Belçikalı firari çok sağcı askeri İnterpol de arıyor

Belçikalı firari çok sağcı askeri İnterpol de arıyor
Okunuyor Belçikalı firari çok sağcı askeri İnterpol de arıyor

SWMIooF2IEC6dXvrqLibXw

Belçika’da birliğinden ağır silahlar çalarak kayıplara karışan ve “terör tehdidi” oluşturan çok sağcı askeri bulmak için yürütülen operasyonlar sonuç vermedi. Firari asker İnterpol’ün de arananlar listesine girdi.

Belçika federal savcılığı, 46 yaşındaki Jürgen Conings’i ele geçirmek için Flaman bölgesindeki Limburg vilayetinde ormanlık alanda 5 gün evvel başlatılan operasyonu sonlandırdı. Yaklaşık 12 bin hektarlık alanda yürütülen arama çalışmalarında Conings’in izine rastlanamadı.

rA5Zd523dEeoywlpMgR6vg

Yetkililer, operasyon sırasında kimi konutlarda de aramalar yapıldığını lakin sonuç alınamadığını bildirdi.

Belçika’da şimdi ele geçirilemeyen çok sağcı asker artık İnterpol’ün de en çok aranan hatalılar ve şüpheliler listesinde bulunuyor. Fotoğrafları ve bilgileri İnterpol’ün internet sitesine yüklenen Conings, “silahlı ve tehlikeli” olarak nitelendirildi. Conings’in “kişilere ve rejime terör saldırısı tehdidi” bulunduğu kaydedildi.

Belçika makamları, firari askerin yakındaki Hollanda yahut Almanya hududunu geçmesi ihtimaline karşı bu ülkelerin güvenlik kurumlarıyla temasa geçmişti.

TÜRK BÜYÜKELÇİLİĞİNDEN İHTAR

Belçika’nın Covid-19 salgınıyla uğraş önlemlerinin uyumunu yürüten virolog Marc Van Ranst’ı tehdit eden, ayrıyeten Limburg’da bir mescide de saldırmayı planladığı ortaya çıkan Conings hakkında Türkiye’nin Brüksel Büyükelçiliği de bir ikaz yayımladı.

Firari askerin mümkün silahlı saldırısına karşı Limburg vilayetinde ve Flaman bölgesinde yaşayan Türk vatandaşlarının müteyakkız olmalarını istedi.

Büyükelçiliğin duyurusunda vatandaşların cami, dernek üzere toplu bulunulan yerlerde gerek gördüklerinde güvenlik makamlarıyla temas halinde tedbir almaları tavsiye edildi.

DAYANAK GÖSTERİSİNDE NAZİ SELAMI

Öte yandan Jürgen Conings’e dayanak maksatlı bir yürüyüş düzenlendi. Çok sağ eğilimli oldukları belirtilen yaklaşık 150 kişi, Conings’i bulmak için yürütülen operasyonun koordine edildiği yere geldi.

fadfAeMYdUub7YbT8cB8aQ

Bu sırada göstericilerden birinin Nazi selamı verdiği imgelere yansıdı. Conings destekçileri, firari askerin Afganistan üzere yerlerde misyon yaptığını, güç bir psikoloji içinde bulunabileceğini ve yardıma gereksinimi olduğunu savundu.

Daha evvel radikal görüşleri ve çok sağ kümelere yakınlığı nedeniyle müşahede altında tutulduğu ortaya çıkan Conings’in eşine veda mektubu bıraktığı ve “canlı ele geçirilmeyeceğini” yazdığı söz edilmişti.

Conings’in saklandığı kestirim edilen bölgenin yakınındaki birtakım mescitler terör aksiyonu tehdidine karşı tedbir emelli kapatılmıştı, kimileri da polis muhafazasında açık tutuluyordu. Kimi okullar da kapıları kilitli ve güvenlik tedbirleri altında eğitime devam ediyordu.

Geçmişte Belçikalı birliklerin vazife yaptığı Bosna Hersek, Afganistan ve Irak üzere yerlerde bulunan 46 yaşındaki Conings, düzgün eğitimli bir asker olarak biliniyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın