Bitcoin Durdurulabilir mi?

 Bitcoin Durdurulabilir mi?
Okunuyor Bitcoin Durdurulabilir mi?

Bitcoin devletlerin ve büyük bankaların para hakimiyetini tehdit ediyor. Peki Bitcoin durdurulabilir mi?

Bitcoin, bugün kullandığımız kâğıt paraların aksine merkezi olarak kontrol edilmeyen sınırlı üretilen bir para. Yani altın & gümüş gibi… Bitcoin’in adını inanılmaz yükselişi ile duyuyoruz. 10 Yıl önce 100$ yatırıp unutanın, bugün 100’lerce milyon $ yaptığı bir para.

Yazan: @erkanozz

Kaynak tweet: 8:11 PM – 25 Oct 2017

Devletler ve büyük bankalar kendi kâğıt paralarının dışında sürekli bu şekilde değer kazanan paralara izin vermez. Peki devletler ve bankalar Bitcoin ve benzer kripto paralara karşı ne yapabilir? İlk yaptıkları ‘Bitcoin sahtekarlık ya da balon’ demek…

Bitcoin, Blockchain teknolojisi ile yazılmış bir programdır. Nasıl Windows programı bilgisayarı kontrol etmenizi sağlıyorsa Bitcoin programı da para olarak çalışıyor. Yani Bitcoin bir işlev gören üstelik bunu en ciddi rakibi dolardan çok daha iyi yapan bir bilgisayar programıdır. Sahtekarlık değildir. Blockchain teknolojisi ve Bitcoin kullanılarak sahtekarlık dolandırıcılık yapılabilir ama bu Bitcoin’i sahtekar yapmaz.

Bitcoin’in balon olmadığını da şu floodda anlatmıştım:

Zaten bu dolandırıcılık-balon konuşmaların en sertlerinin yapıldığı günlerde Bitcoin tarihi rekorlar kırdı.

Bir sonraki adım yasaklama. En etkilisini Çin yaptı. Bitcoin borsalarını ve kripto para halka arzlarını (ICO) yasakladı. Bu yasak Bitcoin fiyatını en çok vuran önlem oldu. Fakat hemen yeni teknolojiler yasakları anlamsız kıldı. İlk önce merkezi olmayan borsalar geldi.

Bugün hacklenebilen ya da kapatılabilen coin borsaları merkezi serverlarda çalışır. Oysa blockchain teknolojisi networkte yer alan tüm bilgisayarlarda ortak çalışan merkezi olmayan borsalara izin veriyor. Böyle bir borsayı kapatmak için o ağda yer alan tüm bilgisayarları tespit edip kapatmanız gerekir ki çok çok zor. Daha iyisi atomic-swaplar. Bununla her kullanıcı kendi bilgisayarından değişik coinler arası işlem yapıyor. Yani borsaya da ihtiyaç yok!

Ayrıca yine merkezi olmayan-kapatılamayacak ve kripto paralarla çalışan online alışveriş platformları geliştirildi. Blockchain’in şifreli-gizli, smart-programlanabilir ve decentralized – merkeziolmayan yapısı ile devletlerin işi çok çok zor.

Teknoloji geliştikçe her gün Bitcoin’in teknik olarak durdurulması daha da zorlaşacaktır. Bugün blockchain üzerinde çalışacak merkezi olmayan bir internet projesi bile geliştiriliyor! Bu gidişle Bitcoin’i durdurmak isteyen bir devlet tümüyle interneti kapatmaktan başka çare bulamayacak. Blockchain o kadar güçlü ki şüpheniz olmasın bunu da düşünecekler. Ama kritik altyapılar da artık internete dayandığı için ihtimal dışı.

Kötüleme, yasaklama ve teknik kapatma işe yaramıyor. Peki ya manipülasyon?

Bitcoine benzer 2 para manipülasyondan mağdur: altın ve gümüş. Altın ve gümüş de merkezi bir otorite tarafından kontrol edilmez. Dünyanın her yerinde paradır. Üretimleri sınırlı olduğu için binlerce yıldır sürekli artan taleple değerleri de sürekli artar. Hele de sınırsız kâğıt para basılıyorsa.

Size bugün büyük bir sır vereceğim: Aslında Bitcoin artmıyor Bitcoin sabit… Asılında dolar hızla çöküyor! 100 yılda doların satın alma gücü.

Neden? Çünkü 2008 Krizinden sonra ABD son 200 yılda bastığının 4 katı kâğıt dolar bastı! Haberlerde bu yoktu değil mi? Doların çöküşü gayet normal. Dünyanın diğer merkez bankaları da tıpkı FED gibi tarihte görülmemiş oranda kâğıt para bastığından hepsi de Bitcoin karşısında çöküyor.

Asıl soru neden sadece Bitcoin karşısında çöküyorlar?

Çünkü… Dünyada şu an manipüle edilmeyen tek piyasa kripto para piyasası da ondan!

Manipülasyon olmasaydı bugün Bitcoin’den önce altın ve gümüşün uçtuğunu görecektik. Hatırlayın 2008 Krizi sonrası dolara güven kaybolmuştu. Altın birden 1900 dolara fırladı. FED ve Bankalar müdahale etti. Türev piyasalarında büyük miktarda Altın futureları sattılar. Yani gelecekte altının fiyatının düşeceğine oynayan kontratlar. Bu kontratların vadesi geldiğinde karşı taraf talep etmedikçe gerçek altın vermek zorunda değilsinizdir.

Batı’da da yatırımcılar genelde altın talep etmez. Ya dolar karlarını cebe atarlar ya da kontrat yeni vade ile yenilenir. Böylece gerçekte altın vermek zorunda olmadan altın satıp fiyatı bir güzel düşürürsünüz. İhtiyacınız varsa düşen fiyattan piyasadan altın toplarsınız. Altın talep eden varsa düşük fiyattan satar, doların hakimiyetini korursunuz. ABD 1971’de artık dolar getirene altın vermeyeceğini ilan ettikten sonra kurulan türev piyasaları ile altın, gümüş & faizler manipüle ediliyor.

Libor Skandalı ile faizlerdeki manipülasyonun ucu görülmüştü. Bankalar faizleri müdahale ile düşürüyordu. Cezalarla geçiştirdiler. 2020 Yeni Ekonomi kitabımda altın-gümüş manipülasyonunu ayrıntılarıyla anlatmıştım. ABD’de açılmış davalarda mahkemeler bankaların manipülasyon gücü olduğunu kabul ediyor. Ama iyi çocukturlar yapmamışlardır diyorlar!

Peki türev araçlarla Bitcoin de manipüle edilirse? Bence en ciddi tehdit bu…

Tam da bu hafta ABD’nin LedgerX firması Kripto Paralarda türev araçlarla işlemlere başladığını açıkladı. Şimdilik 170 milyar dolarlık gerçek piyasaya karşı türev işlem hacmi sadece 1 milyon dolar. Çok daha büyük kuruluşlar da Kripto Paralarda türev işine girmeye hazırlanıyor. Fakat… Manipülasyon da işe yaramayacak. Çünkü artık piyasada gerçek para talep eden bir oyuncu var: ÇİN!

Yukarıda gördüğümüz gibi manipülasyonun devamı kontrat sonunda müşterinin gerçek değeri (altın, bitcoin vb.) talep etmemesine bağlıdır. Çin 40 yıl çalıştı. ABD’ye mal sattı. 2 trilyon dolar biriktirdi. Oysa 2008’de batan ABD 4 yılda bu paranı 2 katını bastı! Puff! Bu nedenle ÇİN gerçek para talep ediyor! Yani öncelikle altın. Her yıl 100’lerce ton gerçek altın ABD & Avrupa piyasalarından Çine akıyor.

Çin gibi doların çöküşünü gören Rusya, Hindistan, İran ve Türkiye gibi ülkeler son yıllarda rekor oranlarda altın alıyor. Çok yakında ABD-Avrupa bu altın akışına daha fazla dayanamayıp pencereyi kapatmak zorunda kalacak.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın