Bir sonraki COVID-19 testinizi köpekler yapabilir

Bir sonraki COVID-19 testinizi köpekler yapabilir
Okunuyor Bir sonraki COVID-19 testinizi köpekler yapabilir

Yeni bir COVID-19 testi dört ayak ve sallanan bir kuyrukla birlikte geliyor. Çeşitli araştırma kümeleri, köpeklerin koku alma duyularını, semptomları olmayan bireyler dahil koronavirüs enfeksiyonlarını koklamak için âlâ olduğunu belirtti. Üstelik bu çeşit çalışmalar yapan bilim insanları ve köpek eğitmenleri giderek artıyor.

Dünya Sıhhat Örgütü, köpeklerin kullanımını araştırmak için memleketler arası bir grubu koordine etmekte.

arilara ilginc egitim koronavirus tespit ettiler1arilara ilginc egitim koronavirus tespit ettiler1

Bilim insanları COVID-19 enfeksiyonunu hafifletecek ilaç arayışını sürdürüyor. Zira koronavirüsten korunmanın ve kurtulmanın tek yolu aşılar değil.

COVID-19 tespitinde yüksek doğruluk oranı

Bilim beşerlerine nazaran, 300 milyondan fazla koku reseptörüne sahip köpekler, koronavirüsü ter ve tükürük salgılarındaki bileşiklerden tespit ediyor. Hem de yüksek bir doğruluk oranıyla. Köpek eğitmenleri, uzun vakittir köpekleri uyuşturucu yahut patlayıcılarla bağlı kokuları tespit etmek için eğitiyor. Ayrıyeten kanser, sıtma ve diyabet üzere hastalıkları tanımlamak için de kullanıyorlar.

bir sonraki covid 19 testinizi kopekler yapabilir1 1bir sonraki covid 19 testinizi kopekler yapabilir1 1

Fransa’daki Ulusal Veterinerlik Okulundan profesör Dominique Grandjean açıklama yaptı. Profesör, “Köpekler, insanlarda viral bir hastalığı birinci kere tespit etti.” dedi. Pennsylvania Üniversitesi Veteriner Hekimliği Okulu ise köpeklerin, COVID-19 hastaları ile aşılı şahıslar ortasında ayrım yapıp yapamayacağını test ediyor.

Bir çalışmada bilim insanları, COVID-19 koklayan köpeklerin klâsik teşhis araçlarını tamamlayabileceğini yazdı. Zira köpekler çok sayıda insanı müdahalesiz formda gerçek vakitli ve düşük maliyetle test ediyor. DSÖ’ye nazaran, bir köpek günde 250 ila 300 kişiyi test edebilir.

Profesör Grandjean, bir PCR testi için yaklaşık 75 Euro harcanırken, Fransa’daki köpek taramalarının kişi başına yaklaşık 0, 99 Euro’ya denk geldiğini söyledi.

bir sonraki covid 19 testinizi kopekler yapabilir3 1bir sonraki covid 19 testinizi kopekler yapabilir3 1

Araştırmacılar, COVID-19 koklayan köpeklerin önümüzdeki aylarda virüsün denetim altında tutulmasına yardımcı olabileceğini söyledi. Köpekler enfeksiyonların yüksek ancak testlerin sonlu olduğu ve aşılar sürerken kısıtlamaların azaldığı yerlerde yarar sağlayacaktır.

Birleşik Arap Emirlikleri de köpekleri eğitmek için büyük yatırım yapıyor. Alışveriş merkezlerinde, halka açık etkinliklerde ve kalabalık ömür tesislerinde 39 köpeğe sahipler. Araştırmacılar, Fransa’da ise yaklaşık bin köpeğin çeşitli devlet kurumları için eğitimde olduğunu söyledi. Bu köpekler havalimanları, konserler ve spor salonları üzere yerlerde hastalığı tespit etmek için eğitimde.

Bilim insanları, rastgele bir köpeğin teorik olarak birkaç hafta içinde eğitilmesinin mümkün olduğunu düşünüyor. Ayrıyeten patlayıcı tespitinde eğitilmiş köpeklerinin daha süratli öğrenebileceğini ileri sürdüler.

Takım, COVID-19 testinde köpeklerin yüzde 97 doğrulukla hastalığı tespit ettiğini gösterdi. Bununla birlikte, köpekler negatif örnekleri belirlemede yüzde 91 oranında başarılı oldu.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın