• Ana Sayfa
  • Genel
  • Belçika’da ağır silahlar çalarak firar eden çok sağcı asker aranıyor

Belçika’da ağır silahlar çalarak firar eden çok sağcı asker aranıyor

Belçika’da ağır silahlar çalarak firar eden çok sağcı asker aranıyor
Okunuyor Belçika’da ağır silahlar çalarak firar eden çok sağcı asker aranıyor

blank

Jürgen Conings isimli 46 yaşındaki askerin vazifeli olduğu üsten anti tank roketi, ağır makinalı silahlar ve mühimmatlar çalarak firar ettiği bildirildi. Bunun üzerine daha evvel radikal sağ görüşleri olduğu belirlenen askeri bulmak için Belçika’nın birçok yerinde operasyon başlatıldı.

Conings’in Belçika’nın yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınıyla gayretini koordine eden virolog Marc Van Ranst ve ailesine yönelik tehdit içeren iletiler gönderdiği tespit edildi. Van Ranst ve aile inançlı bir yere götürüldü.

Van Ranst ve ailesine hücum düzenlemesinden kaygı edilen Conings’in Limburg kenti yakınlarındaki ormanlık bir alanda saklandığı kuşkusuyla bölge özel harekat takımları gönderildi. Polis, firari askerin aracını terk edilmiş buldu. Araçta ise 4 anti tank roketi bulunduğu açıklandı.

Conings’in yanında hala ağır silahlar ile mühimmat bulunduğu ve 12 bin hektarlık ormanda yaya olarak kaçtığı kestirim ediliyor. Bölgede yaşayanlar doğal park olan ormanlık bölgeye gitmemeleri için uyarıldı.

XGuGC1Y0BkCnKZroPvEM3A

BÖLGEDEKİ MESCİTLER TEDBİR HEDEFLİ KAPATILDI

Firari askerin bir terör saldırısı düzenleyebileceği, bu ihtimal nedeniyle kaçtığı bölge olan Limburg kenti civarındaki mescitlerin de tedbir emelli süreksiz olarak kapatıldığı belirtildi.

Belçika polisi, birtakım mescitleri de ibadet sırasında kapılarının kilitli olması için uyardı.

Jürgen Conings’in ağır silahlarla firar etmesinin akabinde radikal görüşlere sahip askerlerin Belçika ordusunda hala nasıl vazife yapabildikleri sorusu gündeme geldi.

Firardan sonra Conings’in çok sağ görüşleri nedeniyle Belçika’nın terör tehditlerini pahalandıran Tehdit Tahlili Uyum Kurumu tarafından “olası terör tehdidi” olarak gösterildiği ortaya çıktı. Conings üzere yaklaşık 30 ordu mensubunun çok sağ kümelere sempatileri nedeniyle müşahede altında oldukları bildirildi.

Bu çeşit bireylerin silahlara erişiminin bulunmaması gerektiği, Conings’in silahlara nasıl ulaştığı konusunda soruşturma yürütüldüğü kaydedildi. Belçika Savunma Bakanlığı, bu çeşit askerlerin tespit edilip ortaya çıkarıldığını, tehdidin minimum seviyede olduğunu belirtti.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın