı ve süratli bir tekrar inşa ve toparlanma süreci için memleketler arası topluma yaptığı davete da tam dayanak verildiği vurgulandı.

Açıklamada ayrıyeten, BM Güvenlik Kurulu’nun iki devletli tahlil perspektifinde bölgede kapsamlı ve sürdürülebilir bir barışın sağlanması noktasındaki adımları desteklediği ve ateşkesle sağlanan sükunetin koruma edilmesinin değerine dikkati çektiği tabir edildi.

Ateşkes mutabakatından evvel BM Güvenlik Kurulu’nda ateşkes için ortak açıklama uğraşlarına ABD katılmamış, Kurul o günlerde ortak bir açıklama yapamamıştı.

İSRAİL’İN GAZZE HÜCUMLARI

İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne 10 Mayıs’ta başlattığı ataklar, Hamas ile varılan ateşkes doğrultusunda 21 Mayıs’ta lokal saatle 02.00’de sona ermişti.

İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ne düzenlediği ataklarda 66’sı çocuk, 39’u bayan 248 Filistinli hayatını kaybetmiş, 120 binden fazla kişi konutlarından olmuştu.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın