BM: Covid-19 salgını bitmekten çok uzak

BM: Covid-19 salgını bitmekten çok uzak
Okunuyor BM: Covid-19 salgını bitmekten çok uzak

KN8eZNFtXE6Y50HwEY9mEA

Dünya Sıhhat Örgütünün (DSÖ) en üst karar alma organı olan Dünya Sıhhat Asamblesinin (DSA) 74’üncüsü, İsviçre’nin Cenevre kentinde görüntü konferans sistemiyle başladı.

DSÖ’nün 194 üye ülkesinden temsilcilere hitap eden Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, salgının “tsunami” tesiri oluşturduğunu, 3,4 milyon kişinin hayatını kaybettiğini, 500 milyon kişinin işini kaybettiğini, global bilançoda trilyonlarca dolar kayıp yaşandığını vurgulayarak “En savunmasız durumdakiler en çok acı çekiyor. Korkarım bu (salgın) bitmekten çok uzakta” dedi.

YOKSUL ÜLKELERDE DAHA DERİN ACILARA NEDEN OLUYOR

Guterres, Covid-19 aşılarının adaletsiz dağılımına dikkati çekerek, güçlü ülkelerin halklarının birçoklarını aşılayıp ekonomilerini açtığı bir durumla karşı karşıya olduklarının, yoksul ülkelerde ise virüsün mutasyonlara uğrayarak daha derin acılara neden olmaya devam ettiğinin altını çizdi.

Salgında yeni dalgaların yüz binlerce kişinin vefatına mal olabileceği uyarısı yapan Guterres, bu durumun global ekonomik toparlanmayı yavaşlatabileceğini de belirtti.

Guterres, ülkelerin tek başına virüsü yenemeyeceğine işaret ederek “virüsü durdurmak için dünyanın kararlı ve dayanışma içinde çaba vermesi” gerektiğini lisana getirdi.

“BİR VİRÜSLE SAVAŞ HALİNDEYİZ”

Dünya önderlerini covid-19 aşıları, test kiti ve tedavilerine eşit erişim için bir planı hemen hayata geçirmeye davet eden Guterres, başkanların bu plana, covid-19 salgınına karşı global aşı ve tedavi programına (ACT Accelerator) ve Covid-19 Aşıları Global Erişim Programı’na (COVAX) finansal takviye vermesi daveti yaptı.

Guterres, “Bir virüsle savaş halindeyiz. Silahlarımızın kapasitesini artırmak için savaş iktisadının mantığına ve aciliyetine muhtaçlığımız var” sözünü kullandı.

AŞI ÜRETİM KAPASİTESİ 2’YE KATLANMALI

Covid-19 aşılarının üretim kapasitesinin en az iki katına çıkarılması gerektiğini vurgulayan Guterrres, aşıların fikri mülkiyetlerine ait esneklik yapılmasını istedi.

Guterres, ayrıyeten temel sıhhat hizmetleri sistemleri ve kozmik sıhhat sigortasının desteklenmesi gerektiğini söz ederek, bir sonraki global bir salgına hazırlık yapılmasının kıymetine vurgu yaptı.

İSVİÇRE’DEN “DSÖ GÜÇLENDİRİLSİN” DAVETİ

DSA’nın açılış konuşmasını yapan İsviçre Sıhhat Bakanı Alain Berset ise salgında memleketler arası çok taraflı sistemin değerinin daha da âlâ anlaşıldığına dikkati çekti.

Salgına karşı çaba ve genel olarak halk sıhhatinin korunması için “evrensel ve koordineli” yaklaşımın benimsenmesini lisana getiren Berset, ayrıyeten DSÖ’nün acil sıhhat durumlarına hazırlık ve bunlarla uğraştaki rolünün güçlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

74. Dünya Sıhhat Asamblesi, 1 Haziran’da sona erecek.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın