• Ana Sayfa
  • Genel
  • BM Genel Sekreteri Guterres’ten Gazze ve İsrail’deki tüm taraflara “çatışmaları bir an evvel sona erdirme” daveti

BM Genel Sekreteri Guterres’ten Gazze ve İsrail’deki tüm taraflara “çatışmaları bir an evvel sona erdirme” daveti

BM Genel Sekreteri Guterres’ten Gazze ve İsrail’deki tüm taraflara “çatışmaları bir an evvel sona erdirme” daveti
Okunuyor BM Genel Sekreteri Guterres’ten Gazze ve İsrail’deki tüm taraflara “çatışmaları bir an evvel sona erdirme” daveti

AJynELRpmE2aBUPLLuUOVw

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Sözcüsü Stephane Dujarric, yaptığı yazılı açıklamada, “Genel Sekreter, tüm tarafları Gazze ve İsrail’deki çatışmalara bir an evvel son vermeye çağırıyor.” tabirine yer verdi.

Bölgede artan askeri tansiyonun büyük acılara ve yıkıma sebep olduğuna işaret edilen açıklamada, “Söz konusu tansiyon, ne yazık ki ortalarında çocukların da olduğu çok sivil kayba yol açtı. Bu çatışmalar, denetim edilemez bir güvenlik krizine ve insani krize yol açma ve yalnızca işgal altındaki Filistin topraklarında ya da İsrail’de değil tüm bölgede aşırıcılığı besleme potansiyeline sahiptir.” ihtarında bulundu.

Tarafların, çatışmaların bir an evvel durması için orta buluculuk eforlarının ağırlaşmasına müsaade vermesi gerektiğine işaret edilen açıklamada, BM’nin bu süreçlerde faal rol aldığı ve bu sürecin Gazze’dekilere insani yardımın ulaştırılması açısından hayati ehemmiyete sahip olduğu vurgulandı.

Açıklamada, “Guterres, yalnızca sürdürülebilir siyasi bir tahlilin, kalıcı barışa götüreceği görüşünü bir kere daha vurguluyor. Guterres, Orta Doğu Dörtlüsü yoluyla da dahil olmak üzere, Filistin ve İsraillilerin çatışmayı, BM kararları, milletlerarası hukuk ve ikili mutabakatlara dayanarak çözmelerine takviyesini bir sefer daha lisana getirdi” bilgisi paylaşıldı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın