BioNTech aşısı takvimini değiştirecek çalışma yapıldı

BioNTech aşısı takvimini değiştirecek çalışma yapıldı
Okunuyor BioNTech aşısı takvimini değiştirecek çalışma yapıldı

Bilim insanları, BioNTech aşısı doz aralıklarının 3 yerine 12 hafta olması gerektiğini ileri sürdü. İngiltere’de yapılan çalışma, dozlar ortası periyodun 12 haftaya çıkmasıyla antikorların arttığını buldu.

Makaleye nazaran, Pfizer aşısının ikinci dozundaki gecikme bağışıklığı güçlendiriyor. Zira antikor düzeyleri vakitle doğal olarak azalmakta. Araştırmacılar, 3 yerine 12 hafta sonra tekrar aşılananlarda Sars-CoV-2’ye karşı 3,5 kat daha yüksek antikor tespit etti. Ön baskıdaki çalışmayı, Birmingham Üniversitesi araştırmacıları yürüttü. Makale şimdi hakem incelemesinden geçmedi.

BioNTech aşısı kaç hafta ortayla yapılıyor?

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, 28 Nisan 2021’deki basın toplantısında doz aralığını uzattıklarını açıklamıştı. Bakan Koca, “Bugün yaptığımız Bilim Konseyi toplantısında aşıyı geliştiren Prof. Dr. Uğur Şahin Hocamızın da görüşünü alarak BioNTech aşısının iki dozunun uygulanması ortasındaki müddetin 6- 8 hafta olarak uygulanmasına karar verilmiştir.” formunda konuşmuştu.

biontech asi takvimini degistirecek calisma yapildi2

BioNTech aşısı doz aralıkları birçok ülkede farklı. (Fotoğraf: AP Photo/Frank Augstein)

Bakan Koca’nın açıklamasının akabinde doz aralıklarının açılması aşının koruyuculuğu konusunda kuşkulara neden oldu. Lakin bu bahiste yeni bir çalışma, iki dozun ortasındaki müddetin daha da uzun olması gerektiğini ileri sürdü. Bilim insanları, kan analizlerini inceledi. Buna nazaran, 80 yaşın üzerindeki bireylerde 3 aylık bir ortadan sonra destek doz yapıldığında yüksek antikorlar oluştu.

Araştırmacılar, 80’li yaşlardaki birinci dozu olan 172 kişinin kan analizlerini inceledi. İştirakçilerden 99’u 3 hafta sonra ikinci dozu aldı. 73’ü kişi ise 12 hafta bekledi. İkinci dozdan sonra hepsinde virüsün başak proteinine karşı antikor vardı. Lakin 12 haftalık kümede antikor düzeyi 3,5 kat daha yüksekti.

biontech asisi takvimini degistirecek calisma yapildi3

Dr. Uğur Şahin ve Dr. Hasret Türeci, BioNTech aşısı ile tüm dünyanın tanıdığı bilim insanları oldu. (Fotoğraf: Reuters)

Epidemiyolog Dr. Gayatri Amirthalingam, “Bu çalışma, Birleşik Krallık’ta ikinci dozu erteleme yaklaşımının hakikaten işe yaradığına dair artan ispatları destekliyor. Bireylerin ikinci dozlarını tamamlamaları gerekiyor. Zira sadece ek müdafaa sağlamakla kalmıyor, tıpkı vakitte Covid-19’a karşı potansiyel olarak daha uzun periyodik müdafaa sağlıyor.” dedi. Araştırmacı, bu çalışmanın, aşının kısıtlı ve risk altındaki popülasyonun ise büyük olduğunda, Covid-19 aşısının ikinci dozunu erteleme siyasetine değerli ölçüde takviye sağladığını söyledi.

Çalışmalara nazaran, BioNTech aşısı yeni tip koronavirüse karşı yüzde 94 oranında muhafaza sağlıyor. Aşı kampanyalarının tesirli biçimde ilerlemesi için birçok Avrupa ülkesi doz aralıklarını uzatmıştı. Örneğin, Almanya ve Fransa bu kapsamda doz aralıklarını 6 haftaya çıkardı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın