Bilmelisiniz: Ya Elon Musk “Çaylak” Kripto Yanlışları Yapıyorsa?

Bilmelisiniz: Ya Elon Musk “Çaylak” Kripto Yanlışları Yapıyorsa?
Okunuyor Bilmelisiniz: Ya Elon Musk “Çaylak” Kripto Yanlışları Yapıyorsa?

altin 4 1

Elon Musk 4 boyutlu satranç mı oynuyor yoksa yalnızca çaylak kusurları mı yapıyor? Attığı tweetlerin içerdiği bahtsız ve yanlış iletisi yargılamak kolay. Lakin ya Elon daha güzelini bilmiyorsa? Ya milyarderin bir ana planı yoksa? Mutlaka bir mümkünlük olarak karşımızda duruyor. En azından TV kişiliği ve Bitcoin savunucusu Max Keiser Elon için kusur yapabileceğini söz ediyor. Elon Musk, uzun müddettir kripto para ünitesi alanında olmasına karşın, sadece birkaç aydır kripto para üniteleri ile ilgileniyor. Elon’un geçmişini blockchain teknolojisiyle ilgili projelerle inceleyelim ve ana planını yahut eksikliğini anlamaya çalışalım.

Elon Musk Satoshi Nakamoto olabilir mi?

Üç yıl evvel milyarder dünyaya bu bahisle ilgili karşılık vermek zorunda kaldı ve bunun yanlışsız olmadığını vurguladı. Bu görüşü Gupta lisana getirmişti. Gupta, Satoshi, Musk, Nick Szabo ve Hal Finney’in bir işbirliğinin kelam konusu olabileceğini tabir ederek “Elon’un araştırma makalelerini okuması, onlardan ilham alması ve eseri tek başına yapması daha mümkün görünüyor” tabirini kullanmıştı. O vakitler Musk’ın kripto para üniteleriyle hiçbir ilgisi olmamasına karşın, kripto topluluğu onu çeşitli taktikler kullanarak alanın içine çekmeye çalışmıştı.

DOGEUSD TradingView

Dogecoin CEO’su

İki yıl evvel Dogecoin topluluğu onu CEO olarak taçlandırdı. Varsayım edebileceğiniz üzere, kripto para birinci Elon kaynaklı pump hareketini kaydetmiş ve Dogecoin neredeyse yüzde 35’lik günlük karlar elde etti. Elon Musk, traderların DOGE’nin ötesinde daha geniş sanayinin potansiyel takviyesini iddia etmesiyle, Twitter’daki kripto para topluluğunun dikkatini süratle çekti. Musk çabucak Doge CEO konumundan istifa etse de, milyarder ile şaka-kripto para ünitesi ortasındaki bağlantı, herkesin sandığından daha güçlü olacaktı.

Elon Musk’ın kripto üzerine birinci görüşleri

Bir yıl evvel, milyarder nihayet kendi “Tesla Podcast’inde” kripto para üniteleri hakkında topluluğa açık bir halde konuştu. Musk burada kripto kavramını sevdiğini belirterek yasadışı süreçleri yapmadaki rolüyle ilgili telaşlarının olduğunu belirtti. Hatalıların Bitcoin kullandığı söylemi artık çok acemice. Her çaylağın karşılaştığı birinci soru. Elon’un, yapılan her sürecin sonsuza dek blok zincirine kazınmış kalacağını şimdiden anlamış olduğunu umuyoruz. Bu gerçek, DarkSide efsanesinin kanıtladığı üzere hatalılar için ülkü değil.

cropped IMG 0681 1440x600 1

Tesla, Bilançosuna Bitcoin ekledi

Bitcoin, yalnızca dört ay evvel Elon’dan dayanak alarak pump hareketi yaptı. Şirketi BTC alma sürecindeydi ve Elon Musk’ın Twitter biyografisine “#Bitcoin” eklemesi ve potansiyel satın alma faaliyetleri elbet bu rallide büyük bir rol oynadı. Kriptokoin.com olarak belirttiğimiz üzere Kripto para ünitesi 32 bin dolardan 38 bin dolara çıktı ve sonra bir müddetliğine yükseldi. Birkaç ay sonra Elon, Bitcoin ve yenilenebilir güç ile ilgili bir tweet ile karşımıza çıkarak Tesla’nın çevresel dertler için daha fazla Bitcoin ödemesi kabul etmediğini duyurdu. Sonrasında ise Bitcoin’de fiyat düşüşü meydana geldi.

Tahminen Elon Musk ödevini yapmadı?

Tesla’nın denklemin çevresel kısmını araştırmadan Bitcoin’e bir milyar dolardan fazla yatırım yaptığına inanmak sıkıntı. Lakin sonra yeniden, durumunu savunurken Elon, node’lar ve madenciler ortasındaki farkı bilmediğini açıkladı. Birden fazla madencinin Çin’de olması ülkü olmasa da, node’lar Bitcoin ağını denetim ediyor. Bunlar tüm dünyaya yayılmış durumda. Elon Musk burada da durmadı. Musk, kendine mahsus mizah anlayışıyla, dünyanın rezerv para ünitesi olma potansiyeline sahip bu yeni sınıfın latife olarak başlayan bir projeye öncülük etmesini ironik buluyor. Farklı bir biçimde Musk’ın vurguları şu formdaydı:

Hangisi olacak? Tahminen çoklu olur, bu noktada spekülasyon olarak düşünülmelidir. Asıl nokta, Dogecoin’in aslında kripto para üniteleriyle dalga geçmek için bir latife olarak icat edilmiş olmasıdır. Yazgı ironiyi sever, en ironik sonuç ne olur? Latife olarak icat edilen para ünitesi, aslında gerçek para ünitesi haline geliyor. Ay’a gerçek gidiyoruz!

Pekala, Elon kripto yanılgıları mı yapıyor?

Büyük bir egonun eşlik ettiği mükemmel bir zihin Bitcoin ile karşılaştığında, çabucak onu düzeltmeye yönelir. Elon birinci değil ve son da olmayacak. Dışarıdaki her büyük Bitcoin düşünürünün bir Altcoin kademesi vardı. Hepsi, Bitcoin’i modası geçmiş yapan yeni bir fikrin ortaya çıktığını düşündü.  Sonunda hepsi Bitcoin’in bir teknolojiden çok bir mucize olduğunun farkına varırlar. Ekonomik teşviklerin tam olarak ilişkin oldukları yerde olduğu ve dünyayı herkes için düzgünleştirme potansiyeline sahip bir makine olduğu gerçeği karşısında bu durumu kabullenirler. Tahminen Max Keiser Musk’ın şimdi çaylak olduğu görüşünde haklıdır. Fakat Musk’ın bu noktada olmadığını da belirtmek gerekiyor. Şayet durum nitekim böyleyse, muhtemelen tüm bunları çözmek için onun dehasına güvenebiliriz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın