Bakan Dönmez: Karadeniz’de yeni haberle ilgili haziranı bekleyelim

Bakan Dönmez: Karadeniz’de yeni haberle ilgili haziranı bekleyelim
Okunuyor Bakan Dönmez: Karadeniz’de yeni haberle ilgili haziranı bekleyelim

7smLfrAMJUOWAjq7EXn1Pw

Bakan Dönmez, gündeme ait değerlendirmelerde bulundu.

Geçen yıl ağustos ayında Karadeniz’de Türkiye tarihinin en büyük doğalgaz keşfinin açıklandığını anımsatan Dönmez, Türkali-2 kuyusunun tamamlama ve test süreçlerinin 5 Mayıs prestijiyle Yasal gemisi tarafından başlatıldığını söyledi.

Fatih sondaj gemisinin sahanın üretime hazırlanması için yeni sondajlara hazırlandığını ve Yasal’ın açılan kuyuların üretime açılması için misyon almaya devam edeceğine dikkati çeken Dönmez, “Barbaros Hayreddin Paşa gemisi 3 boyutlu sismik çalışmalarına Karadeniz’de devam ediyor” diye konuştu.

Dönmez, Sakarya Gaz Alanı’nın epeyce büyük olduğuna işaret ederek, “Ümitli olduğumuz bir saha. Yeni gelen sismik bilgiler de ümidimizi teyit ediyor. Yeni haberle ilgili haziranı bekleyelim. Emin olmadan açıklama yapmıyoruz. Bunlar büyük ve değerli işler” tabirlerini kullandı.

Sakarya Gaz Alanı’ndaki keşfin 2023’te üretime geçileceğini kaydeden Dönmez, “Burada 30 ila 40 ortasında kuyu açmayı planlamıştık. Birinci üretim için bu kadar kuyunun açılmasını beklemeye gerek yok. Birinci 5-6 kuyudan sonra üretime alabiliriz. 2027-2028’lerde azamî üretim düzeyine ulaşmış olacağız” değerlendirmesinde bulundu.

AKDENİZ’DE SON DURUM VE 4. SONDAJ GEMİSİ

Dönmez, Türkiye’nin Akdeniz’de son 3 yıldır yaklaşık 8 derin deniz sondajı yaptığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Bunlardan 3 tanesi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden aldığımız alanlarda, başkaları kendi kıta sahanlığımızın olduğu bölgelerde. Bir taraftan da sismik çalışmalar devam ediyor. Milletlerarası deniz hukukuna uygun kendi hak ve menfaatlerimiz var ve bunlardan taviz vermemiz kelam konusu değil. Öte yandan, masadan da kalkmak istemiyoruz. Gelin bir masa etrafında, memleketler arası konferans formülüyle tartışalım istiyoruz. Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerle bu toplantıları yapabiliriz.

Memleketler arası hukuktan kaynaklanan haklılığımıza sonuna kadar inanıyoruz. Yunanistan’ın son yıllarda lisana getirdiği hak tezlerini da rahatlıkla çürütebiliyoruz.”

Akdeniz’de açılan kimi kuyularda gaz emareleri olduğunu aktaran Dönmez, “Fakat emin olmadığımız için, ekonomik bir rezerv bulmadığımız için açıklamadık. Her bir sondajdan elde edilen bilgiler daha evvel elde edilen sismik bilgilerle denetim ediliyor. Orada birkaç sondajımız daha olabilir. Onu biraz vakit gösterecek. Doğu Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerin geçmişte birtakım keşifleri ve üretimleri kelam konusu. Bir potansiyel olduğunu değerlendiriyoruz” sözlerini kullandı.

Dönmez, Türkiye’nin şu anda 4,4 milyar metreküp olan doğalgaz depolama kapasiteni 2023-2024 yıllarında 10 milyar metreküpün üzerine çıkmayı hedeflediklerini söyledi.

Doğalgaz alım kontratlarına da değinen Bakan Dönmez, gaz alımında fiyat ve ekonomik kuralları daha uygun olan kaynaklarla kontrat yapılacağını lisana getirdi.

Dönmez, sondaj filosunun büyümesini istediklerini ve 4. sondaj gemisinin satın alma ya da kiralama yoluyla alınabileceğini de kelamlarına ekledi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın