• Ana Sayfa
  • Haberler
  • Bakan Alım, emekçi ve patron konfederasyonlarının temsilcileriyle bir ortaya geldi

Bakan Alım, emekçi ve patron konfederasyonlarının temsilcileriyle bir ortaya geldi

Bakan Alım, emekçi ve patron konfederasyonlarının temsilcileriyle bir ortaya geldi
Okunuyor Bakan Alım, emekçi ve patron konfederasyonlarının temsilcileriyle bir ortaya geldi

9tUWZbr6r0qhOhru3W VvA

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, Bakan Yardımcısı Ahmet Fazilet, Türk-İş Genel Lideri Ergün Atalay, TİSK İdare Konseyi Lideri Özgür Burak Akkol, Türkiye Kamu-Sen Genel Lideri Başkan Kahveci ve konfederasyon temsilcileriyle, Milletlerarası Çalışma Örgütü’nce (ILO) düzenlenen “109. Memleketler arası Çalışma Konferansı” kapsamında Türk-İş Genel Merkezi’nde bir ortaya geldi.

Burada konuşan Alım, 109. Milletlerarası Çalışma Konferansı’nın salgın nedeniyle Cenevre’de yapılamadığını lakin Türk-İş’in konut sahipliğinde Ankara’da bir ortaya geldiklerini söyledi.

ILO’nun tüm çalışanlar için olduğu kadar demokratik rejimler açısından da kıymetli bir üst örgütlenme olduğunun altını çizen Alım, örgütün, Birlemiş Milletlerin (BM) en değerli, esaslı kuruluşlarından olduğunu vurguladı.

ILO’nun milletlerarası çalışma münasebetlerine norm koyan bir kuruluş olduğunu belirten Alım, her ülkenin kendi koşullarının bulunduğunu lakin bunların kesinlikle üst bir norma bağlanması gerektiğini kaydetti.

Bakan Vedat Alım, ILO’nun çalışma alakalarına nitelik kazandırmak açısından yalnızca toplumsal dayanışmayı örgütleyen bir yapı değil, birebir vakitte buna kural, norm koyan bir yapı olarak da çok değerli, tarihi bir işlevi yerine getirdiğini, ILO-Türkiye münasebetlerinin 90 yıllık bir tarihinin olduğunu lisana getirdi.

Corona virüs salgınının çalışma hayatını ve ekonomik hayatı olumsuz etkilediğini belirten Alım, kayıt dışı çalışanların, fakir kesitlerin, iş kaybı yaşayanların, fakir ülkelerin problemlerinin derinleştiğine işaret etti.

“EMEK TOPLUMSAL TEMİNAT ALTINA ALINMALI”

Türkiye’nin öbür ülkelerle mukayese edildiğinde tesirli bir salgınla uğraş başarısı ortaya koyduğunu lisana getiren Alım, bu muvaffakiyetin içinde sıhhat sisteminin kurumsal altyapısının gücünün, devletin katkısı yanında Türk beşerinin dayanışmasının değerli katkısı olduğunu söyledi.

Bakan Alım, salgın periyodunda çalışma hayatı ile ilgili yapılanlara dikkati çekerek, şöyle konuştu:

“Kısa çalışma ödeneği üzere birçok dayanakla, ‘Sosyal Müdafaa Kalkanı’ ismi altında takviyelerle direkt doğruya çalışma hayatıyla ilgili 55 milyar lira takviye ortaya koyduk. Bu 55 milyar liralık takviyeden yaklaşık 19 milyon insan istifade etti. Çok kıymetli bir takviyedir. Fesih yasağının getirilmesinin, istihdamın korunmasına yönelik proje ve dayanakların verilmesinin, patronların bu mevzuda hassas davranışının kayıtlı emek üzerinde olumlu yansımaları oldu. Biz, çalışma hayatına toplumsal diyalog açısından bakan bir yaklaşımı benimsedik. Toplumsal ülkelerin bunu benimsemesi işin tabiatı gereğidir. Personel, patron ve devlet ortasındaki bağlantı toplumsal diyalog içinde sürdürülemezse problemler artar, problemlerin altından kalkmak mümkün olmaz.”

Gelecek 20-25 yılda gerçekleşmesi beklenen yeni çalışma biçimlerinin salgın sürecinde direkt uygulamaya konulduğuna dikkati çeken Alım, bu çalışmaların da kayıt içine girmesi ve hukuksal eksikliklerin giderilmesinin değerine vurgu yaptı.

Emeğin kesinlikle toplumsal teminata alınması gerektiğinin altını çizen Bakan Alım, corona virüs salgını devrinde Türkiye’de toplumsal devlet uygulamasının en başarılı örneklerinin ortaya konduğunu kaydetti.

“DAYANIŞMA İLE SORINLARI AŞABİLİRİZ”

Türkiye’nin çağdaş teknik sıhhat altyapısıyla dünyada nadir ülkelerden biri olduğunu vurgulayan Alım, “Avrupa ülkelerindeki hastane koridorlarında, sokaklarda yatan insanlara dair sahneleri hatırlayınca, toplumsal devletin bu kapsamda gerçekleştirdiği sıhhat hizmetinin ne kadar değerli olduğunu hissettik” dedi.

Bu süreçte dayanışmanın ehemmiyetine işaret eden Alım, “Devlet, patron ve emek ortasındaki dayanışmayı ön plana çıkararak tüm sıkıntıları aşabiliriz” diye konuştu.

Salgın devrinde ilaç, aşı bulamayan ülkelerin olduğunu, bunları yalnız bırakmanın global ölçekte sorun olacağını belirten Alım, insanlığın dayanışmayla her türlü sorunu aşabileceğini vurguladı.

“ÖRGÜTSÜZ İŞYERLERİNDE SORUN VAR”

Türk-İş Genel Lideri Ergün Atalay da yaptığı konuşmada, salgın sürecinde çalışma hayatının sıkıntılarının daha da arttığını söyledi.

ILO’nun gündeminin aşıya ulaşımla ilgili olduğunu belirten Atalay, dünyanın yüzde 80’inin aşıya ulaşamadığına dikkati çekti.

Salgın periyodunda örgütlü iş yerlerinde yaşanan zahmet ve sorunları çözme imkanı bulduklarını fakat örgütsüz iş yerlerinde büyük sorunların yaşandığını lisana getiren Atalay, örgütsüz çalışanların kısa çalışma ödeneğinden, devlet yardımlarından istifade edemediğini söyledi.

Sendikal örgütlenmenin, Norveç, Danimarka üzere ülkelerde yüzde 90, gelişmiş Avrupa ülkelerinde ise yüzde 40 düzeylerinde bulunduğuna dikkati çeken Atalay, bunun Türkiye’de yüzde 14 düzeyinde olduğunu söyledi.

Türkiye’de 9 milyon mültecinin bulunduğunu, terör örgütlerine dünyanın gelişmiş ülkeleri tarafından silah verildiğini belirten Atalay, bu sıkıntılar bırakılarak örgütlenmenin konuşulamayacağını tabir etti.

Terörün, külfetin olduğu yerde bunun bedelini işsizin, emeklinin, çalışanın ödediğini vurgulayan Atalay, “Şu anda biz teröre harcadığımız parayı harcamasaydık bizim ulusal gelirimiz 4 misli artmıştı. Bunları göz gerisi edemeyiz” diye konuştu.

TİSK İdare Heyeti Lideri Özgür Burak Akkol da corona virüs salgınıyla dünyada işsizliğin arttığını, bayan ve genç istihdamında gerilemeler yaşandığını lisana getirdi.

Salgın periyodunda kurumsal, kayıtlı, örgütlü iş yerlerinin farkının ortaya çıktığını belirten Akkol, Türkiye’nin dünya çapında hoş uygulamalar ortaya koyduğunu, kısa çalışmada devletin patronların ve çalışanların ardında durduğunu söyledi.

Kayıt dışı çalışanların ise kısa çalışma ödeneğinden yararlanamadığını lisana getiren Akkol, “Biz, kayıtlı, kurumsal, örgütlü istihdamın TİSK olarak arkasındayız” diye konuştu.

Akkol, dünyada yaşanan değişime dikkati çekerek, gençleri geleceğe hazırlayacak eğitimlerin önünün açılması gerektiğine vurgu yaptı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın