• Ana Sayfa
  • Genel
  • Bilim insanlarından çarpıcı tez: Covid-19’un laboratuvarda yapıldığı kanıtlandı mı?

Bilim insanlarından çarpıcı tez: Covid-19’un laboratuvarda yapıldığı kanıtlandı mı?

Bilim insanlarından çarpıcı tez: Covid-19’un laboratuvarda yapıldığı kanıtlandı mı?
Okunuyor Bilim insanlarından çarpıcı tez: Covid-19’un laboratuvarda yapıldığı kanıtlandı mı?

blank

Covid-19’un ortaya çıktığı birinci günden beri, virüsün birinci nereden yayıldığı, salgının bilerek ortaya çıkarıldığı ya da virüsün insan eliyle yapıldığına kadar birçok komplo teorisi ortaya atıldı. Fakat şimdiye kadar bunlarla ilgili önemli bir araştırma yoktu.

Yeni bir çalışma, Çinli bilim insanlarının bir Wuhan laboratuvarında Covid-19’u yarattığını, akabinde virüsün yarasalardan doğal olarak evrimleşmiş üzere görünmesini sağlamak için virüsün aksine mühendislik çalışmalarıyla izlerini örtmeye çalıştığını tez ediyor.

Makalenin müelliflerinden İngiliz Profesör Angus Dalgleish, Londra St. George Üniversitesi’nde onkoloji profesörü. Dalgleish, HIV aşısıyla ilgili yaptığı çalışmalarıyla tanınıyor. Norveçli bilim insanı Dr. Birger Sorensen ise corona virüse karşı Biocavv-19 isimli bir aşı geliştiren ilaç şirketi Immunor’un lideri.

Çalışmadaki şok edici argümanlar, Çin laboratuvarlarında ‘verilerin kasıtlı olarak imha edilmesi, gizlenmesi yahut kirletilmesi’ suçlamalarını içeriyor ve Çin’deki bilim insanlarının susturulup ortadan kaybolmasına dikkat çekiyor.

DailyMail tarafından elde edilen ve önümüzdeki günlerde yayınlanması planlanan makale, bilim topluluğunda ses getirmeye hazırlanıyor. Uzmanların birçok yakın vakte kadar COVID-19’un kökeninin öteki bir şey olduğunu kesin bir formda reddetmişti.

VİRÜSTE İNSAN İZLERİ

Dalgleish ve Sorensen geçen yıl bir aşı oluşturma çalışmasında Covid-19 örneklerini tahlil ederken, virüste sadece laboratuvarda manipülasyondan kaynaklanabileceğini söyledikleri parmak izleri keşfettiler.

İki bilim insanı, bu keşiflerinden sonra bulgularını yayınlamaya çalıştıklarını lakin o sırada virüsün yarasalardan yahut öbür hayvanlardan insanlara doğal olarak sıçradığına karar veren büyük bilimsel mecmualar tarafından reddedildiklerini söylediler.

Eski MI6 şefi Sir Richard Dearlove, bilim insanlarının teorisinin araştırılması gerektiğini kamuoyuna açıkladığında bile, fikir ‘sahte haber’ olarak reddedildi.

Bir yıldan fazla bir müddet sonra, önde gelen akademisyenler ve medyada virüsün Çin’deki Wuhan Viroloji Enstitüsü’nden kaçma mümkünlüğünü dairt haberler yayınlanmaya başladı. Bu hafta ABD Lideri Joe Biden, laboratuvar kazası da dahil olmak üzere virüsün hakikaten nasıl ortaya çıktığının araştırılması için talimat verdi. Biden’ın bu talimatı, Beyaz Saray’a daha evvel açıklanmayan bir istihbarat raporunda, Kasım 2019’da Wuhan enstitüsündeki birkaç araştırmacının belirtiler nedeniyle hastaneye kaldırıldığı bilgisinin açığa çıkmasının akabinde geldi.

Quarterly Review of Biophysics Discovery isimli bilimsel mecmuada yayımlanması planlanan 22 sayfalık makalede, bilim insanları, 2002 ile 2019 yılları ortasında Wuhan laboratuvarında yapılan deneylere bakarak aylarca süren tahlillerini anlatıyorlar.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın