Bilim insanları laboratuvarda yapay insan kalbi geliştirdi

Bilim insanları laboratuvarda yapay insan kalbi geliştirdi
Okunuyor Bilim insanları laboratuvarda yapay insan kalbi geliştirdi

Teknolojinin gelişmesi yalnızca tüketici elektroniğine değil, sıhhat üzere dallara de tesir ediyor. Bir vakitler tedavisi imkansız üzere görülen pek çok sıhhat sorunu, teknoloji sayesinde süratlice çözülüyor. Lakin bununla yetinmeyen bilim insanları, yapay organ üzere mevzular üzerinde çalışmaya devam ediyor.

Son olarak kök hücre üzerinde çalışmalar yapan bilim insanları, susam büyüklüğünde bir kalp geliştirmeyi başardı.

bill gates in akillara kazinan sozleribill gates in akillara kazinan sozleri

Microsoft’u kurarken her konuta bir bilgisayar sokabilme amacı olan Bill Gates’in hayatınıza ışık tutacak kelamlarını listeledik.

Susam büyüklüğünde kalp geliştirildi

Neredeyse gözle görülemeyecek kadar olan bu minik kütle, insan kalbini anımsatan yapısıyla dikkat çekiyor. Bir müddettir proje üzerinde çalışan bilim insanları, insan embriyosunda bulunan ve kalp gelişimini koordine ettiği bilinen altı sinyal yolunu kullanarak, pluripotent kök hücreleri bir ortaya getirmeyi başardı.

Hücreyi bir hafta boyunca dikkatle gözlemleyen araştırmacılar, kütlelerinin ritmik hareketlere sahip olduğunu ve beden gibisi bir boşluğun içinde dolanımı sağladığını keşfetti. Geçmişte misal bilimsel projeler, kendi kendine büyüyen göz ve beyin hücreleri üzere yapılar geliştirmişti. Fakat boyutuna karşın fonksiyonel olan bir kalp, birinci kez geliştirildi.

Böylece yapay bir kalp elde etmeyi başaran Viyana‘daki Avusturya Bilimler Akademisi’nden biyolog Sasha Mendjan, bahisle ilgili “Diğer araştırmacılardan farklı bir şey yapmıyoruz, yalnızca bilinen tüm sinyalleri kullanıyoruz,” açıklamasını yaptı.

Proje nakil yapılacak yapay organlar üretmekten çok çeşitli kalp hastalıklarının nasıl yahut neden ortaya çıktığı yahut bunları en yeterli nasıl tedavi edebileceğimizi öğrenmek için kullanılacak.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın