Balina cesedinin karnından 1,5 milyon dolar kazandılar

Balina cesedinin karnından 1,5 milyon dolar kazandılar
Okunuyor Balina cesedinin karnından 1,5 milyon dolar kazandılar

RAH4wCwthEKE1Inct zIGA

Yemen’de bir küme balıkçı, balığa çıktıkları sırada kıyı güvenlik yetkilileri tarafından Aden Körfezi’ndeki bir ispermeçet balinası cesedine karşı uyarıldı.

Güney Aden kentinden 35 kişilik balıkçı kümesi, balina cesedine yaklaştıklarını ve çok ağır bir kokusunun olduğunu söyledi.

Balina cesedinden gelen makûs koku sebebiyle ‘bu balinada bir şey var’ fikrine kapılan balıkçılar, cesedi kıyıya götürüp içine bakmak istedi.

Küçük bir tekneyle cesedi kıyıya sürükleyen balıkçılar balinayı kestiklerinde, cesedin karnında ‘hazine’ buldu.

İspermeçet balinasının karnında katı balina kusmuğu olarak bilinen ve parfüm imalinde kullanılan 127 kilogram akamber bulan balıkçılar, bunu 1,5 milyon dolara sattı.

gFukvHrkQEK3y R5ZzhRtg

‘KOKUSU ÇOK GÜZEL DEĞİLDİ, ANCAK ÇOK PARA’

Balıkçılardan biri BBC’ye verdiği demeçte, “Yaklaştığımız anda çok güçlü bir koku vardı ve bu balinada bir şey olduğu hissine kapıldık” derken, “Balinayı bağlamaya, kıyıya çıkarmaya ve karnının içinde ne olduğunu görmek için onu kesmeye karar verdik. İçinde akamber bulduk ve kokusu çok güzel değildi, Fakat çok para” tabirlerini kullandı.

Akamber, ‘altın kusmuk’ ve ‘yüzen altın’ olarak isimlendirilirken, uzun yıllar boyunca ispermeçet balinalarının bağırsaklarında gri yahut siyah renkli mumsu bir husus üretmek için oluşurken parfüm sanayisinde kokunun tesirini artırmak için kullanılıyor.

bBGRqz EM0CguAWXANs5kg

KONUT ALDILAR, EVLENMEYİ PLANLIYORLAR

Bölge gazetelerinden Middle East Eye, El-Khaisah köyündeki balıkçıların, buldukları 127 kilogramlık akamberden elde edilen 1,5 milyon doları bölüştüğünü, balıkçılardan birinin mesken aldığını, kimilerinin evlenmeyi planladığını ve sonuç olarak yoksulluktan kurtulduklarını yazdı.

Bir El-Khaisah köyü sakini de, “Akamberleri sattıklarında bize para yardımında bulundular ve birtakım ailelere ilaç yardımında bulundular” dedi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın