Bitcoin, BCash ve Tether ile Rekabetinde Ne Durumda?

Okunuyor Bitcoin, BCash ve Tether ile Rekabetinde Ne Durumda?
Galeri 1 21. Resim

20 bin kişiden daha büyük bir aile haline geldiğimiz bu mutlu günde Dünya Ekonomisi’nde bazı gelişmeleri bir arada değerlendirmekte büyük fayda var. Öyleyse işte flood!..

Bitcoin Cash flood

Yazan: @erkanozz

Kaynak tweet: 20:58 – 22 Kas 2017

Roger Ver genç yaşında ticarette başarı kazanmış bir iş adamı. Kazandıklarını Bitcoin girişimlerine yatırıp erken dönemde kripto paraların çıkış yapmasına büyük desteği oldu. Fakat Ver’in liderliğinde BitcoinCash (BCash) isimli altcoin çatısı altında toplanan ciddi bir grup Bitcoin’i yıkmaya çalışıyor. Argümanları Bitcoin’in teknik yapısının networke aşırı yüklenmeleri artık kaldırmadığı. İşlem ücret ve sürelerinin çok arttığı.

Bitcoin Cash Roger Ver Hardfork

Yalan mı? Yoo gayet doğru. Onlar da buna dayanarak ellerinde ki büyük Bitcoin varlığını satarak fiyatı kırmayı ve Bitcoini yıkmayı amaçladılar. Aynı anda BCash fiyatınıda yukarı iterek BCash’i ‘gerçek Bitcoin’ haline getirmeye çalıştılar.

BCash Bitcoin’nin blok büyüklüğü arttırılmış hali. Geri kalan aynı. Böylece daha çok işlemi aynı anda yapabiliyor. Ama Bitcoin toplumu bu girişimi kabul etmedi. Fiyat çökeceğine 8300’leri gördü. BCash ise 2000’e kadar tırmandırıldıktan sonra 1000’lere düştü.

Bir an BCash cephesinin zaten Bitcoin’den büyük zenginlik sahibi olduğu halde bir voli daha vurma peşinde olmadığını sadece ulvi amaçlar için çalıştığını varsayalım. Bu senaryoda dahi BCash’ciler büyük yanılgı içinde… Bitcoini çok yanlış değerlendiriyorlar. Bitcoin rezerv paradır. İnsanların Bitcoine büyük ilgisi gizlilik sağlaması, bankalardan daha hızlı ya da ucuza çalışması falan değildir. İnsanların para ile sorunu kazandıkları paranın sürekli değer kaybetmesidir. Bitcoin bu sorunu çözüyor. Doların sıfır maliyetle sınırsız üretilmesine karşılık Bitcoin sınırlıdır. 21 Milyondan daha fazla olmayacak. O yüzden BCash’ciler de Bitcoin’in fiyatını yani değerini yıkmaya çalıştı. Bitcoin süper bir değer biriktirme aracı yani rezerv para.

Bir rezerv para aynı anda çok iyi bir dolaşım parası da olabilir. Ama olması da şart değildir. IMF’nin SDR’si dolaşımda kullanılmaz. Külçe altın harika bir rezerv paradır. Ama dolaşımda kullanım için elverişli değildir. Yine de kim külçe altın istemez ki?

Putin altın

İşte Bitcoin de külçe altın gibidir. Elbette taşınması yavaş ve pahalı olacak. Dolar çok iyi bir dolaşım parası. Ama 100 yılda $’ın satın alma gücü çökmüş. Tüm kağıt paraların da. 2008 Krizine tepki olarak ilk çıkan kripto para Bitcoin de rezerv para rolünü kaptı artık çok geç.

Dolar satın alma gücü

BCash’ten çok daha iyi dolaşım parası olacak altcoinler mevcut. Başta Litecoin ki Bitcoin’i destekler. BCash’cilerin gözünü para hırsı o kadar bürümüş ki Roger Ver ve küçük bir grubun kontrol ettiği bir kripto parayı kimsenin kabul etmeyeceğini görmüyorlar.

Bitcoin Cash hardfork

BCash başarılı olsa hem Bitcoin, hem BCash hem de diğer tüm coinler ölür. Ama bunu görmeyip saldırmaya devam ediyorlar. Son argümanları: Bitcoin fiyatı Tether (USDT) ile yukarı basılıyor. Tether kendisini 1 $’a sabitlediğini iddia eden 1 kripto/şifre para. Trading yapanlar dolar yerine Tether kullanıyor. Böylece bir sürü bürokrasiden kurtuluyorlar. Ama Bitcoin’e değer kazandıran özelliklerden 1 tanesi sınırlı sayıda olmasıdır. Dolar ise sınırsız basılır. Dolar yerine kullanılan Tether da merkezi 1 şekilde sınırsız basılabiliyor.

Ayrıca Tether, 1 dolara eşitlik sağlayabilmek için çıkardığı her bir Tether karşılığında kağıt para tutuğunu öne sürüyor. Ama bu konuda yayınladıkları denetim raporları çok ikna edici değil. Bu arada 1 Dolar = 1 Tether oranını da her zaman tutturamıyorlar. Böylece Bitcoinlerini Tether karşılığında satanlar büyük risk almış oluyor. Ama bu durumun Bitcoin’e olumsuz bir etkisi yok. Tether basanlar Tether’ları piyasaya gerçek $ karşılığı satıyorlarsa ve Tether alanlar bunula Bitcoin alıp Bitcoin fiyatını yükseltiyorlarsa sorun yok. Ama bu arkadaşlar, tıpkı FED’in sıfır maliyetli dolar basması gibi sınırsız sıfır maliyetli Tether basıyorlarsa ve bunu piyasaya satmayıp sadece fiyatı yukarı itmek amaçlı sanal yüksek fiyatlı Bitcoin satın almaları yapıyorlarsa, fiyatı manipüle ediyorlar demektir.

Gerçekte hangisi oluyo bilmek zor. Basılan Tether miktarı ile artan Bitcoin fiyatı arasında 1 ilişki var. Ancak BCash’cilerin iddia ettiği gibi Tether mı Bitcoin’i yukarı itiyor? Tersi de mümkün. Bitcoin fiyatı arttıkça daha çok Tether basmak zorunda kalıyor da olabilirler.

Bitcoin USDT Tether grafik

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

deneme bonusu veren siteler biricerik.com Dostca.net Mevsim.org