• Ana Sayfa
  • Genel
  • Bilim insanlarından Olimpiyat daveti: İptal edilmesini şiddetle talep ediyoruz

Bilim insanlarından Olimpiyat daveti: İptal edilmesini şiddetle talep ediyoruz

Bilim insanlarından Olimpiyat daveti: İptal edilmesini şiddetle talep ediyoruz
Okunuyor Bilim insanlarından Olimpiyat daveti: İptal edilmesini şiddetle talep ediyoruz

0zO8CCTuHkin9dVlCTsnlw

Geçtiğimiz yıl corona virüs nedeniyle ertelenen ve bu sene 23 Temmuz – 8 Ağustos 2021 tarihleri ortasında Japonya’nın başşehri Tokyo’da yapılması planlanan 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları ile ilgili kentin en değerli sıhhat kuruluşundan açıklama geldi.

Yaklaşık 6 bin yönetici statüsündeki hekimi temsil eden Tokyo Tıp Tabipleri Derneği, olimpiyatların ertelenmesi gerektiğini bildirdi.
Oyunların başlamasına 3 aydan kısa bir müddet kaldığının altını çizen dernek, ülkedeki hastanelerin kapasitelerinin corona virüs hastalarıyla dolup taştığını belirtti.

‘HASTANELERDE BOŞ YER YOK’

Bilhassa Tokyo’daki hastanelerde corona virüs hadise sayılarındaki artış nedeniyle neredeyse hiç boş yer olmadığını bildiren Tıp Tabipleri Derneği, Japonya Başbakanı Yoshihide Suga’ya mektup gönderdiklerini açıkladı.

ltA6mq0i 0qHgwmGFZOv0g

Mektupta, “Yetkililerden IOC’yi (Uluslararası Olimpiyat Komitesi) Olimpiyatları düzenlemenin güç olduğuna ikna etmelerini ve Olimpiyat Oyunlarını iptal etme kararını almalarını şiddetle talep ediyoruz” tabirlerinin yer aldığı belirtildi.

126 MİLYONLUK NÜFUSUN YÜZDE 3,5’İ AŞILANDI

Haber ajansı Reuters, başşehir Tokyo’daki kimi sıhhat çalışanlarının hastanelerdeki yataklarda boş yer kalmadığını bildirdiğini aktardı.

Haberde, 126 milyonluk ülkede nüfusun yüzde 3,5’i aşılandığı belirtilirken hükümet yetkililerinin yavaş devam eden aşılama çalışmaları sebebiyle ağır tenkit altında kaldığının altı çizildi.

blank

31 MAYIS’A KADAR OHAL

Enfeksiyonlardaki artışlar nedeniyle Japonya hükümetiTokyo ve başka birtakım kentlerde 31 Mayıs’a kadar OHAL ilan ederken Japonya Sıhhat Bakanlığı corona virüs hadiselerinin 26 Nisan’dan bu yana en düşük düzey olan 3 bin 680’e indiğini belirtti.

23 Temmuz – 8 Ağustos 2021 gerçekleşecek olan Olimpiyatlara 420 atletin katılacağı bildirilirken Başbakan Suga ise, Japonya’nın Covid-19 tedbirlerini sürdürdüğünü, “güvenli ve emniyetli bir Olimpiyata” konut sahipliği yapabileceğini söyledi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın