Blockchanin ve Decentralization (Merkeziyetsizlik) Nedir?

 Blockchanin ve Decentralization (Merkeziyetsizlik) Nedir?
Okunuyor Blockchanin ve Decentralization (Merkeziyetsizlik) Nedir?

Blockchain nedir? Her yerde Decentralization (Merkeziyetsizlik) yazıyor ama ne işe yarar bu Merkeziyetsizlik?

Distributed Ledger Technology nedir?

Blockchain nedir? sorusunu yanıtlamadan önce “ledger” (Hayır İlhan beyin @ilhanGULENC1 sattığı ledgerdan bahsetmiyorum) sonra digital ledger nedir bunları yanıtlamak lazım. Sizlere bunları en basit dille anlatmayı planlıyorum yoksa blockchainin distrubuted digital ledger olduğunu yazarsam bilginin yeni kitleye ulaşamayacağını düşünüyorum. Floodun sonunda her yerde blockchain yazınca çıkan fotoğrafı (bkz. flood kapağı) anlamayı vadediyorum

Yazan: @bit_gossip

Kaynak tweet: 16:06 – 4 Mar 2018

Ledgerın kelime anlamı Hesap defteri demek. Hani bankalara giderdiniz (hala daha mümkün sanırım) nispeten orta yaşlı kitle bilecektir. Bildiğiniz karton kartı çıkartıp hesaptaki giriş çıkışı işletirdik. Fotoğrafta Şeker Bank’ın hesap defteri var.

Şeker Bank hesap defteri

Sonra bu sistemde teknolojiyle beraber gelişti. Hesap defterimiz bilgisayara telefona kadar geldi. Yani bizim telefonlardaki banka uygulamaları bizim bizim modern dönem “hesap defterimiz” ya da” ledger” ımız.

bankalar

Bankanın kendisi tarafından kontrol edilen banka tarafından geliştirilen banka istediği zaman değiştirebileceği ve bankanın host ettiği (app) kişisel hesap defterimiz aslında okuyunca çok kişisel gelmedi değil mi?

https://www.youtube.com/watch?v=SEAsF6SvL1k

Blockchain aslında yukarıda gördüğünüz “TEKELLEŞMEYE” bir alternatif sürekli duyduğunuz ama belki de anlam veremediğiniz “DECENTRALISED” merkezi olmayan ya da benim yukarıda yazdığım gibi “TEKELLEŞMEYEN” bir alternatif. En iyi ya da tek alternatif olduğunu söylemiyorum blockchain’in ama yukarıdaki “hesap defteriyle” kıyasladığımızda birden fazla alanda / kişide / sitede bulunan, senkronize, kopyaları bulunan, paylaşılmış ve dağılımı olan bir sistem.

decentralized, centralized, distrubed

Yani bir yöneticiye/merkeze ihtiyacı yok blockchainin. Bizim verilerimiz yine bizlerin elinde bizlerin kontrolünde sadece banka hesabı olarak düşünmeyin. Şu anda medikal kaydınızı tutan blockchain projeleri de var anamızın kızlık soyadını da (kimlik bilgileri).

Blockchaine bodoslama girdik ama “Distrubuted ledger tech.” konusunda diğer alternatifler arasında en çok gelecek vadeden blockchain bunun yanında iota, nano vs de aynı konuya farklı çözümler getiriyor.

Şimdi blockchain yazınca çıkan o fotoğraftaki ağları ve noktaları daha iyi anladığınızı düşünüyorum o noktalar bizleriz ve hepimiz ayrı ayrı birer odak noktasıyız. (Merkez yazacaktım ama merkezsiz sisteme merkezsiniz yazsam komik olacaktır.)

Blockchainin handikapları neler bunlar üzerine çıkarılan konsensus modellerinden vakit bulduğumda devam edeceğim.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın