• Ana Sayfa
  • Genel
  • Biden, Covid-19’un kökenine ait istihbarattan 90 gün içinde rapor istedi

Biden, Covid-19’un kökenine ait istihbarattan 90 gün içinde rapor istedi

Biden, Covid-19’un kökenine ait istihbarattan 90 gün içinde rapor istedi
Okunuyor Biden, Covid-19’un kökenine ait istihbarattan 90 gün içinde rapor istedi

3DudkCkwEiD9BjU8sYfKg

Biden, yaptığı yazılı açıklamada, 2020’nin başlarında birinci ortaya çıktığında Covid-19’un kökenine ait ABD Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezinin (CDC) Çin’e erişimi için davette bulunduğunu açıkladı.

ABD’li araştırmacıların, virüsün birinci vakitlerinde alana erişiminin engellenmesinin virüsün kökenine ait tüm çalışmaları baltaladığını vurgulayan Biden, buna karşın Mart 2021’de Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’ı Covid-19’un bir insanın virüslü bir hayvanla temasından mı yoksa bir laboratuvar kazası sonucu mu ortaya çıktığına ait bir rapor hazırlamaları için görevlendirdiğini belirtti.

Ay başında bu hususta bir rapor aldığını ve bahsin takipçisi olduğunu tabir eden Biden, “Bugün prestijiyle ABD İstihbarat Topluluğu, iki beklenen senaryo üzerinde birleşiyor lakin kesin bir sonuca ulaşabilmiş değiller.” bilgisini paylaştı.

ÇİN’E “BASKIYA DEVAM” İLETİSİ

Biden açıklamasında, “İstihbarat Topluluğundan, bizi kesin bir sonuca daha da yakınlaştıracak bilgileri toplama ve tahlil etme uğraşlarını iki katına çıkarmalarını ve bunu bana 90 gün içinde rapor etmelerini istedim.” tabirini kullandı.

Kelam konusu rapor için Çin’e sorulması gereken soruların da sorulması dahil birçok alanda soruşturma yapılmasını istediğini aktaran Biden, “ABD, kendisiyle birebir fikirdeki ortaklarla Çin’e tam, şeffaf, delillere dayanan milletlerarası soruşturmada yer alması, ilgili tüm bilgi ve ispatlara ulaşılması konusunda baskı yapmayı sürdürecektir.” bildirisini verdi.

– Wall Street Journal’ın haberi tartışmaları alevlendirdi

Amerikan Wall Street Journal (WSJ) gazetesinin ABD istihbaratının bir raporuna dayandırdığı özel haberi, Covid-19 salgınının birinci kaynağının Vuhan’daki laboratuvar olabileceğine ait tartışmaları yine gündeme getirmişti.

Haberde, ABD istihbaratının ilgili raporuna nazaran salgının kentte yayılmadan kısa müddet evvel Vuhan Laboratuvarı’nda çalışan 3 araştırmacının virüs ve mevsimsel grip belirtilerine benzeri şikayetlerle hastalanıp hastaneye başvurduğu sav edilmişti.

Evvelki Trump idaresi, pek çok sefer virüsün yayılmasından ötürü Pekin’i suçlamış, ABD istihbaratının geçen yılın sonunda yayınlanan raporunda irüsün vVuhan’daki laboratuvardan çıkmış olabileceğine ait bulgulardan bahsedilmişti.

Çin idaresi kelam konusu savları kesin bir lisanla yalanlarken, Dünya Sıhhat Örgütü’nden mevzuyu araştıran bir heyet de virüsün kelam konusu laboratuvardan yayıldığı argümanlarının gerçekçi olmadığı sonucuna ulaştıklarını açıklamıştı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın