Bitcoin Madencileri Artık Ne Yapıyor? Fiyatı Nasıl Etkilerler?

Bitcoin Madencileri Artık Ne Yapıyor? Fiyatı Nasıl Etkilerler?
Okunuyor Bitcoin Madencileri Artık Ne Yapıyor? Fiyatı Nasıl Etkilerler?

bitcoin book main

  • Son datalara nazaran, Bitcoin madencileri, varlıklarını satmaya başlamadılar. Bu da uzmanlara nazaran, şimdi doruğa yakın olamayabileceğimizi gösteriyor.
  • Varlıklarını satan Bitcoin madencileri bir ayı sinyali olarak kabul edilir.

Son bilgilere nazaran, madenciler Bitcoin’lerini satmaya başlamadı!

Madenci girişi MA7 dataları (Miner Inflow MA7),  bu boğa döngüsünün potansiyel bir tepesine ulaşmadığımızı göstererek, Bitcoin madencilerinin şimdi varlıklarını satmaya başlamadıklarını gösteriyor. Bitcoin madencilerinin ticaret faaliyeti, madencilik maliyetlerini etkilediği için kıymetli bir piyasa göstergesi misyonu görür. Bu hafta kripto piyasası kan banyosunda, 500 milyar dolardan fazla bir fiyat piyasadan silindi ve Bitcoin ve Ethereum üzere en uygun kripto para üniteleri de ATH’lerinden kıymetlerinin %50’sinden fazlasını kaybetti. Bitcoin, son 24 saat içinde 10.000 dolardan fazla değerli bir toparlanma gerçekleştirmeden evvel Çarşamba günü 30.681 dolarlık yeni bir 3 ayın en düşük düzeyine geriledi. 

E1 bqEjXIAI1rGh1Kaynak: CryptoQuant

On-chain bilgiler, devam eden panik satışının öncelikle yeni alıcılar tarafından yönetildiğini gösteriyor. Ayrıyeten geçen hafta 50.000 BTC’den fazla satan ve daha sonra 34.000 BTC’lik toplu bir kurumsal satın alımla düşüşü satın alan balinaların bu durumu fırsat olarak değerlendirdiği de ortaya çıkıyor. Mevcut Bitcoin satışları, en son Çin’in Bitcoin madenciliği faaliyetleri üzerindeki baskısına dikkat çeken bir dizi FUD’a atfediliyor. Çin hükümeti tarafından yapılan bu çeşit ikazlar yeni değil ve vakit zaman çok sayıda emsal haber yayınladılar. Fakat daldaki kimi uzmanlar, bu sefer karbon nötrlüğüne odaklanmanın, baskının kıymetli bir rolü olabileceğini öne sürüyorlar.

Bitcoin madencileri fiyatı nasıl tesirler?

Büyüyen madencilik zorluğu, Bitcoin madenciliğini giderek daha kıymetli bir iş haline getirdi. Zira âlâ bir kâr elde etmek için rastgele bir c0mpetetive madencilik makinesi 1.500 dolara kadar mal olabilir, üstelik bu makinelerin yüksek güç tüketimiyle günde 24 saat çalışması gerekir. Bitcoin madenciliği maliyetli bir mesele… Bu nedenle, madencilerin hash güç girişi sunmaya devam edebilmesi için, Bitcoin fiyatının operasyonların maliyetinden daha yüksek kalması gerekir.

105941055 1559249617943gettyimages 1140163622

Geçen yıl Mart ayında, Bitcoin fiyatı 4.000 doların altına düştüğünde, Bitcoin ağının hash rate girişinin, BTC’nin düşük fiyatı nedeniyle birçok madenci piyasada ayrılacağı için, önemli halde ziyan görebileceği korkusu vardı. Her halving ile birlikte madencilik daha değerli hale geliyor, zira Bitcoin madenciliğinin yarısı evvelkiyle neredeyse tıpkı sayıda madenciyle yapılacak.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın