Biden: İki devletli tahlile gereksinim var

Biden: İki devletli tahlile gereksinim var
Okunuyor Biden: İki devletli tahlile gereksinim var

3DudkCkwEiD9BjU8sYfKg

ABD Lideri Joe Biden, Güney Kore Devlet Lideri Moon Jae-in ile yaptığı ikili görüşme sonrası düzenledikleri basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Son olaylarda ABD’nin İsrail’e verdiği takviye ve 735 milyon dolarlık silah satışının birtakım Demokrat çevrelerce eleştirilmesine karşılık veren Biden, “İsrail’in güvenliği için verdiğim taahhütlerde bir değişiklik yok. Bölgede iki devletli tahlile hala muhtaçlığımız var, sıkıntılara tek tahlil bu olacaktır.” diye konuştu.

Biden, Filistin Devlet Lideri Mahmut Abbas ile yaptığı telefon görüşmesinde Batı Şeria’nın güvenliği için de kendilerine takviye vereceğini belirttiğini kaydederek, “Aynı vakitte İsraillilere, Kudüs’teki toplumlararası çatışmaları durdurmaları gerektiğini de söyledim.” sözünü kullandı.

Gazze’nin yine inşası için öteki ülkelerle ekonomik bir paket oluşturulması konusunda çalışmalarda bulunacaklarını bildiren Biden, “Bölge ülkeleri İsrail’in bağımsız Yahudi bir devlet olarak var olma hakkını tanıyana kadar barış olmayacak.” dedi.

“ATEŞKESİN KORUNMASI İÇİN DUA EDİYORUM”

Biden, bir gazetecinin “Son bir haftada İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile bağlantınızı nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusu üzerine, “İnsanlarla yaptığım özel görüşme ve müzakereler hakkında konuşmam. Lakin geçen seferinde ateşkes 56 günde sağlanmıştı. Artık sağlanan ateşkesin korunması için dua ediyorum. Binyamin Netanyahu’dan kelam aldım, o bana verdiği kelamları daima tutmuştur.” tabirlerini kullandı.

Batı Şeria’daki Filistinlilerin hayatının kendisi için değerli olduğunu belirten Biden, “Abbas, Filistin halkının önderi olarak görülmeli, bizim terör örgütü olarak tanıdığımız Hamas değil.” diye konuştu.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın