Bilim insanları uyardı: Atmosfer süratle küçülüyor!

Bilim insanları uyardı: Atmosfer süratle küçülüyor!
Okunuyor Bilim insanları uyardı: Atmosfer süratle küçülüyor!

Milletlerarası bir bilim takımı, Dünyamızın atmosfer katmanı stratosferin iklim değişikliği nedeniyle küçüldüğünü buldu. Dehşetli dataları paylaşan araştırmaya nazaran, stratosferin kalınlığı 1980’den beri 400 metre daraldı.

Dünyamız, atmosferi oluşturan karmaşık gaz katmanları tarafından sarılıdır. Hayati ehemmiyete sahip atmosfer, bütün ömrü korur ve besler. Lakin insanlık, yüzyıllardır gezegende büyük hasar bırakıyor. Yeni bir çalışmada bilim insanları, atmosferimizin stratosfer katının süratle küçüldüğünü açıkladı. Environmental Research Letters‘da yayımladıkları çalışmada araştırmacılar, insan tesirine vurgu yaptı. İkinci atmosfer katmanındaki bu daralma, GPS uydularını ve radyo dalgalarını bozabilir.

Atmosfer, insan tesirinden büyük yara alıyor

Stratosfer kalınlığının küçülmesi daha evvel lokal çalışmalar ile gösterilmişti. Lakin yeni çalışma, bu fenomenin global ölçekli birinci incelemesi. Araştırma grubundan fizikçi Juan Añel, The Guardian’a verdiği demeçte “Şok edici! Bu çalışma, 60 kilometreye kadar atmosferi etkilediğimizi gösteriyor.” halinde konuştu.

bilim insanlari uyardi atmosfer hizla kuculuyor3 1

Atmosferin katmanları sırasıyla; troposfer, stratosfer, mezosfer, termosfer, ekzosfer.

Çünkü stratosfer, gökyüzünün 20 ila 60 kilometre üstünde, soluduğumuz atmosferik tabakayı (troposfer) örten bir katman. Stratosferin kesimi ozon katmanı ise Güneş’ten Dünya’ya ulaşan radyasyonu emerek, bizi ziyanlı Güneş ışınlarından korur. Lakin kloroflorokarbon gazlarıyla (CFC) ozon katmanı üzerinde büyük bir tesire sahibiz.

Charl Üniversitesi atmosfer fizikçisi Petr Pisoft ve meslektaşları, çalışmayı anlattı. Grup, 1980’lerden bu yana, daha evvel şüphelenilen ozon tükenmesinden fazla karbondioksit (CO2) artışının stratosferin daralmasına neden olduğunu belirlemek için iklim modelleriyle birlikte uydu müşahedelerini kullandı.

Stratosfer, karbondioksite reaksiyon olarak ısınmak ve genişlemek yerine soğur ve küçülür. Grup, “Troposferde sera gazının neden olduğu ısınma, üzerindeki stratosferin genişlemesine ve ezilmesine neden oluyor.” dedi. Bununla birlikte, stratosfere CO2 ulaşması, gaz bileşiminin soğumasına ve birbirine daha yakın bir biçimde toplanmasına ve tüm katmanın küçülmesine neden oluyor.

Anel, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, “Makul bir iklim değişikliği senaryosuna nazaran, gezegenimizin stratosferi, 1980’den 2080’e kadar dikey uzantısının yüzde 4’ünü (1,3 km) kaybedebilir.” dedi. Araştırmacılar bu daralmanın stratosfer dinamiklerini yahut radyasyon transferini etkileyebileceğini düşünüyor. Lakin bunun için daha fazla çalışmaya gereksinim var.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın