Bitcoin ve Blockchain Teknolojisinin Dezavantajları

 Bitcoin ve Blockchain Teknolojisinin Dezavantajları
Okunuyor Bitcoin ve Blockchain Teknolojisinin Dezavantajları

Kimsenin size söylemediği Bitcoin ve blockchain teknolojisinin bilinmeyen gerçeklerini öğrenmek ister misiniz? Mavi hap mı, kırmızı hap mı?

Yazan: @EmrahSakarya

Kaynak tweet: 17:48 – 21 Kas 2017

Merhaba dostlar, Bugün sizlere Blok zinciri ve Bitcoin hakkında çevrenizden ya da internetten duyabileceğiniz bazı yalanlardan ve şehir efsanelerinden bahsedeceğim.

Dikkat: Bu flood bitcoin fanatiklerini hayal kırıklığına uğratabilir!

Blockchain teknolojisi floodu

Blockchain: Şimdiye kadar ki en büyük teknolojik atılım! Yakında her şey blockchain teknolojisine dayanacak. Teknolojik olarak düşünürsek bitcoin gerçekten bir devrim niteliği taşıyor. Fakat dezavantajlarını ve bu konuda uydurulan efsaneleri görmezden gelemeyiz.

Blockchain teknolojisi

Aslında Bitcoin protokol bileşenleri ve bitcoin fikri yeni değil. Genel olarak, 2009’dan önce de biliniyordu. Ancak sadece Satoshi (Nakamoto) bu bileşenleri 2009’da geriye dönük olarak birleştirmeyi başardı. O günden beri neredeyse 9 yıldır uygulanmasında yalnızca 1 güvenlik açığı bulundu.

8 Ağustos 2010’da 92 milyar bitcoin içeren bir blok oluştu. Bunu düzeltmek için tüm işlem kaydı 24 saat geri çekildi.

Bununla birlikte, 9 yılda sadece bir güvenlik açığı gerçekten övgüye değer.

Şüphesiz dezavantajlarına rağmen, eşsiz avantajları olan bir teknolojik gelişme. Pek çok kişi teknolojik avantajlarına odaklanarak negatif yönlerini göz ardı ediyor. Haliyle, köyün delisi olarak bu konuları duyurmak da benim görevim oluyor.


Efsane 1

Blokchain dağıtılmış devasa bir bilgisayardır.

Blockchain çalışma prensibini bilmiyorsanız, dağıtılmış hesaplamalar yapan, bir bilgisayar olduğunu düşünebilirsiniz. Dünyanın dört bir yanındaki düğümlerin bir araya gelerek bu yapıyı oluşturduğuna inanabilirsiniz.

Blockchain dağıtık yapı

YANLIŞ!

Aslında, blok zincirini koruyan düğümlerin tamamı AYNI şeyi yapar.

Peki, milyonlarca bilgisayar ne yapıyor? AYNI işlemleri AYNI kurallara uygun olarak doğrulayıp, AYNI işlemleri yerine getiriyor. Blok zincirine AYNI bilgiyi kaydediyor. Hepsi için AYNI olan geçmişi saklıyor.

Dolayısıyla, düğümler arasında görev dağılımı, sinerji yada karşılıklı yardım yok. Sadece bir anda AYNI bilginin milyon kat çoğalması söz konusu. Bu bakımdan verimlilikten kesinlikle söz edemeyiz.

Efsane 2

Blokchain sonsuzdur. Blokchain’e kaydedilen her şey sonsuza kadar kalacaktır.

Her yüksek dereceli ağ istemcisi bitcoin’in tüm işlem geçmişi saklar ve bu kayıt zaten 140GB veriyi geçmiş durumda.

Blockchain veri boyutu

Bu veri, ucuz bir dizüstü bilgisayarın veya en gelişmiş akıllı telefonun depolama alanının tam kapasitesi. Bitcoin ağında işlenen işlem sayısı arttıkça, veri exponansiyel olarak büyüyecek. Hoş, Rakiplerine bakarsak Bitcoin blok zincirinin büyümesi aslında çok da hızlı değil.

Mesela, Ethereum’a bakarsanız bu gelişimin çok çok daha agresif ve hızlı olduğunu görürsünüz. Dolayısıyla blok zincirinin ömrü, mevcut şartlar altında 10 yıl ile sınırlı görünüyor. HDD kapasitesinin büyümesi kesinlikle geride kalıyor.

Büyük miktarda veri depolamanın yanı sıra, veri de indirilmelidir. Şimdiye kadar yerel olarak saklanan cüzdan kullanmaya çalışanlar, indirme ve doğrulama işlemi tamamlanıncaya kadar ödeme yapamamayı veya alamamayı şaşkınlıkla keşfetti. Her şey aynıysa, belki de veriyi her ağ düğümünde saklamamalıyız? Elbette, daha verimli olurdu. Fakat her şeyden önce, o zaman uçtan uca blok zinciri değil, geleneksel bir istemci-sunucu mimarisi olurdu.

Bir de, insanların sunuculara güvenmeleri gerekir.

Oysa, blok zincirinin temeli “kimseye güvenmiyorum” dur. Bitcoin kullanıcıları ikiye bölünmüş durumda. Tüm blok zincirini bilgisayarlarına yükleyip kimseye güvenmeyenler ve online cüzdan/sunucu kullanıp, hiç bir şeyi takmayanlar.


Efsane 3

Blokchain etkili ve ölçeklenebilir. Konvansiyonel para çok yakında kaybolacak.

Her düğüm aynı şeyi yapıyorsa, tüm ağın bant genişliği bir ağ düğümünün bant genişliği kadardır. Bitcoin ağı, dünya çapında milyonlarca kullanıcı için saniyede 7 işlem gerçekleştirebilir.

bitcoin bandwidth

Bundan ayrı olarak bitcoin-blok zinciri işlemleri sadece 10 dakikada bir kaydedilir. Ödemelerin güvenliğini artırmak için, kayıtlar düzenli olarak geri alındığı için her yeni kaydın görünmesinden sonra ortalama 50 dakika daha beklemek gerekir.

Şimdi basit, atıştırmalık bir şey almaya çalıştığınızı düşünün. Mağazada bir saat boyunca ayakta durmanın büyük bir önemi yok, değil mi?

Tüm dünyayı göz önünde bulundursanız bitcoin gezegendeki her 1000 kişiden biri tarafından kullanıldığında, bugün bile komik duruma düşüyor. İşlem hızı göz önüne alındığında, etkin kullanıcı sayısını önemli ölçüde artırmak pek mümkün görünmüyor.

Mesela Visa saniyede binlerce işlem gerçekleştirebiliyor ve gerekirse bant genişliğini kolayca artırabiliyor. Bu bakımdan klasik bankacılık işlemleri ölçeklenebiliyor. Dolayısıyla bugün diyebileceğimiz geleneksel paranın ortadan kaybolması blok zincirinden kaynaklanmayacaktır.

Efsane 4

Madenciler ağ güvenliği sağlar.

Enerji santrallerinin yanında bulunan madenciler ve dev madencilik işletmelerini duymuşsunuzdur. Gerçekten ne yapıyorlar? 10 dakika boyunca blok zincirine eklenecek bloğu bulmak için amaçsızca çok fazla elektrik tüketiyorlar.

Esasen, tek bir amaç var: İşlem geçmişini yeniden yazmanın orijinal geçmişi yazmak için gereken süreyi gerektirdiğinden emin olmak. Bunu elde etmek için tüketilen elektrik, 100.000 kişilik nüfusa sahip bir şehrin kullanacağı miktar. Ve unutmamak gerekir ki, madencilik ekipmanları oldukça pahalı ve bu iş dışında herhangi bir amaç için kullanılamıyor. Tabi blok zinciri optimistleri madencilerin faydasız işlem yapmadıklarını, ağın istikrarını ve güvenliğini sürdürdüğünü söyleyeceklerdir.

Aslında kısmen doğru sayılır. Zira madenciler ağı diğer madencilerden koruyor. Şu anki madenci sayısı sadece 1000 adetle sınırlı olsa ve o kadar elektrik tüketilse Bitcoin ağı şu anki kadar iyi olurdu. Yine 10 dakikada 1 blok üretir, aynı sayıda işlem yapar, aynı hızda çalışırdı. Sorun şu ki, birisi madencilik işlem gücünün yarısından fazlasını kontrol ederse, o kişi gizlice alternatif bir finansal geçmiş yazabilir. Ve yazılan bu versiyon geçerli olur. Böylece aynı parayı bir defadan fazla harcamak mümkün olur. Geleneksel sistemler buna karşı dayanıklı.

Bitcoin ortaya çıktıktan sonra kendi ideolojisinin tutsağı oldu. Azgın madenciler dahi madenciliği durduramaz. Bu tek bir kişinin kalan bilgi işlem gücünün yarısından fazlasını kontrol etme ihtimalini önemli ölçüde arttıracaktır. Madencilik hala kârlı ve şebeke halen sabit. Bununla birlikte, durum değişirse (örneğin, elektrik fiyatı artarsa), şebeke çok sayıda “çift harcama” olayıyla karşılaşabilir


Efsane 5

Blok zinciri dağıtılmıştır, bu nedenle tahrip edilemez.

Blok zinciri her bir ağ düğümünde depolanıyorsa, bitcoin ağı kapatılamaz. Zira kapatılacak herhangi bir merkezi yoktur. Ancak bu sadece bir yanılsama.

Aslında tüm “bağımsız” madenciler havuzlarda birleştiriliyor. (Teknik olarak kartel diyebilirsiniz.) Neden? Çünkü her 1000 yılda büyük bir kazanç elde etmektense (ki yalnızsanız o da garanti değil), küçük ama istikrarlı bir gelir elde etmek için havuzlarda birleşmek daha mantıklı.

Ekteki grafiğe bakarsanız en büyük madencilik havuzlarının birkaç tanesinin birleşmesi ile tüm bilgi işlem gücünün %50 ‘den fazlasını kontrol edebildiğinizi görürsünüz. Bu havuzlardan en büyüklerinin erişimini ele geçirmek daha önce bahsettiğim “çift harcama” yı mümkün kılabilir.

Bitcoin madenci havuz payı dağılımı

Fakat daha ciddi bir tehdit daha var.

Madencilik havuzlarının büyük çoğunluğu, bilgisayar güçleriyle birlikte bir ülkenin içinde. Bu da onları yakalamayı ve bitcoin’i kontrol etmeyi daha kolay hale getiriyor.

Ülkere göre bitcoin işlem gücü dağılımı

Efsane 6

Blok zincirinin anonim ve açık karakteri iyi bir şeydir.

Blok zinciri açıktır ve herkes her şeyi görebilmektedir. Bu bakımdan anonim sayılamaz.

Basit bir örnek: Anneme birkaç bitcoin gönderiyorum.

Annemin öğrenecekleri: Herhangi bir zamanda ne kadar param var. Ne kadar para harcadım ve daha da önemlisi neye para harcadım.

Yada, bir arkadaşıma borcumu bitcoin olarak ödediğimde, ona finansal durumumla ilgili her şeyi vermiş olacağım. Çok önemli değil. Peki, kredi kartınızın mali geçmişini herkese açıklar mısınız?

Bunun sadece geçmişteki değil gelecekteki işlemleri de kapsayacağını unutmayalım.

Bazı açıklamalar bireyler için tolere edilebilir ancak şirketler için durum ölümcül. Taahhütte bulunan taraflar, satışlar, müşteriler, hesaplar ve her türlü detay kamuya açık hale gelecektir. Finansal şeffaflık belki de Bitcoin kullanımının en büyük dezavantajlarından biridir.

Bitcoin‘in ve kullandığı blok zincirinin bazı önemli dezavantajını sıraladım. “Neden bunu başkasından değil de sizden öğrendim?” diye sorabilirsiniz. Sorunları kimsenin görmemesi mümkün mü?

Bazı insanlar kör olabilir, bazıları teknolojinin nasıl işlediğini anlamayabilir ve diğerleri her şeyi görebilir ve fark edebilir ancak sistemin onlar için çalıştığını hissedebilir. Bitcoin satın alanların çoğunun, bir piramit şemasında olduğu gibi, reklam vermesi ve yatırımını savunması normaldir. Fiyatının artacağına güveniyorsanız, teknolojisinin dezavantajları olduğunu neden açıklayasınız ki 🙂

Evet, Bitcoin’in bazı problemlerini çözmeye çalışan rakipleri var. Bu fikirlerden bazıları oldukça iyi olmasına rağmen hala blok zincirini temel alıyor. Ve evet, blok zincir teknolojisi için finansal olmayan uygulamalar da var, ancak başlıca dezavantajları bunlarda da mevcut. Dolayısıyla, bugünlerde birilerinin size blockchain ve bitcoin’in icadının internetin icadından daha büyük bir gelişme olduğunu söylemesine biraz şüpheci yaklaşın.

Sevgilerimle.

Faydalandığım kaynak: http://kaspersky.com

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın