• Ana Sayfa
  • Genel
  • BM: Gazze’de 13 yıldır ablukada tutulan 2 milyon insan için inançlı hiçbir yer yok

BM: Gazze’de 13 yıldır ablukada tutulan 2 milyon insan için inançlı hiçbir yer yok

BM: Gazze’de 13 yıldır ablukada tutulan 2 milyon insan için inançlı hiçbir yer yok
Okunuyor BM: Gazze’de 13 yıldır ablukada tutulan 2 milyon insan için inançlı hiçbir yer yok

blank

Lowcock, yazılı bir açıklama yaparak, İsrail ve Filistin ortasında artan gerginliğin büyük kayıplara sebebiyet verdiğini ve ortalarında çocukların da bulunduğu sivil vefatlarına neden olan şiddetin “tiksindirici” olduğunu söz etti.

Çatışmaların derhal son bulması gerektiğine, hava atakları ve roketlerin vefatı ve yıkım ile travma dışında hiçbir şey getirmediğine dikkati çeken Lowcock, taraflara memleketler arası insani hukuka hürmet duymaları ve sivilleri muhafaza davetinde bulundu.

Lowcock, “Gazze’ye çok sıklıktaki İsrail bombardımanından derin telaş duyuyorum. 2 milyon insanın 13 yıldır dünyanın geri kalanından zorla izole edildiği Gazze’de inançlı hiçbir yeri yok.” sözünü kullandı.

GrIwBNMVIk6FgJP54Du7iA

Silahlı kümelerin İsrail’de nüfusun ağır olduğu bölgelere ölçüsüz roket fırlatmasının da kabul edilemez olduğunu ve son bulması gerektiğini söz eden Lowcock, Gazze’de 58 binden fazla kişinin yerinden edildiğini ve okullara sığındığını belirtti.

Lowcock ayrıyeten Gazze’ye insani yardımların girebilmesi için Kerm Ebu Salim ve Beyt Hanun (Erez) hudut kapılarının açılması davetinde bulundu.

BM, GAZZE’DE COVİD -19 HADİSELERİNİN ARTMASINDAN KAYGILI

Öte yandan BM Genel Sekreteri Stephane Dujarric, günlük basın brifinginde, “Gazze’deki tek Covid-19 test merkezi İsrail’in hava akınlarında gaye alındı. Birçok insan okullara sığınmış durumda. Çok sayıda kişinin tıpkı ortamda kalmasının ve tek test merkezinin bombalanmış olmasının Covid-19 olaylarını artıracağı telaşı taşıyor musunuz?” sorusuna şöyle cevap verdi:

“Tabii ki. Birtakım sıhhat merkezlerinin tahrip edildiğini gördük. Çatışmalardan evvel bile Gazze’de insani durum âlâ değildi ve artık de tüm bunlar yaşanıyor. Aşıya erişim çok zordu. Bu durum işleri daha da kötüleştirdi.”

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın