Beşiktaş gelirde de şampiyon

Beşiktaş gelirde de şampiyon
Okunuyor Beşiktaş gelirde de şampiyon

cTI7l9Kbw0 LXLoYCvya2w

Muhteşem Lig‘in en uzun dönemini şampiyon tamamlayan Beşiktaş, kasasını da doldurdu.

Beşiktaş 2020/21 futbol döneminde 1 milyar liraya yakın gelir elde etmeyi başardı.

Yayın gelirlerinden 200 milyon lira para kazanan Beşiktaş, lige iştirak hissesi olarak kasasına toplamda 36 milyon lira para koymayı başardı. 60 milyon lira galibiyet primlerinden, 7 milyon lira beraberliklerden elde etti.

Eski şampiyonluklar için 72 milyon lira, son şampiyonluk için de 40 milyon liralık bonus aldı.

Böylelikle yayın gelirinden toplamda 213 milyon lira para kazandı.

Dünya gazetesinin haberine nazaran, Beşiktaş’ın sponsorluk, ticari gelir ve isim hakkı gelirleri ise 190 milyon lirayı bulacak. Buna bir de lisanslı eser satışı yapan mağazalar eklenince toplam çıkar 250 milyon lira olacak.

Beşiktaş bu dönem asıl parayı Şampiyonlar Ligi’nden elde edecek.

Şampiyonlar Ligi’ne direk katılması durumunda toplamda 40 milyon euro yani 400 milyon TL gelir elde edecek.

Bu da Beşiktaş’ın toplam gelirlerinin 1 milyar liraya yaklaşmasını sağlayacak.

Loca, kombine bilet ve VIP koltuk satışlarının olmadığı dönemde Beşiktaş’ın kaybı 300 milyon lirayı buldu.

Şayet Beşiktaş maçları seyircili oynasaydı toplam geliri de 1.3 milyar liraya ulaşacaktı.

BORSA LİGİNDE DE ŞAMPİYON

Uzmanlar, geçen seneyi 4,04 liradan tamamlayan siyah beyazlı kulübün pay senedi fiyatının, ligde alınan olumlu sonuçlarla geçen ay 13,51 liraya kadar yükseldiğini hatırlattı. Pay senedi fiyatının son bir aylık periyotta dalgalı bir seyir izlediğini belirten analistler, sportif muvaffakiyetin finansal yararları beraberinde getirdiğini ve Beşiktaş’ın şampiyonlukla birlikte kıymetli gelir elde edeceğini hatırlattı.

Beşiktaş payları bugün evvelki kapanışa nazaran yüzde 8,9 yükselerek 9,92’yi görmesinin akabinde gelen kar satışlarıyla hafif gerileyerek, şu dakikalarda yatay bir seyirle 9,11 düzeyinden süreç görüyor.

FENERBAHÇE, GALATASARAY VE TRABZONSPOR YILBAŞINDAN BU YANA PAHA KAYBETTİ

Borsa İstanbul’da süreç gören Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor payları yılbaşından bu yana bedel kaybederken, en çok gerileyen Fenerbahçe payları oldu.

Fenerbahçe yılbaşından bu yana yaklaşık yüzde 23 paha kaybıyla 22,60 lira düzeyine inerken, Fenerbahçe’yi yılbaşından bu yana yüzde 20 düşüş gösteren Galatasaray takip etti. 2020’yi 4,05 liradan tamamlayan Galatasaray payları şu sıralarda 3,23 liradan süreç görüyor.

Trabzonspor’da benzeri bir seyir izleyerek düşüş eğiliminde hareket ederken, yılbaşından bu yana yaklaşık yüzde 9 paha kaybeden Trabzonspor payları, şu sıralarda evvelki kapanışa nazaran yüzde 4,2 yükselişle 2,23 liradan alıcı buluyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın