Bilgisayar kendi kendine kapanıyor: İşte nedenleri ve tahlilleri

Bilgisayar kendi kendine kapanıyor: İşte nedenleri ve tahlilleri
Okunuyor Bilgisayar kendi kendine kapanıyor: İşte nedenleri ve tahlilleri

Donanım yahut yazılım nedeniyle birçok kullanıcı bilgisayar kendi kendine kapanıyor ise ne yapmalı sorusunun karşılığını arıyor. Bu makalemizde bilgisayarların neden kendi kendine kapandığına ve hangi yolları uygulamanız gerektiğine değineceğiz.

Bilgisayar kendi kendine kapanıyor ise ne yapılmalı?

Bilgisayalar, donanım ve yazılım sıkıntıları nedeniyle ansızın kapanabiliyor. Kullanıcıların sıkça karşılaştığı işlemci ve ekran kartı ısınma sorunu, en yaygın nedenler ortasında yer alıyor.

bilgisayar kendi kendine kapaniyor nedenleri neler nasil cozulur 2bilgisayar kendi kendine kapaniyor nedenleri neler nasil cozulur 2

Windows bilgisayarınız için CPUID tarafından geliştirilen Hardware Monitor Pro yazılımını kullanarak donanım sıcaklığınızı denetim edebilirsiniz. Fiyatsız olan HWMonitor, işlemci ve ekran kartı haricinde depolama ünitelerinin de sıcaklığını gösterme özelliğine sahip. Donanımınızda olağandışı ısınma tespit ederseniz işlemcinizin ve ekran kartınızın termal macununu yenileyerek ısınma problemini ortadan kaldırabilirsiniz.

Kendi kendine kapanma sıkıntılarından bir başkasıysa donanım arızaları. İşlemci, RAM, ekran kartı ve depolama ünitelerinde yaşanan meseleleri birinci olarak şoför ve işletim sistemi güncellemeleriyle çözmeyi deneyin. Bilhassa ekran kartı şoförlerinde yaşanan kusurlardan ötürü ansızın kapanma problemleri oluşabiliyor.

Aygıtınızda birden fazla RAM bulunuyorsa RAM slotlarını değiştirerek yahut cihazınızdaki RAM’leri sırayla deneyerek sıkıntılı donanımı tespit edebilirsiniz.

İşletim sistemi, şoför güncellemesi ve ziyanlı yazılım sebebiyle birdenbire kapanma meseleleri yaşanabiliyor. İşletim sisteminizdeki sistem evrakı kusurlarını çözmek için komut satırına DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth komutunu kopyalayın. Süreç sona erdikten sonra sfc /scannow komutunu çalıştırarak tamiri tamamlayın.

Cihazınızdaki tüm şoförleri güncelleyerek ansızın kapanma meselesinin yazılım kaynaklı olup olmadığını denetim edebilirsiniz. Ziyanlı yazılım tespiti için aşağıda yer alan En Güzel Fiyatsız Antivirüs Programları makalemize göz atabilirsiniz.

en iyi ucretsiz antivirus yazilimlari 2020en iyi ucretsiz antivirus yazilimlari 2020

Antivirüs yazılımları hayatımızın bir modülü haline geldi. Sizler için en güzel fiyatsız antivirüs yazılımları listesi derledik.

Laptop zaten kapanıyor ise ne yapmak gerekli?

Her ne kadar masaüstü bilgisayar ile tıpkı komponentler kullanılsa da dizüstü modellerinde farklı problemler ile karşılaşabilirsiniz. En çok karşılaşılan sorunlardan biri şarj kablosu temassızlığı nedeniyle apansız kapanma sorunu.

Şarj aletinizde yahut bataryanızda rastgele bir sorun olup olmadığını tespit etmek için BatteryInfoView yazılımını indirin. Akabinde programı çalıştırarak bilgisayarınızın şarj olup olmadığına ve batarya durumuna göz atın. Şarj aletinizin durumunu denetim etmek için multimetre ismi verilen ölçü aletininden yararlanabilirsiniz.

bilgisayar kendi kendine kapaniyor nedenleri neler nasil cozulur 1bilgisayar kendi kendine kapaniyor nedenleri neler nasil cozulur 1

Dizüstü bilgisayarlarında en çok karşılaşılan bir öbür sorun ise ısınma sorunu. Dizüstü bilgisayarınıza Hardware Monitor Pro yazılımını kurarak işlemci ve ekran kartı sıcaklığınızı denetim edin. Bilgisayarınızın termal macununu yenileyerek yahut laptop soğutucu satın alarak ısınma problemini ortadan kaldırmak mümkün.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın