Bankacılık dışı finansın hacmi 60,8 milyar lira oldu

Bankacılık dışı finansın hacmi 60,8 milyar lira oldu
Okunuyor Bankacılık dışı finansın hacmi 60,8 milyar lira oldu

dEZCimFaB0CAmYObEi7MXA

Finansal Kurumlar Birliği (FKB), Faktoring, Finansal Kiralama ve Finansman Şirketlerinin 2021 yılı birinci çeyrek konsolide bilgilerini açıkladı.

FKB çatısı altındaki üç dalın 2021 yılı birinci çeyrek konsolide datalarına nazaran süreç hacmi 60,8 milyar TL, etkin toplamı 164 milyar TL, öz kaynak büyüklüğü 28,9 milyar TL, müşteri sayısı 2,5 milyon olarak gerçekleşti.

Finansal Kurumlar Birliği’nin temsil ettiği üç kesime yönelik değerlendirmelerde bulunan Finansal Kurumlar Birliği Lideri Aynur Eke, kapanmalar ve karantina önlemlerinin, tedarik zincirinden üretim-ticaret döngüsüne ve yatırımlara kadar iktisadın tüm cephelerinde değerli bir daralmaya yol açtığına işaret etti.

Eke, “Ekonomi idaremizin ortaya koyduğu para ve mali siyasetleri ile hayata geçirdiği takviye paketleri, ekonomik aktörlere can suyu sağlayarak, pandeminin şok tesirinin aşikâr ölçüde atlatılmasında değerli rol oynadı.

mpvEGkgziUaChPa3TJOv3w Finansal Kurumlar Birliği Lideri Aynur Eke

Son olarak KOBİ’ler için açıklanan dayanak paketleriyle birlikte pandeminin bilhassa küçük esnaf üzerindeki aksilikleri mümkün olduğunca azaltılmaya çalışılıyor.

Finansal Kurumlar Birliği olarak biz de, tüm kesimlerimiz için şiddetli geçen birinci çeyrekteki tüm dalgalanmalara karşın, üretimin ve ticaretin Türkiye’nin büyümesine sağladığı kartkıyı sürdürülebilir kılmak ismine üzerimize düşeni ziyadesiyle yapmaya çaba ettik.

Finansmana erişimi kolaylaştırmak, en kıymetlisi tesirini genişletmek üzere tüm imkânlarımızı seferber ettik” dedi.

Yaşanan fevkalâde sürece karşın bölümlerin gelişimilerini sürdürmesi ismine dijital yatırımlara devam ettiklerini belirten Eke kelamlarını şu formda sürdürdü:

“FKB olarak, dijital dönüşüm çerçevesinde finansmana erişimi kolaylaştırmak için dünyadaki uygulamaları inceleyerek, Türkiye’ye uygun ve özgün modeller geliştiriyoruz. ürkiye’ye erişebilmenin ve dallarımızda büyümenin yolu, dijital platformlar üzerinden müşteriye finansman sağlayabilmekten geçiyor.

Buradan hareketle, stratejilerimizi dijital dönüşüm üzerine kuruyoruz. Bu çalışmalar ışığında son olarak finans bölümüne özel birinci bulut hizmeti olan ‘FKBULUT Ortak Bilgi Merkezi’nin suram çalışmalarını yılın birinci çeyreğinde içinde tamamladık. Tıpkı vakitte üyelerimizin alt yapı taşıma ve geçiş sürecini de başlattık.”

FKB çatısı altında temsil edilen üç dalın finansal performansına ait bilgi veren Aynur Eke, “Finansal Kiralama bölümünün alacaklarının 60,5 milyar TL düzeylerinde olduğunu görüyoruz. Kesimin faal büyüklüğü de 76,5 milyar TL olarak gerçekleşti. Faktoring dalına baktığımızda; süreç hacminin 41,8 milyar TL düzeylerine ulaştığını, alacaklarının ise 42 milyar TL düzeylerinde olduğunu görüyoruz. Dalın faal büyüklüğü 46 milyar TL.

Finansman şirketlerinin süreç hacmi 12,2 milyar TL düzeyinde. Etkin büyüklüğü 41,6 milyar TL düzeylerinde, mikro kredilerde pazara giren yeni üyelerimizle müşteri sayısı 2,4 milyon, bölümün alacak büyüklüğü ise 36,4 milyar TL düzeyinde gerçekleşti.

Bölümleri bu sayılarını değerlendirdiğimizde ise, 2021’in birinci çeyreğinde bilhassa süreç hacminde artışlar dikkat çekiyor. 2021 yılı birinci çeyrekte geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran; Finansal kiralama bölümü yüzde 60, Finansman kesimi yüzde 133, Faktoring dalı yüzde 27 oranında büyüme kaydetti.”

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın