Binance neden çöktü?

 Binance neden çöktü?
Okunuyor Binance neden çöktü?

Binance neden çöktü? Btclerimiz duruyor mu?

Borsanın güncel durum ve teknik analiz flooduna hoş geldiniz.

Binance 2017 yılında acılan ve sunucu taraflı BTC yani hot wallet’ta 2000 BTC bulunduran ve cold walletlarında ise 90 bin BTC’den fazla bulunduran dünyanın 1 numaralı borsasıdır. Güvenlik, teknik ve Twitter analizlerini bu floodda yapacağız.

Yazan: @coinciyiz

Kaynak tweet: 13:24 – 8 Şub 2018

Çok katmanlı güvenlik yapısı sebebi ile 1 birimlik işi sunucuya 5 birim olarak yansıtan bu sistem evet denildiği gibi güvenli ancak bu güvenlik sistemdeki veritabanı “cluster” problemini ortaya cikariyor ve eşitleme yapamıyor. Şu anda bu sıkıntıyı bütün Binance kullanıcıları yaşıyor.

Binance piyasaya çok hızlı girdiği için stabilite testleri atlanmış olacak ki halının altına süpürdüğü sorunların acısı bugün çıkıyor. Sabahleyin, Binance’den servis bakım çalışması yapıldığı haberi geldi, ardından veri tabanı ve eşitleme problemi haberi geldi. Saat 5PM’de bitecek dendi ancak bitmedi peki neden?

Elbette ki Binance’in bize tam bir sistem sunmak istemesi sebebi ile sorunlarından kurtaracak sistemi yazmayı amaçlamaktadırlar.

Sistemleri Amazon Web Services tarafından korunmaktadır, Japonya’dadır. Tüm servisleri aktif durumdadır. Alt-domainleri olan support, mail dışında launchpad, labs hepsi açık şu anda bir çok flood yapılıyor şirketi itibarsızlaştırmak ve BTC fiyatını manipüle etme amaçlı.

Binance kaynak kodları

Binance Bitcoin manipülasyon

Bu BTC fudlarina kapılmayın, şu anda her şey sağlamca duruyor yerinde. Belli sıkıntılardan dolayı ana sunucu ve yedek sunucu arasındaki problemler bizi bu aşamaya getirmiştir. Ayın 4’ünden beri sürekli ana IP değişmektedir. Yedeklere aktarıyor kendini.

Binance IP adres

Çalışmalar henüz tamamlanmadığı için sunucular aktif olarak hizmet veremiyor ve hopslara TIMEOUT olarak işleniyor ancak kişisel kullanımda Japonya’ya kadar erişimi sağlıyoruz.

Binance erişim test

Binance ping test

18 saat önce sistem güncellemesi dediler sonra baktılar güncelleseler bile yine ayni sıkıntı olacak çünkü aşırı framework kullanımından doğan bir yoğunluk var sunucuda. Önce onu halletmeleri lazımdı.

Binance ilk açıklama

Hallettiklerini düşünüyorlardı galiba. CZ veritabanı problemlerinin olduğunu ve kopyalama işleminin 10 saat sonra biteceğini açıkladı ancak yamalı sistemleri biraz daha yamaya dayanmayacak olsa gerek ki bir kez daha açılma tarihi ileri atıldı.

Binance CZ Twitter

Sabah 7 sularında açılacağını yazıyorlar. Şu anda sistemleri bir açılıp bir kapanıyor ancak https://launchpad.binance.com/ gerçeği var. Demedi demeyin, adamların başına ne gelecekse buradan gelecektir. Tüm sitenin geride kalmış bir klonu resmen. Eve geldiğimde ilk denediğim buradan giriş yapmak.

MTGOX‘a benzeten arkadaşlarımız var bu olayı, orası bambaşka bir olaydı. Binance ile karşılaştırılamaz, piyasaya çok büyük sarsıntı veren bir olaydı ancak bu bakım onarım yükseltme çalışması olarak başlayan ve sorunlarımızı temizleyelim dedikleri türden bir çalışma. Bizim için böylesi daha iyi, en azından stabil bir durumda bu olay gerçekleşti ve acık bütün emirlerinizi açılıştan yarım saat önce girip iptal edebileceksiniz.

Özetleyecek olursam

  1. Binance kullanıcı sayısına orantılı, yepyeni bir altyapı çalışması yaptı ya da hazırlığına bugün başladı ve sistemini güncellemeye başladı.
  2. Veritabanı yedekleme ve eşitleme problemini çözmeye uğraştı, oldu ya da olmadı sabah göreceğiz (Sunucular değişti.)
  3. Amazon servislerini kullanmaya devam ediyor, bugün yatırım oranını ciddi bir şekilde arttırmış gibi gözüküyor.
  4. BTC’lerimiz duruyor, hiçbir sıkıntı yok. İçeriden resim çektim.
  5. Balinalar ya da tetikçiler Binance üzerinden halilendi, BTC’ler sıfırlandı gibi haberler yapıyor.
  6. Site açıldığında kullandıkları altyapı sistemlerini tekrar inceleyeceğim, durum neyken ne olmuş bakacağım
  7. Site bazen açık bazen kapalı, sunucular bize veriyi get etmiyor. İçeride iken alış emrini iptal etmeye çalıştım ancak cevap dönmedi. Site komut işletmiyor şu anda.
  8. http://launchpad.binance.com Binance’in arka kapısı olarak hackerlerin kıskacına girecek. Acilen çözüm bulmaları lazım buraya, çok bos bırakılmış bir tarafı sunucunun. Binance sunucuyu tamamen kendine almış ve 3 adette yedekleme servisi kullanıyor.

Binance launchpad

Binance ile diyeceklerim bu kadar. Daha önceden de bahsetmiştim 100 kişilik yere 1000 kişi alırsanız bir gün problem çıkar. O gün de bu gün değildi daha önceydi ama bu gün temizlik ve düzeltme günü olarak seçtiler. Güvenliği birinci planda tutkunlar da sistemleri yavaş olsun, önemli değil.

Dili çok basit tutarak ve fazla detaya girmeden size yüzeysel Binance borsasının neden kapandığından bahsettim, telaşa ve paniğe gerek yok. Çok kullanıcılı yeni sistemlerde bunlar hep olur. Bahsedilecek çok derin mevzular ancak durumu anlamanız için bu kadarı yeterlidir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın