Bakan Kurum’dan müsilaj açıklaması

Bakan Kurum’dan müsilaj açıklaması
Okunuyor Bakan Kurum’dan müsilaj açıklaması

nN

Marmara Denizi müsilaj tehdidi altında. Bahisle ilgili yarın bir hareket planı açıklanması bekleniyor.

Öncesinde Etraf ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, NTV canlı yayınında açıklamalarda bulundu.

Sorunun tahlili için kısa ve uzun vadeli yatırımlar yapılacağını söyleyen Kurum, “Buradaki sorunun ana nedeni iklim değişikliği ve deniz suyu sıcaklığının artması. Kirlilik ana neden. Atık su artıma tesisi sayılarımızı artırmak zorundayız. Belediyelere süreç vereceğiz. İş programına uymalarını isteyeceğiz” dedi.

Sorunun başından itibaren Marmara Denizi’ni besleyen akarsulardan numuneler alındığını söyleyen Kurum, “Bu numunelerin raporları tamamlandı, yarın sonuçları paylaşıyor olacağız. Üniversitelerimizle araştırmalarımız var. Milletimizin içi rahat olsun, elimizden gelen her türlü uğraşı göstererek verilmesi gereken dayanağı vereceğiz” diye konuştu.

“KADERİNE TERK ETMEYECEĞİZ”

Kurum, 90’lı yıllarda yazgısı değiştirilen Haliç’i örnek gösterdi. “Haliç de bir etraf felaketiyle karşı karşıyaydı. Cumhurbaşkanımız yapılamaz denilen bir proje gerçekleştirdi” diyen Kurum, şöyle devam etti:

“Marmara ve Boğazı yazgısına terk etmeyeceğiz. Atılması gereken adımları ortak adımla atacağız. Tüm iştirakçilerin yer aldığı bir anlayışla projemizi yürütüyoruz. Bu aksiyon planı çerçevesinde bakanlık olarak bahsin takipçisi olacağız.”

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın